fbpx
trening zdrowe ciało

Zdrowy kręgosłup – jak o niego dbać?Ból pleców towarzyszy każdemu z nas. Praca fizyczna, długie spędzanie czasu przy komputerze lub opieka nad dziećmi mogą wykończyć nasze plecy. Bez ćwiczeń i odpowiednich nawyków Twój kręgosłup może dać się we znaki.

Co zrobić jeżeli ból kręgosłupa odczuwasz coraz częściej ? Jak zawsze najlepsza radą jest: pójście do lekarza lub fizjoterapeuty. Z kręgosłupem nie ma żartów i już od samego początku warto udać się do specjalisty. Czasem pewne schorzenia można bardzo łatwo wyleczyć w początkowej fazie. Więc, jeśli ból pleców doskwiera Ci przez dłuższy czas, nie zwlekaj tylko udaj się do specjalisty w celu zastosowania dobrego leczenia.

Jeżeli czujesz, że Twoje plecy są zmęczone po ciężkiej pracy, przeczytaj poniższe rady i zastanów się które z nich stosujesz.

Zacznij od dobrych nawyków. Jeżeli masz siedząca prace przy komputerze, zadbaj o to aby mieć dobrze wyprofilowany fotel oraz, odpowiednią odległość głowy i ciała od monitora komputera. Prawidłowa odległość to między 60-100 cm ( w zależności od wielkości monitora).

Unikaj zgarbionej pozycji i podpierania głowy rękami. Jeśli masz chwile przerwy, rozruszaj się i przejdź chociaż kilkadziesiąt kroków. Kilka skłonów w przód nie wymaga wiele czasu a rozluźnia mięśnie i pomaga w lepszym przepływie krwi. To samo tyczy się kierowców, którzy wiele godzin spędzają za kierownicą. Warto pamiętać o tym, aby siedzenie nie było zbyt miękkie. Siedzenie na poduszkach lub wkładanie koca pod plecy wcale nie jest dobrym rozwiązaniem.Ćwiczysz ? Nie zapomnij o plecach. Moda na płaski brzuch i szczupłe nogi jest cały czas na topie, ale co z naszym kręgosłupem? Oczywiście trenując inne prawie ciała, nasze mięśnie pleców też pracują, jednak warto przy niektórych treningach skupić się bardziej na nich. Dzięki wzmocnieniu pleców, pozostałe partie naszego ciała, takie jak brzuch czy nogi będą bardziej odciążone, co poprawia zdrowie naszych kości i stawów.

Jeżeli pracujesz fizycznie i po całym dniu ciężkiej pracy nie myślisz o ćwiczeniach, warto zastanowić się nad rozciąganiem i lekkimi ćwiczeniami.

Na Youtubie jest pełno filmików dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych.  Nawet po kilku minutach ćwiczeń zobaczysz, że ból się minimalizuje a Ty czujesz się zdecydowanie lepiej.

Czasem każdy z nas potrzebuje mocniejszego odprężenia. Jeżeli tylko masz czas i fundusze, możesz udać się do profesjonalisty na masaż. Pamiętaj, aby przy wyborze, zwrócić uwagę na wykształcenie takiej osoby. Masażem możesz zdziałać wiele dobrego, ale możesz również zrobić sobie krzywdę.

Jeżeli często nosisz plecak, koniecznie zadbaj o to, aby jego tył, był dobrze wyprofilowany i dopasowany. Czasem niewielki ciężar, który będzie nierówno oddziaływał na plecy może być później dla nas bardzo bolesny. To samo tyczy się torebek. Pamiętaj, aby od czasu do czasu zamieć stronę, na którą nosisz torebkę.A czy buty i kręgosłup mają ze sobą coś wspólnego ?

Oczywiście. Bez dobrego obuwia zapomnij o zdrowych plecach. To w jaki sposób chodzimy, jak stawiamy kroki bezpośrednio wpływa na zdrowie naszego kręgosłupa. Jeżeli ciągle chodzimy na obcasach lub w butach z płaską podeszwą, nie bądźmy zdziwieni, jeżeli właśnie to będzie powodem bólu pleców.

Ostatnim ważnym elementem jest to, na czym każdej nocy odpoczywasz. Jeżeli nie masz problemów z kręgosłupem, wybierz materac średnio- twardy. Nie kupuj bardzo miękkiego materaca. Może wydawać się kuszący przez swoją wygodę, ale jest to bardzo złudne. Jeżeli wstajesz każdego ranka połamany i masz wrażenie, że wszystko Cię boli, zastanów się czy może to nie pora aby wymienić materac. Ważna również jest poduszka. Nasza głowa powinna w czasie snu, być w fizjologicznej pozycji. Ogromne poduszki wypełnione pierzem niestety tego nie gwarantują.

Pamiętaj, że zdrowie Twojego kręgosłupa jest bardzo ważne. Nie bagatelizuj dolegliwości z nim związanych. Aby cieszyć się mocnymi i silnymi palcami, nie zapomnij o regularnych ćwiczeniach i rozciąganiu. W szczególności, że ćwiczenia na mięśnie pleców nie są trudne do wykonania i do większości z nich nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Wystarczy odrobina chęci i regularność wykonywanych ćwiczeń.

 

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz