fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

9 naturalnych sposobów na fibromialgię

Fibromialgia to złożone zaburzenie, które powoduje ból, tkliwość i zmęczenie mięśni, określonych części ciała, w tym szyi, ramion, pleców, bioder, ramion i nóg. Ból pojawia się, gdy ktoś wywiera nacisk na dotknięte obszary. Nie do końca wiadomo, co powoduje fibromialgię. Choroba może się rozwinąć u każdego, ale wydaje się, że występuje częściej u kobiet w średnim wieku i u osób z historią reumatoidalnego zapalenia stawów lub innej choroby autoimmunologicznej. Obecnie nie ma lekarstwa na fibromialgię. Można jednak złagodzić dolegliwości, stosując naturalne metody leczenia.



1. Sen

Wystarczająca ilość snu ma kluczowe znaczenie dla radzenia sobie z objawami fibromialgii. Wypoczynek pomaga zwalczyć zmęczenie, które towarzyszy chorobie.

Niekiedy jednak sen nie przynosi nam wystarczającego odpoczynku. Aby uniknąć tego rodzaju problemu spróbuj zastosować się do kilku wskazówek:

  • minimalizuj drzemki w ciągu dnia,
  • staraj się zasypiać i budzić się o tej samej porze każdego dnia,
  • ogranicz światło i hałas przed snem,
  • nie spędzaj czasu przed ekranem tuż przed snem,
  • pozostawiaj 2–3 godzin między zjedzeniem ciężkiego posiłku a pójściem spać,
  • unikaj alkoholu i kawy tuż przed snem.

Więcej na temat problemów ze snem możesz przeczytać w artykule



2. Ćwiczenia

Niektóre osoby z fibromialgią mogą początkowo mieć trudności z ćwiczeniami, ale wytrwałość i systematyczność mogą przynieść korzyści. Ponieważ siła mięśni rośnie z czasem, ból i dyskomfort powinny się zmniejszyć.

Osoby z fibromialgią powinny porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń. W przygotowaniu odpowiedniego programu może pomóc fizjoterapeuta.

W przeglądzie Cochrane stwierdzono, że regularne ćwiczenia aerobowe, w tym pływanie, spacery lub jazda na rowerze, mogą poprawić jakość życia związaną ze zdrowiem u osób z fibromialgią. Ćwiczenia prowadzą również do lepszej sprawności fizycznej i zmniejszenia bólu, zmęczenia i sztywności.



3. Odpoczynek

Osoby z fibromialgią mogą się szybko męczyć. Dlatego też ważne jest, aby w razie potrzeby odpocząć. Próba wykonania zbyt dużej ilości ćwiczeń lub zbyt wielu czynności może zwiększyć ból i zmęczenie, a zatem kluczem w tym przypadku jest umiar.

Nie należy też przesadnie forsować się w dni, kiedy czuje się lepiej. W ten sposób można doprowadzić do pogorszenia samopoczucia i częstszego występowania dolegliwości.



4. Dieta i suplementy

Przestrzeganie zbilansowanej i zdrowej diety, ćwiczenia fizyczne oraz ograniczenie spożycia kofeiny, alkoholu, produktów nikotynowych i innych używek mogą pomóc zmniejszyć stres i poprawić nastrój.

Naukowcy z National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) badali skuteczność suplementów diety w łagodzeniu objawów fibromialgii.

Skupili się oni na:

  • witaminie D,
  • magnezie,
  • soji,
  • S-adenozylo-L-metioninie (SAMe),
  • kreatynie.

Niektórzy zalecają również stosowanie miejscowych produktów zawierających kapsaicynę, czyli substancję zawartą np. w papryce chili. Choć wyniki badań jawią się jako obiecujące, wciąż potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić, że powyższe suplementy są skuteczne.

Należy pamiętać, że stosowanie suplementów musi być skonsultowane z lekarze. Zdarza się, że poszczególne składniki mogą wchodzić w interakcje z lekami lub powodować niepożądane skutki uboczne.



5. Zmniejszenie stresu

Wiele osób twierdzi, że stres nasila objawy fibromialgii. Badania wykazały powiązania między cierpieniem psychicznym a fibromialgią. Podobnie sytuacja wygląda z innymi chorobami stawów, np. MIZS.

Czytaj więcej: MIZS, czyli co robić, gdy choroby stawów dotykają dzieci

Aby poradzić sobie ze stresem, polecamy:

  • uprawianie jogi i innych ćwiczeń,
  • znalezienie sobie hobby, które pozwalałoby odwrócić uwagę od stresujących sytuacji,
  • utrzymywanie jak najczęstszego kontaktu z przyjaciółmi i rodziną,
  • dołączenie do grupy wsparcia dla osób z fibromialgią.



6. Akupunktura

Akupunktura to rodzaj tradycyjnej medycyny chińskiej, w której lekarze wprowadzają małe igły w określone punkty na ciele. Niektórzy uważają, że igły zmieniają przepływ krwi i poziom substancji chemicznych, co może pomóc złagodzić ból i dyskomfort związany z fibromialgią. Trwają badania, mające na celu wykazanie wpływu akupunktury na leczenie objawów związanych z fibromialgią.



7. Masaż

Masaż to dobrze znany sposób na bóle mięśni i stawów. Polega na delikatnym ucisku ciała w celu zwiększenia zakresu ruchu, zmniejszenia stresu, rozluźnienia i złagodzenia bólu. Terapia masażem prowadzi do znacznej poprawy bólu, lęku i depresji u osób z fibromialgią.



8. Joga i tai chi

Joga i tai chi to zarówno delikatne, jak i spokojne dyscypliny, które łączą kontrolowane ruchy z medytacją i głębokim oddychaniem.

Oba rodzaje ćwiczeń mogą pomóc chorym w radzeniu sobie z fibromialgią. Uważa się, że tai chi może być skutecznym sposobem leczenia tego schorzenia, jednak wciąż trwają badania w tym kierunku.



9. Terapia biofeedback

W terapii biofeedback stosuje się specjalny sprzęt do monitorowania tego jak mózg odpowiada na określone bodźce.

Dzięki takiej terapii pacjenci mogą stać się bardziej świadomi tego, co wywołuje ich dyskomfort i dzięki temu lepiej kontrolować swoje samopoczucie.

Więcej na temat fibromialgii przeczytasz w książę S.O.S. dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych Anny Piekarczyk i Katarzyny Olejniczak



Zdrowe Zdrowie

Skomentuj

Zostaw komentarz