fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

6 zastosowań maści tygrysiej. Dowiedź się na co Ci pomoże!Maść tygrysia jest produktem naturalnym, dostępnym bez recepty,  który tymczasowo łagodzi łagodne bóle i napięcie mięśni. Czyni to poprzez miejscowe odrętwienie skóry dające efekt przeciwbólowy.

Występuje w różnych formach, w tym:

 • wcierkach
 • kremach
 • maściach
 • mazidłach
 • plastrach na skórę

Dostępne są standardowe i bardzo mocne preparaty balsamu tygrysiego. Formuły, zapachy i opakowania mogą się różnić w zależności od regionu, w którym je kupujemy.

W tym artykule dowiesz się o wykorzystaniu balsamu tygrysiego i jego składnikach aktywnych.

Czym jest balsam tygrysi?

Zawiera kilka aktywnych i nieaktywnych składników.

Składniki aktywne w jednym preparacie balsamu Tiger o regularnej mocy obejmują:

 • 15% salicylan metylu, który może działać jako środek przeciwbólowy, powodujący odrętwienie skóry.
 • 5% mentolu, który może pomóc w obkurczeniu naczyń krwionośnych, zmniejszeniu stanu zapalnego i wywołaniu terapeutycznego odczucia chłodzenia.
 • 3% kamfory, która może poprawić krążenie i chłodzić lub rozgrzewać skórę.

Niektóre rodzaje balsamu tygrysiego zawierają inne składniki aktywne ( w jej przypadku są to olejki eteryczne), takie jak:

 • capsicum
 • olejek miętowy
 • olej z kasji
 • olejek goździkowy
 • olej cajuput
 • olejek wintergreen
 • olej eukaliptusowy

6 zastosowań i korzyści

Większość dowodów na korzyść balsamu tygrysiego opiera się na tym, co naukowcy wiedzą na temat jego aktywnych składników.

Tiger Balm może złagodzić:

1. Bóle i napięcie mięśni

Składniki balsamu, takie jak kamfora, zwiększają przepływ krwi do powierzchni skóry, tworząc wrażenie rozgrzewające, które może odwracać uwagę od bólu i uczucia napięcia.

Kamfora i mentol również poprawiają krążenie krwi w mięśniach, potencjalnie przyspieszając czas gojenia i zmniejszając stan zapalny.

W małym badaniu z 2014 r. dziewięciu dorosłych, którzy zastosowali wazelinę zawierającą 5, 10 lub 20% kamfory na przedramionach, doświadczyło zwiększonego przepływu krwi do skóry i mięśni.

Inne składniki balsamu tygrysiego, takie jak salicylan metylu, działają jako środki przeciwbólowe i znieczulające skórę, co może zmniejszyć napięcie i bóle.

Plastry samoprzylepne mogą być najbardziej przydatne w przypadku bólów i napięć mięśniowych, ponieważ stale uwalnia składniki aktywne przez dłuższy czas.

Niektóre wersje balsamu tygrysiego zawierają kapsaicynę, aktywny składnik papryki chili. Blokuje receptory nerwowe, które przekazują impulsy bólowe, tworząc wrażenie ciepła, które może zmniejszyć intensywność bólów i skurczy mięśniowych.2. Napięciowe bóle głowy

Autorzy badania z 1996 r. stwierdzili, że stosowanie balsamu tygrysiego na czoło jest bardziej skuteczne w łagodzeniu bólów głowy niż placebo. Był prawie tak skuteczny jak przyjmowanie acetaminofenu (Tylenolu).

Podczas gdy aktualne badania medyczne alternatywnych środków przeciwbólowych nadal przytaczają to badanie, konieczne są bardziej aktualne analizy, by to potwierdzić.

3. Przeziębienia i zatkane zatoki

Maść tygrysia zawiera składniki, które mogą pomóc złagodzić dolegliwości związane z zaleganiem wydzieliny w zatokach i klatce piersiowej. Niektóre z nich były stosowane od wieków w olejach, maściach i postaciach wziewnych, aby złagodzić przekrwienie spowodowane przeziębieniami i alergiami.

Kamfora działa jako łagodny środek wykrztuśny, obkurczający śluzówkę nosa i ułatwiający odkrztuszanie. Mentol może pomóc złagodzić podrażnione drogi nosowe i zatkane nosy.

Osoby pragnące używać Tiger Balm w celu zatkanych zatok lub innych objawów przeziębienia powinny zakupić preparaty, które nie zawierają środków wywołujących kaszel, takich jak kapsaicyna i olejek goździkowy.

4. Ból pleców

Ludzie często używają balsamu tygrysiego do łagodzenia bólu pleców, zwłaszcza tych występujących w dolnej ich części.

Niektórzy używają pewnych składników w preparatu przed lub po otrzymaniu alternatywnych metod leczenia bólu pleców.

W badaniu z 2012 r. 18 osób, które doświadczyły bólu pleców przez ponad 5 dni, otrzymało maść ​​na bolącą okolicę przed otrzymaniem leczenia metodą Gua Sha. Maść zawierała kamforę i mentol.

Uczestnicy zgłaszali zmniejszenie bólu i poprawę stanu zdrowia, ale określenie, czy składniki aktywne zwiększyły skuteczność terapii, będzie wymagało dalszych badań.

5. Napięcie szyi i ramion

Tiger Balm może pomóc zmniejszyć ból szyi i ramion.

W starszych badaniach 105 mężczyzn i kobiet z łagodnym lub umiarkowanym napięciem mięśni stosowało plastry zawierające 10-procentowy salicylan metylu i 3-procentowy preparat mentolu. Uczestnicy używali plastrów na wielu obszarach, w tym na ramionach i szyi.

Dwanaście godzin po nałożeniu plastrów uczestnicy doświadczyli średnio 40-procentowej redukcji bólu w porównaniu do 103 osób kontrolnych, którzy stosowali plastry placebo.

W badaniu z 2017 r. 29 osób z bólem szyi zastosowało miejscowy żel mentolowy na chorym obszarze przed otrzymaniem manipulacji chiropraktyką bolesnego miejsca. Ci, którzy używali żelu, zgłaszali znacznie większą redukcję bólu po leczeniu niż ci, którzy go nie stosowali.

6. Ból stawów

Niewiele konkretnych dowodów przemawia za stosowaniem balsamu tygrysiego do łagodzenia bólu stawów. Jednak wiele osób używa go do łagodzenia dyskomfortu i bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową.

Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje, że kości tracą gęstość i stają się z czasem kruche, co prowadzi do odczuwania bólu.

Badanie z 2012 r., w którym wzięło udział 2 679 osób z bólem stawów kolanowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów wykazało, że 352 uczestników stosowało wcierki, takie jak balsam tygrysi, w celu zmniejszenia bólu.

Naukowcy nie są pewni, dlaczego balsam tygrysi wydaje się łagodzić bóle stawów, ale jego składniki aktywne mogą znieczulać bolesny obszar i redukować obrzęk.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz