fbpx
porady zdrowa kuchnia

13 powodów, dla których powinniśmy pić kawę!

dlaczego warto pić kawę1 października przypada Międzynarodowy Dzień Kawy. Kawa przez większość z nas kojarzona jest z czymś niezdrowym i nie cieszy się raczej dobrą reputacją. Pierwsze, co nam przychodzi na myśl to wypłukiwanie magnezu, ciemniejące szkliwo zębów… Jednak dobrej jakości kawa pita z umiarem ma wiele właściwości zdrowotnych i może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Najlepiej wybierać kawę z ekspresu ciśnieniowego lub tradycyjną kawę z „fusami”- takie kawy to nie tylko kofeina, ale również inne substancje, głównie cenne antyoksydanty, które pozytywnie działają na nasze zdrowie. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto pić kawę!

Dlaczego warto pić kawę? Poznaj 13 powodów

 • Kawa pomaga spalić tłuszcz

Badania opublikowane w piśmie “Nature Communications” dowodzą, że regularne spożycie kawy zwiększa tempo przemiany materii oraz przyspiesza spalanie tłuszczu, a wszystko to dzięki kofeinie. Oczywiście mowa tutaj o dobrej jakości czarnej kawie czyli bez mleka, cukru, śmietanki i słodkich syropów.

 • Kawa uśmierza ból mięśni

Osoby spożywające regularnie ok. 2 filiżanek kawy dziennie będą mniej boleśnie przechodziły zakwasy w mięśniach np. po treningach. Naukowcy z Uniwersytetu w Georgii wykazali, że ból związany z zakwasami jest zmniejszony nawet o połowę!

 • Kawa jest źródłem antyoksydantów

W ziarnach kawy znajduje się 1000 różnych przeciwutleniaczy, a co ciekawe jest to więcej niż w zielonej herbacie czy kakao! Antyoksydanty są dla nas bardzo ważne, niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się, likwidują stany zapalne oraz chronią komórki przed uszkodzeniami. Badania naukowców z Holandii dodatkowo wykazały, że przeciwutleniacze zawarte w ziarnach kawy wpływają korzystnie na metabolizm cukru w naszym organizmie.

 • Kawa poprawia krążenie krwi

Naukowcy z University of the Ryukyus w Okinawa w Japonii przeprowadzili ciekawy eksperyment z udziałem 27 zdrowych osób. Okazuje się, że picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nawet o 30%. Dzięki temu komórki są dobrze dotlenione, a wydolność organizmu i kondycja fizyczna o wiele lepsza. • Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję

Po wypiciu filiżanki kawy poziom substancji odpowiedzialnych za nastrój (dopaminy i serotoniny) wzrasta, a co za tym idzie czujemy się lepiej. Naukowcy z Harvard School of Public Health wykazali, że regularne picie dobrej jakości czarnej kawy oczywiście z umiarem, zmniejsza ryzyko depresji.

 • Kawa zmniejsza ryzyko chorób serca

Substancje zawarte w kawie wykazują właściwości przeciwzapalne i chronią tętnice. Umiarkowana ilość dobrej jakości kawy zmniejsza ryzyko chorób serca nawet o 20%. Picie kawy w umiarkowanych ilościach może w pewnym stopniu zmniejszyć ryzyko niewydolności serca – wynika z pracy, którą publikuje pismo „Journal Circulation: Heart Failure”. Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w pięciu wcześniejszych badaniach (czterech szwedzkich i jednego fińskiego).

 • Kawa pobudza i dodaje energii

To chyba jedyny powód, dla którego sięgamy po kawę już z samego rana. Dawka kofeiny pobudza, daje zastrzyk energii, poprawia koncentrację i stymuluje do działania. Dzięki filiżance kawy możemy łatwo pokonać zmęczenie i senność.

Dowiedz się, jakie inne pokarmy mogą dodać ci energii.

 • Kawa pozytywnie wpływa na wątrobę

Czytając o tej zalecie picia kawy, sama się zdziwiłam! Jednak to prawda! Kawa chroni przed nowotworem wątroby, zmniejsza ryzyko wystąpienia marskości oraz zapalenia, co wykazali naukowcy z University of Southampton. W jaki sposób to działa? Pijąc kawę, produkujemy mniej enzymów, które wywołują stany zapalne i uszkodzenia wątroby.

 • Kawa zapobiega chorobie Parkinsona

Na chorobę Parkinsona narażone są szczególnie osoby starsze. Dr Ronald Postuma z kanadyjskiego McGill University wykazał, że osoby regularnie pijące kawę są o 60% mniej narażone na tę chorobę! Akurat w przypadku tej choroby działania prewencyjne są bardzo ważne, ponieważ do tej pory nie odkryto lekarstwa na Parkinsona.

 • Kawa zawiera ważne substancje odżywcze

W kawie znajdziemy witaminę B2, B3, B5 oraz mangan i potas.

 • Kawa zapobiega chorobom jamy ustnej

To prawda, kawa powoduje nieestetyczne przebarwienia na zębach, dlatego osoby pijące regularnie kawę sięgają po specjalne, wybielające produkty do zębów. Jednak okazuje się, że picie kawy zmniejsza ryzyko nowotworów jamy ustnej. Dodatkowo naukowcy z Rio de Janeiro Federal University wykazali, że pewne gatunki kaw, są w stanie powstrzymać rozwój próchnicy.


 • Kawa zabezpiecza skórę przed słońcem

Ziarenka kawy zawierają polifenole, które chronią komórki skóry. Jeśli wypijemy filiżankę kawy przed wyjściem na słońce, odporność naszej skóry na promieniowanie słoneczne będzie większa. Nie zastąpi to oczywiście kremu z filtrem.

 • Kawa zapobiega chorobie Alzheimera

Regularne picie kawy zapobiega tworzeniu się szkodliwego białka zwanego amyloidem oraz zwyrodnień powodujących chorobę Alzheimera, co wykazał. Picie kawy ma pozytywne działanie na nasz mózg i pamięć. Osoby po 65 roku życia powinny wypijać 2-3 filiżanki czarnej, dobrej jakości kawy – może to opóźnić pojawienie się choroby Alzheimera o kilka lat.

Jak widzicie, kawa to nie tylko zastrzyk energii i pobudzenie. Ziarenka kawy mają naprawdę świetny wpływ na nasz organizm i pomagają uniknąć wielu chorób. Pamiętajmy jednak, że każdy z wypisanych punktów dotyczy dobrej jakości, czarnej kawy! Sięgajmy po kawę z ekspresu ciśnieniowego lub dobrej jakości kawę z „fusami”, nie dosładzajmy kawy, nie dolewajmy śmietanki czy syropów.

 

 

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz