fbpx
zdrowe ciało

5 przyczyn fałszywie pozytywnego wyniku testu ciążowego

Grebennikova

Jeśli kobieta próbuje zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, testy ciążowe do samodzielnego wykonania można kupić w aptekach i wielu drogeriach.

Chociaż wiele domowych testów ciążowych wykazuje 99-procentową dokładność, nie są one idealne. Wynik fałszywie dodatni to taki, w którym test wskazuje, że kobieta jest w ciąży, gdy tak naprawdę nie jest.

Kilka czynników może prowadzić do fałszywie dodatniego lub ujemnego odczytu. W tym artykule omówiono niektóre potencjalne przyczyny otrzymania fałszywie dodatniego wyniku testu ciążowego.Jak działają domowe testy ciążowe?

Testy ciążowe z moczu wykrywają obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Jest to hormon ciążowy, który występuje zarówno w moczu, jak i we krwi.

Domowe testy ciążowe różnią się w zależności od marki i każdy będzie miał szczegółowe instrukcje, których należy przestrzegać, aby uzyskać oczekiwaną dokładność.

Niektóre zestawy wymagają od użytkownika umieszczenia testera pod strumieniem moczu. Inne mogą potrzebować użycia kubka do zbierania moczu, aby zanurzyć w nim sztyft testu lub pobrać kroplomierzem mocz, a następnie umieścić go na sztyfcie testowym.

Sposób, w jaki test wykazuje wynik, zależy od marki i może obejmować:

  • znak plus lub minus
  • słowo lub słowa „w ciąży” lub „nie w ciąży”
  • jedna lub dwie linie wskaźnika

Co ważne, podczas testu ciążowego kobieta powinna zdawać sobie sprawę, że nawet słaby znak plus lub linia wskazuje na pozytywny wynik.

Jednak nie wszystkie pozytywne testy ciążowe oznaczają, że kobieta jest w ciąży. W niektórych przypadkach test ciążowy może dać wynik fałszywie dodatni.

Kobiety powinni porozmawiać z lekarzem w celu dalszej oceny, jeśli otrzymają pozytywny test ciążowy.

Ważne jest również, aby kobieta rozmawiała z lekarzem, jeśli podejrzewa, że ​​może być w ciąży, ale otrzymała negatywny test ciążowy. Wynika to z faktu, że dalsze testy mogą być konieczne do prawidłowego potwierdzenia jej stanu.

Poniżej wymieniono pięć możliwych sytuacji, w których kobieta może uzyskać fałszywie dodatni wynik z domowego testu ciążowego.1. Linie odparowywania

Podczas wykonywania domowego testu ciążowego z moczu ważne jest, aby w pełni przestrzegać instrukcji testu. Każda marka ma określone instrukcje, dlatego należy je uważnie przeczytać.

Większość testów zaleci przeczytanie wyniku w ciągu 4–5 minut od podjęcia testu i nie później niż 10–30 minut później.

Większość niecyfrowych testów ciążowych z moczu pokazuje jedną linię, jeśli kobieta nie jest w ciąży, i dwie linie, jeśli jest w ciąży albo znak plus lub minus.

Jeśli test ciążowy zostanie odczytany po upływie zalecanego czasu, może to dać wynik pozytywny. Jednak w większości przypadków nie jest to pozytywny test ciążowy, ale linia wyparowania pozostawiona przez mocz po zalecanym czasie na odczyt testu.

2. Niedawne poronienie lub aborcja

Wykonanie domowego testu ciążowego z moczu po aborcji lub poronieniu może być kolejnym powodem fałszywie dodatniego wyniku.

Po wszczepieniu zapłodnionego jaja do ściany macicy ciało zaczyna wydzielać hormon ciążowy hCG. Po poronieniu lub aborcji poziom hCG zaczyna spadać, ale powoli.Zazwyczaj hCG spada w okresie od 9 do 35 dni. Średni czas wynosi około 19 dni. Wykonanie testu ciążowego w tym okresie może dać wynik fałszywie dodatni.

Czasami kobieta mogła doświadczyć niepełnego poronienia. Ten stan oznacza, że w macicy może znajdować się tkanka, która nadal wytwarza hCG. W takim przypadku może być konieczna operacja z rozszerzeniem i łyżeczkowaniem, aby usunąć wszelkie zatrzymane produkty poczęcia.

3. Ciąża trzonowa

Ciąża molarna lub trzonowa jest stanem, który powoduje wzrost guza macicy.

Ciąża trzonowa jest spowodowana nieprawidłowościami genetycznymi w chwili poczęcia i skutkuje nieprawidłową ciążą.

W pełnej ciąży trzonowej chromosomy matki nie są obecne, tylko ojca. Prowadzi to do braku zarodka lub tkanki łożyska.

I odwrotnie, częściowa ciąża trzonowa ma zarodek i łożysko. Jednak zarodek ma dwa zestawy chromosomów od ojca i jeden zestaw od matki. To daje embrionowi 69 chromosomów zamiast normalnych 49.Zamiast normalnego łożyska i zarodka tkanka łożyska w ciąży trzonowej rozwija się w sposób przypominający kiść winogron. Wynika to z masy małych worków wypełnionych płynem, które należy usunąć za pomocą dylatacji i łyżeczkowania.

Poziomy hCG u kobiet są ściśle monitorowane po operacji, aby mieć pewność, że powrócą do normy.

Czasami może wystąpić stan zwany uporczywą ciążową chorobą trofoblastyczną. Jest to spowodowane ciągłym wzrostem produktów poczęcia molarnego w macicy. Może to być poważna choroba wymagająca operacji usunięcia macicy lub chemioterapii.

Kobiety, które przeszły ciążę trzonową, mogą nadal cierpieć z powodu utraty ciąży, podobnie jak kobiety po poronieniu.

4. Leki

Niektóre leki mogą powodować fałszywie dodatnie wyniki testu ciążowego.

Leki te obejmują leki zawierające hCG jako składnik aktywny, który często stosuje się w leczeniu niepłodności. Osoba przyjmująca leki stosowane w leczeniu niepłodności może chcieć poddać się badaniu pod kątem ciąży wykonanym przez lekarza.

Większość leków i suplementów oraz alkohol, nie wpływa na wyniki domowych testów ciążowych.5. Schorzenia

Pewne schorzenia mogą powodować wzrost hCG u kobiety, nawet gdy nie jest w ciąży. Obejmują one:

  • zaburzenia wpływające na przysadkę mózgową i poziomy hormonów, szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym lub menopauzalnym
  • ciążowe choroby trofoblastyczne, które powodują guzy w komórkach, które normalnie tworzyłyby łożysko
  • raka jajnika, pęcherza, nerki, wątroby, płuc, jelita grubego, piersi i żołądka
  • fantom hCG, w którym przeciwciała zakłócają zestaw testowy
  • torbiele jajników
  • choroba nerek lub infekcje dróg moczowych

Fantomowe hCG występuje, gdy pewne przeciwciała wiążą się z cząsteczkami obecnymi w zestawie do testu ciążowego, które są używane do wykrywania hCG. Interakcja powoduje, że zestaw testowy sygnalizuje, że poziomy hCG są wyższe niż w rzeczywistości.

Dokładność testów ciążowych

Według amerykańskiego Biura ds. Zdrowia Kobiet testy ciążowe do wykonania w domu mogą być dokładne w 99 procentach, jeśli są stosowane prawidłowo.

Ilość hCG obecna w moczu kobiety wzrasta z upływem czasu, a dokładny wynik zwykle uzyskuje się, jeśli badanie zostanie wykonane po wskazanym na ulotce czasie.

Jednak u około 10 procent kobiet poziomy hCG zaczynają rosnąć dopiero pierwszego dnia po nieobecnym okresie. U tych kobiet jest mało prawdopodobne, aby wykonany test był dokładny, jeśli zostanie przeprowadzony wcześniej.

Niewłaściwe użycie testu lub sprawdzenie wyników później niż w zaleconym czasie może prowadzić do wyników fałszywie dodatnich.

Co zrobić, jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny

Jeśli kobieta ma pozytywny wynik testu ciążowego, ważne jest, aby powiadomić lekarza, ponieważ będzie on potrzebował dalszej oceny i testów w celu potwierdzenia i monitorowania ciąży.

Jeśli kobieta uważa, że ​​może być w ciąży, ale wyniki domowego testu ciążowego są negatywne, powinna porozmawiać z lekarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

1 komentarz

Zostaw komentarz