fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Czy poziom estrogenu może wpływać na przybieranie na wadze?Wiele kobiet twierdzi, że zmiana poziomu estrogenów wpływa na ich wagę, szczególnie w okresie menopauzy. Mogą zauważać, że przybierają na wadze lub że trudniej jest im schudnąć.

Niektóre formy estrogenu są powiązane z tym, jak organizm kontroluje przyrost masy ciała. W związku z tym wszelkie zmiany ich poziomów mogą prowadzić do zmian masy ciała.

Jaki jest związek między poziomem estrogenu u kobiety a jej wagą?

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat tego zjawiska i co zrobić z przyrostem wagi związanym z estrogenami.

Menopauza, estrogen i waga

Poziom estrogenów  u kobiet może być niski z wielu powodów.

Najczęstszą przyczyną niskiego poziomu estrogenów jest menopauza. To wtedy zmniejsza się poziom hormonów reprodukcyjnych u kobiet i ustaje miesiączka. Wiele kobiet zauważa, że ​​przybiera na wadze w tym okresie życia.

Jednym z powodów, dla których mogą przybierać na wadze w okresie menopauzy, jest właśnie zmiana poziomu hormonów.

Jedna forma estrogenu zwana estradiolem zmniejsza się w okresie menopauzy. Hormon ten pomaga regulować metabolizm i masę ciała. Niższe poziomy estradiolu mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Przez całe życie kobiety mogą zauważyć przyrost masy ciała wokół bioder i ud. Jednak po menopauzie mają tendencję do przybrania na wadze wokół środkowej części sylwetki i brzucha.

Ten rodzaj przyrostu tłuszczu ma tendencję do gromadzenia się również wokół narządów, gdzie jest znany jako tłuszcz wewnętrzny.

Tłuszcz wewnętrzny może być bardzo niebezpieczny. Został powiązany z kilkoma innymi chorobami, w tym:

 • cukrzyca
 • udar
 • choroby serca i nadciśnienie
 • niektóre nowotwory

Oprócz zmiany poziomu estrogenów, starsze kobiety mogą być mniej aktywne i mają mniejszą masę mięśniową, co oznacza, że ​​spalają mniej kalorii w ciągu dnia.

Wszystkie te czynniki mogą zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała u kobiet podczas menopauzy. Należy jednak pamiętać, że czynniki związane z wiekiem mogą odgrywać bardziej znaczącą rolę w przyroście masy ciała niż zmiany poziomu estrogenów.

Zgodnie z tym, w jednym z przeglądów badań z 2012 r. stwierdzono, że na zmiany masy ciała nie wpływają zmiany hormonalne związane z menopauzą.Inne przyczyny braku równowagi estrogenów

Menopauza nie jest jedynym powodem, przez który kobieta może mieć niski poziom estrogenów. Inne potencjalne przyczyny zaburzeń równowagi estrogenów obejmują:

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

PCOS powoduje powstawanie cyst na jajnikach i może wpływać na poziom hormonów. To stan, w którym kobieta ma wiele małych torbieli na jajnikach, a także kilka zaburzeń hormonalnych. Może mieć też wysoki poziom testosteronu i brak równowagi między poziomem estrogenu i progesteronu.

Kobiety z tym schorzeniem mają zwykle problem z przyrostem masy ciała, opornością na insulinę i chorobami serca.

Laktacja

Poziom estrogenu pozostaje niski po urodzeniu dziecka i karmieniu piersią. Ta zmiana hormonalna pomaga pobudzić produkcję mleka i zapobiec owulacji i wszelkim dalszym poczęciom.

Usunięcie jajnika

Kobieta, która usunęła chirurgicznie oba jajniki, przejdzie nagłą menopauzę. Nie będzie już jajeczkować ani produkować estrogenów i progesteronu.

Anoreksja

Anoreksja jest poważnym zaburzeniem odżywiania, w którym osoba chora nie przyjmuje wystarczającej ilości kalorii. Ten deficyt powoduje, że ich ciało jest w stanie głodu i zmniejsza ilość estrogenów wytwarzanych przez ich organizm.

Energiczne ćwiczenia

Wykazano, że intensywne lub ekstremalne ćwiczenia zmniejszają produkcję estrogenów z powodu niskiego poziomu tkanki tłuszczowej.

Co to jest estrogen?

Estrogen jest jednym z dwóch podstawowych żeńskich hormonów płciowych i bierze udział w początku okresu dojrzewania i cyklu miesiączkowego.

Ma również wiele innych podstawowych funkcji, w tym:

 • kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi
 • utrzymanie zdrowia kości
 • ochrona mózgu i nastroju

Jajniki, które są dwoma małymi gruczołami w dolnej miednicy, są głównie odpowiedzialne za wytwarzanie estrogenu. Nadnercza i tkanka tłuszczowa również wytwarzają estrogen, ale w małych ilościach.

Istnieją trzy główne typy estrogenów:

 • Estron lub E1, które organizm wytwarza po menopauzie.
 • Estradiol lub E2, które wytwarzają kobiety w wieku rozrodczym.
 • Estriol lub E3, które organizm wytwarza w czasie ciąży.Objawy niskiego poziomu estrogenu

Objawy niskiego poziomu estrogenów obejmują:

 • nieregularne lub zanikające okresy
 • uderzenia gorąca
 • nocne poty
 • bezsenność
 • suchość pochwy
 • niskie libido
 • emocjonalność lub drażliwość
 • bóle głowy
 • sucha skóra

Kobiety doświadczające któregokolwiek z tych objawów powinny porozmawiać o nich z lekarzem. Może on zlecić proste badanie krwi, aby zmierzyć poziom estrogenu i ustalić, czy winna jest nierównowaga hormonalna.

Pani powinny śledzić cykle menstruacyjne, w tym kiedy zaczynają się one i kończą, oraz wszelkie inne objawy lub problemy, których doświadczają. Dostęp do tych informacji może pomóc lekarzowi zdiagnozować potencjalne zaburzenia równowagi hormonalnej.

Jak radzić sobie z przyrostem masy ciała?

Utrzymanie zdrowej wagi, nawet jeśli jest związane z brakiem równowagi estrogenowej, zaczyna się od dobrego odżywiania i pozostania aktywnym fizycznie.

Zdrowa dieta dla utrzymania prawidłowej masy ciała oznacza:

 • unikanie przetworzonej żywności
 • codzienne spożywanie owoców i warzyw
 • picie dużej ilości wody
 • unikanie napojów gazowanych, owocowych i alkoholu
 • spożywanie produktów pełnoziarnistych i chudego białka oraz zdrowych tłuszczów roślinnych

Aktywność jest również bardzo ważna w zarządzaniu przyrostem masy ciała związanym z estrogenami. Oprócz regularnych ćwiczeń cardio, takich jak bieganie, pływanie lub spacery, kobiety powinny uprawiać też trening siłowy, aby pomóc budować mięśnie i poprawiać zdrowie kości.

Przyrost masy ciała jest częstą dolegliwością wśród kobiet, które osiągają menopauzę. Utrzymywanie zdrowej diety i zmiana stylu życia to najlepszy sposób na obniżenie masy ciała.

Porozmawiać z lekarzem o wszelkich obawach, które mogą mieć związek z przyrostem masy ciała lub brakiem równowagi hormonalnej!

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz