fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Spokojny sen

Po ciężkim dniu każdy z nas marzy o tym aby się położyć i odpocząć. Jednak co zrobić kiedy jest nam trudno zasnąć, kiedy budzimy się w nocy lub kiedy wstajemy rano zmęczeni?
 

  • Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie łóżko oraz poduszki. Jeżeli śpisz na bardzo miękkim materacu i na stercie poduszek nie licz na to, że Twój kręgosłup to polubi. Lekarze i fizjoterapeuci zalecają wybieranie twardych lub półtwardych materacy oraz płaskie poduszki. Pomaga to zachować fizjologię kręgosłupa oraz znacznie poprawi jakość snu. Nie obudzisz się rano z bólem kręgosłupa lub szyi.

 

  • Pamiętaj także o częstej zmianie pościeli oraz o odpowiednim przewietrzeniu pokoju. Jeżeli masz do dyspozycji balkon lub taras to staraj się jak najczęściej wynieść pościel aby nabrała świeżości. Nic tak nie poprawia snu jak zapach czystej i świeżej pościeli. Przed snem możesz uchylić okno aby dostało się odrobinę świeżego powietrza. W upalne noce spokojnie możesz spać przy otwartym oknie.

 

  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Zwróć uwagę ile w Twojej sypialni znajduję się migających diod i światełek. Naukowcy już dawno stwierdzili, że takie światełka mają negatywny wpływ na nasz sen. Lepiej zakryć je czarną taśmą lub wyłączyć z kontaktu. Tym samym przyczynisz się do zmniejszenia energii pobieranej przez urządzenia. Jeżeli masz w pokoju rolety, możesz je delikatnie przysłonić. Ciemność w pokoju ułatwi zasypianie. Jednak ma to również swoje minusy. Kiedy poranne promyki słońca, będą chciały przedostać się do Twojego pokoju, to niestety będą miały utrudnione zadanie. Poranny półmrok w pokoju utrudni obudzenie się.

 

  • Odłóż telefon i wszystkie urządzenia na 30 min przed pójściem spać. Chodzi o to aby się wyciszyć i dać oczom odpocząć. Nie słuchaj muzyki przed pójściem spać. Ewentualnie coś bardzo uspokajającego i wyciszającego. Postaraj się również aby nikt wieczorem nie męczył Cię telefonami związanymi z pracą.

 

  • Na wieczór napij się szklankę niegazowanej wody. Przez 8h snu Twój organizm będzie się jej tylko pozbywał w postaci potu więc warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Nie przesadzaj również z ilością wypitej wody, żeby potrzeby fizjologiczne nie wybrudziły Cię z głębokiego snu. Szklanka, to optymalna ilość.

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz