fbpx
porady zdrowa kuchnia

6 zdrowych przekąsek, które pozwolą ci utrzymać odpowiedni poziom energii

Niektórym z nas przekąski przywodzą na myśl niezdrowe jedzenie. Mogą się one kojarzyć np. ze słodyczami. Po przekąskę sięgamy zazwyczaj, gdy odczuwamy spadek energii. W takim przypadku batonik ze względu na zawartość węglowodanów może wydawać się dobrym pomysłem. Tymczasem słodycze podnoszą poziom naszej energii jedynie na chwilę. Stosunkowo krótko po zjedzeniu tego rodzaju przekąski powtórnie zaczynamy odczuwać zmęczenie. Co więc przegryźć pomiędzy posiłkami, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom energii? Przedstawiamy kilka zdrowych propozycji.

1. Orzechy

Zwykłe, niesolone i niearomatyzowane orzechy to zdrowa przekąska.

Mogę one zmniejszać stan zapalny i hamować procesy prowadzące do chorób serca. Są one źródłem białka, polifenoli, wapnia, żelaza i innych składników niezbędnych dla naszego zdrowia. Co ciekawe prażone orzechy miały taką samą ilość polifenoli jak surowe orzechy, a orzechy włoskie miały szczególnie wysoki poziom.

Orzechy to pożywny dodatek do smoothie lub sałatki na szybką przekąskę lub mały posiłek. Zawartość białka i błonnika przyczynia się do poczucia sytości i pomaga utrzymać poziom energii.

Chcesz wiedzieć więcej na temat właściwości zdrowotnych orzechów? Przeczytaj artykuł Jakie orzechy są najzdrowsze?2. Chipsy z jarmużu

Chipsy z jarmużu to bogata w błonnik przekąska, która może pomóc w utrzymaniu poziomu energii.

Kubek jarmużu zapewnia zalecaną dzienną dawkę (ZDS) witaminy K dla kobiet i 81% zalecanego dziennego spożycia dla mężczyzn. Jarmuż jest również bogaty w:

 • witaminy A, C i kwas foliowy,
 • minerały, takie jak magnez, potas i wapń,
 • błonnik,
 • przeciwutleniacze, takie jak luteina, likopen i karotenoidy.

Co istotne, jarmuż może pomóc w zapobieganiu przewlekłym chorobom zwyrodnieniowym.3. Jogurt grecki z owocami jagodami

Jogurt grecki z borówkami lub malinami to pożywna przekąska. Zwykły, niesłodzony jogurt to bogate w białko i niskokaloryczna opcja. Jogurt grecki ma dodatkowe korzyści zdrowotne ze względu na zawarte w nim korzystne bakterie.

Jagody zawierają przeciwutleniacze, a także mogą pomóc w poprawie zdrowia.

Jagody z kolei mogą poprawić odpowiedź glikemiczną i zmniejszyć stan zapalny.

Długoterminowe spożywanie jagód może wspierać zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zmniejszać zespół metaboliczny. Dieta bogata w jagody może również wspierać zdrowe starzenie się i zdrowie jelit.4. Hummus z pałeczkami z warzyw

Hummus w połączeniu z warzywami to pożywny sposób na uzyskanie zalecanych porcji roślin strączkowych. Może on zawierać następujące składniki odżywcze:

 • błonnik pokarmowy,
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
 • witamina A,
 • witamina E,
 • witamina C,
 • kwas foliowy,
 • magnez,
 • potas,
 • żelazo.

Hummus jest również źródłem białka i stanowi cenny dodatek do diety roślinnej. Spożywanie wystarczającej ilości białka pomaga utrzymać zrównoważony poziom energii.

Spróbuj zjeść hummus z surową marchewką lub selerem, aby uzyskać dodatkowe składniki odżywcze.5. Jajka na twardo

Jajka są  bogate w białko i zawierają niewiele węglowodanów. Dostarczają kilku niezbędnych składników odżywczych, których może brakować u wielu osób stosujących np. dietę zachodnią. Do tych składników należą:

 • cynk,
 • selen,
 • retinol (witamina A),
 • tokoferole (witamina E).

Jajka mogą budzić pewne obawy ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Trzeba jednak pamiętać, iż cholesterol z jajek jest inaczej metabolizowany niż ten z wątroby i nie odkłada się w tętnicach. Z tego względu jajka nie są niebezpiecznym produktem spożywczym. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy zachować umiaru w ich jedzeniu.6. Kokos

Świeży kokos to zdrowa przekąska, którą ktoś może łatwo przetransportować, aby zjeść po wysiłku lub aby uniknąć napadów głodu.

Gotowy posiekany orzech kokosowy można kupić w sklepach spożywczych lub rozbić cały kokos i samodzielnie posiekać miąższ, oszczędzając wodę do picia.

Olej kokosowy zawiera trójglicerydy o średniej długości łańcucha, które według badań mogą być korzystne w obniżaniu poziomu cholesterolu, kontrolowaniu wagi i zmniejszaniu zaburzeń funkcji poznawczych.

Woda kokosowa jest źródłem elektrolitów, które mogą uzupełniać minerały po wysiłku.

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz