fbpx
dolegliwości porady

Ból zęba w nocy – jak mu zaradzić?

ból zęba w nocyBól zęba jest uciążliwą dolegliwością. Oczywiste jest, że w takim przypadku należy udać się do stomatologa. Jednakże nie zawsze jest to możliwe natychmiast. Co zrobić, gdy np. ból zęba dopada nas w nocy? Nie możemy wtedy skorzystać z pomocy stomatologa i musimy przetrwać przynajmniej do rana. Wówczas nie cierpimy nie tylko z powodu odczuwanego bólu, ale także przez bezsenność. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą złagodzić dolegliwości. Sprawdź, co może pomóc na ból zęba w nocy.

1. Leki

Najbardziej oczywistym sposobem jest przyjmowanie leków doustnych. W tym przypadku zaleca się ibuprofem lub paracetamol. Leki te będą skuteczne w przypadku umiarkowanego bólu zęba. Przy bardzo silnych dolegliwościach konieczne mogą okazać się leki dostępne na receptę. Pamiętaj, aby zawsze trzymać się zalecanych dawek!

2. Zimny kompres

Przyłożenie woreczka lodu owiniętego w ręcznik na obolałą stronę twarzy lub szczęki pomaga zwęzić naczynia krwionośne w okolicy, co może zmniejszyć ból i umożliwić zasypianie. Przyłożenie zimnego kompresu do tego obszaru na 15–20 minut wieczorem co kilka godzin może również pomóc w zapobieganiu bólowi podczas zasypiania.3. Podniesienie głowy

Krew gromadząca się w głowie może powodować dodatkowy ból i stan zapalny. Podniesienie głowy za pomocą dodatkowej lub dwóch poduszek może pomóc ci złagodzić ból na tyle, aby zasnął.

4. Maści lecznicze

Niektóre maści lecznicze mogą również pomóc zmniejszyć ból zęba. Żele i maści , które zawierają takie składniki, jak benzokaina, mogą znieczulić ten obszar. Trzeba jednak pamiętać, że benzokaina nie jest odpowiednia do stosowania przez małe dzieci.5. Płukanie solanką

Płukanie słoną wodą to powszechny domowy środek na ból zęba. Solanka jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym , więc może zmniejszyć stan zapalny. To z kolei pomaga chronić uszkodzone zęby przed infekcją.

Płukanie słoną wodą może również pomóc usunąć wszelkie resztki jedzenia lub zanieczyszczenia, które utknęły w zębach lub dziąsłach.

6. Płukanie nadtlenkiem wodoru

Zapalenie przyzębia to poważna infekcja dziąseł, która zwykle występuje w wyniku złej higieny jamy ustnej. Może powodować problemy, takie jak bolesność, krwawienie z dziąseł i zęby, które wypadają z orbit.

Płukanie ust nadtlenkiem wodoru może pomóc zmniejszyć płytkę nazębną i objawy zapalenia przyzębia.

Nadtlenek wodoru powinien być rozcieńczony woda. Nie wolno go połykać. Z tego względu ta metoda łagodzenia bólu nie jest odpowiednia dla małych dzieci.7. Herbata miętowa

Herbata miętowa może pomóc tymczasowo złagodzić ból spowodowany bólem zęba. Mięta pieprzowa zawiera związki przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Mentol, aktywny składnik mięty pieprzowej, może również działać łagodnie odrętwiająco na wrażliwe obszary.

8. Goździki

Eugenol, który jest jednym z głównych związków w goździkach, może zmniejszyć ból zębów. Przyspiesza także proces gojenia po usunięciu zęba. Eugenol działa przeciwbólowo, co oznacza, że ​​znieczula obszar. Aby użyć goździka na ból zęba, namocz go w wodzie, aby zrobić pastę. Następnie nałóż pastę na ząb lub włóż do pustej torebki po herbacie i włóż do ust.

Alternatywnie, łagodne przeżuwanie lub ssanie pojedynczego goździka, może pomóc złagodzić ból. Tak jak w przypadku płukania nadtlenkiem wodoru, tak i tu metoda ta nie jest odpowiednia dla dzieci. Istnieje ryzyko połknięcia goździka.

Przeczytaj więcej na temat właściwości zdrowotnych goździków.9. Czosnek

Czosnek kojarzy się z lekiem na przeziębienie lub składnikiem wzmacniającym odporność. A czy wiedziałeś, że może być także lekiem przeciwbólowym? Allicyna, która jest głównym związkiem czosnku, ma silne działanie przeciwbakteryjne, które może pomóc zabić zwalczyć bakterie przyczyniające się do próchnicy i bólu zębów.

Aby złagodzić ból, wystarczy przeżuć ząbek czosnku i pozwolić mu osiąść blisko zęba. Ze względu na specyficzny smak surowego czosnku, nie każdemu metoda ta przypadnie do gustu. 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz