fbpx
zdrowe ciało zioła

9 ziół na zdrowe stawy! Masz je w swojej apteczce?

Zioła polecane na zapalenie stawów mają przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można oczywiście stosować je jako środek wspomagający i uzupełniający leczenie, a także skracający często czas terapii. Należy jednak wszystko konsultować z lekarzem, ponieważ preparaty ziołowe mogą wywoływać skutki uboczne dla organizmu oraz prowadzić do interakcji z innymi lekami.

W przypadku schorzeń reumatycznych polecane są:

Arnika górska – zawiera m. in. olejek eteryczny, flawonoidy. Zioło to jest stosowane na stłuczenia, obrzęki, oparzenia. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie. Arnika poprawia krążenie krwi oraz uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
Żywokost lekarski – zawiera alantoinę, czyli substancję która wspomaga regenerację komórek. Stosuje się go w łagodzeniu przebiegu łuszczycy.Wiesiołek dwuletni – nasiona tej rośliny zawierają kwas tłuszczowy gamma-linolenowy (GLA), który pomaga zwalczać stany zapalne. Olej z nasion wiesiołka jest zalecany przy bólach stawowych, zwłaszcza na tle RZS.
Len – olej z nasion lnu działa korzystnie przy zapaleniu stawów, ponieważ odgrywa ważną rolę w rozpadzie prostaglandyn, które powodują stany zapalne.
Imbir lekarski – posiada działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, o czym świadczy jego hamujący wpływ na syntezę prostaglandyn. Stosuje się go także w leczeniu chorób układu krążenia. Uwaga! Może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi.
Pokrzywa – posiada właściwości łagodzące ból i stany zapalne stawów. Działa również moczopędnie, oczyszcza organizm z kwasu moczowego i toksyn. Zawiera duże ilości boru – pierwiastka zalecanego w zapaleniu stawów. Zabieg biczowania pokrzywą to dawny sposób leczenia reumatyzmu. Skuteczność takiego leczenia dowiedziono także w badaniach naukowych. Udowodniono, że histamina, kwas mrówkowy i serotonina poprzez podrażnienie skóry wywołują jej ukrwienie dające uczucie ciepła. Zabieg ten był znany już w czasach antycznego Rzymu.
Brzoza biała – ma działanie przeciwreumatyczne, przeciwobrzękowe, zwiększające wydzielanie moczu i kwasu moczowego.
Wierzba – kora wierzby zawiera salicynę. Salicyna i jej pochodne są wykorzystywane w terapii chorób reumatycznych jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Uwaga! Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania wyciągów z kory wierzby jest uczulenie na salicylany.
Zielona herbata – zawiera związki polifenolowe, która łagodzą objawy RZS.

 

Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat zdrowia stawów, składników wspierających regenerację oraz ziół pomocnych w leczeniu, koniecznie zajrzyj do książki “S.O.S. dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych!”.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz