fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Borelioza – zwróć uwagę na te objawy

Borelioza została po raz pierwszy rozpoznana w mieście Old Lyme w stanie Connecticut w 1975 roku. Jest to najpowszechniejsza choroba przenoszona przez kleszcze w Europie i Stanach Zjednoczonych. Najbardziej narażone na nią są osoby, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, szczególnie w obszarach leśnych. Zbliża się lato – czas wypoczynku, urlopów, wyjazdów, zwiedzania. Wysoka temperatura sprawia też, że nie nosimy odzieży szczelnie zakrywającej niemal całe ciało. Z tej przyczyny jesteśmy bardziej narażeni na ataki kleszczy, a co za tym idzie – zwiększa się ryzyko zachorowania na boreliozę. Pamiętaj, iż tę chorobę najlepiej leczyć we wczesnej fazie. poznaj zatem objawy boreliozy i dowiedz się na co należy zwrócić uwagę.

1. Wysypka

Charakterystyczna wysypka po ukąszeniu przez kleszcza  wygląda jak czerwony owal. Może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Ma centralną czerwoną plamkę, otoczoną wyraźnym okręgiem z szerokim czerwonym okręgiem na zewnątrz.

Wysypka jest płaska i zwykle nie swędzi. Jej pojawienie się oznacza, że infekcja rozprzestrzenia się w tkankach skóry. Wysypka rozszerza się, a następnie ustępuje z czasem, nawet jeśli nie jesteś leczony.

2. Zmęczenie

Niezależnie od tego, czy zauważysz ukąszenie przez kleszcza, twoje wczesne objawy mogą być podobne do grypy. Objawy często występują cyklicznie, narastają i zanikają co kilka tygodni

Najczęstsze objawy to zmęczenie, wyczerpanie i brak energii. Zmęczenie wygląda nieco inaczej niż brak energii spowodowany codziennymi obowiązkami. W tym przypadku wyczerpanie utrudnia normalne funkcjonowanie. Może się zdarzyć, że będziesz potrzebować drzemki w ciągu dnia lub przespać jedną lub więcej godzin dłużej niż zwykle.3. Ból i sztywność stawów

Ból i sztywność stawów, często przerywane, są wczesnymi objawami boreliozy. Twoje stawy mogą być zaognione, ciepłe w dotyku, bolesne i opuchnięte. W niektórych stawach możesz odczuwać sztywność i mieć ograniczony zakres ruchu.

Ból może się przemieszczać. Czasami bolą Cię kolana, a innym razem szyja lub pięty. Możesz także mieć zapalenie kaletki.

4. Bole i zawroty głowy, gorączka

Inne typowe objawy grypopodobne to bóle głowy, zawroty głowy, gorączka, bóle mięśni i złe samopoczucie.

Około 50 procent osób z boreliozą ma objawy grypopodobne w ciągu tygodnia od zakażenia.

Twoje objawy mogą być niskiego poziomu i możesz nie myśleć o boreliozie jako przyczynie. Przykładowo, gorączka zazwyczaj nie jest wysoka.

Niekiedy trudno jest odróżnić symptomy grypy i boreliozy. Ważne jest to, że w przypadku boreliozy dolegliwości znikają i pojawiają się powtórnie.5. Nocne pocenie i zaburzenia snu

Zaburzenia snu w boreliozie są powszechne. Ból stawów może Cię obudzić w nocy. Temperatura ciała może się zmieniać, a nocne pocenie lub dreszcze mogą Cię obudzić.

Również twoja twarz i głowa mogą być zaczerwienione.

6. Osłabienie funkcji poznawczych

Istnieje wiele rodzajów i stopni zaburzeń poznawczych. Możesz zauważyć, że masz trudności z koncentracją w szkole lub w pracy.

Twoja pamięć może mieć luki, których wcześniej nie było. Być może będziesz musiał sięgnąć, aby zapamiętać znajome imię.

Możesz mieć wrażenie, że przetwarzasz informacje wolniej.

Czasami jadąc samochodem lub korzystając z transportu publicznego w znane miejsce, możesz zapomnieć, jak się tam dostać. Lub możesz być zdezorientowany co do tego, gdzie jesteś lub dlaczego tam jesteś.

Możesz iść do sklepu, aby zrobić zakupy, ale całkowicie zapomnij, czego miałeś szukać.

Na początku możesz przypisać to stresowi lub wiekowi. Mogą to jednak być także objawy boreliozy.7. Wrażliwość na zmiany światła i widzenia

Jasne światło w pomieszczeniach może być niewygodne, a nawet oślepiające.

Wrażliwość na światło jest na tyle zła, że ​​niektórzy ludzie potrzebują okularów przeciwsłonecznych w pomieszczeniach, oprócz noszenia okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz w normalnym świetle.

8. Inne problemy neurologiczne

Objawy neurologiczne mogą być subtelne, a czasem specyficzne. Ogólnie rzecz biorąc, możesz czuć się niepewnie lub mniej skoordynowany w swoich ruchach. Zejście z lekkiego podjazdu może wymagać wysiłku, jakiego nigdy wcześniej nie robił. Możesz potknąć się i upaść więcej niż raz, chociaż nigdy wcześniej ci się to nie zdarzyło.

Niektóre objawy boreliozy okazują się specyficzne

Na przykład borelioza może wpływać na jeden lub więcej nerwów czaszkowych. To 12 par nerwów wychodzących z mózgu do głowy i szyi.

Jeśli bakterie zaatakują nerw twarzowy (siódmy nerw czaszkowy), może dojść do osłabienia mięśni lub paraliżu po jednej lub obu stronach twarzy. To porażenie jest czasami mylnie nazywane porażeniem Bella. Borelioza jest jedną z nielicznych chorób, które powodują porażenie po obu stronach twarzy. Lub możesz mieć drętwienie i mrowienie na twarzy.

Inne dotknięte nerwy czaszkowe mogą powodować utratę smaku i zapachu.9. Problemy z sercem

Bakterie powodujące boreliozę, mogą zaatakować tkankę serca i doprowadzić do stanu zapalnego.

Zapalenie serca może mieć zarówno łagodny, jak i ciężki przebieg.

Bakteryjne zakłócenia w sercu powosują bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność lub kołatanie serca.

Zapalenie spowodowane infekcją blokuje przekazywanie sygnałów elektrycznych z jednej komory serca do drugiej, przez co serce bije nieregularnie. Nazywa się to blokiem serca.

10. Zmiany nastroju

Borelioza może wpływać na twój nastrój. Możesz być bardziej rozdrażniony, niespokojny lub przygnębiony. Zmiany te nie mają żadnej uzasadnionej przyczyny, nie wynikają z twoich przeżyć, czy problemów. Są one objawem choroby.11. Niewyjaśnione bóle i inne doznania

Niektóre osoby cierpiące na boreliozę mogą mieć ostre bóle żeber i klatki piersiowej, które wysyłają ich na pogotowie, podejrzewając problemy z sercem.

Gdy nie zostanie znaleziony żaden problem, po zwykłym badaniu, diagnoza ER jest uznawana za niezidentyfikowaną przyczynę „układu mięśniowo-szkieletowego”.

Możesz także mieć dziwne odczucia, takie jak mrowienie lub pełzanie skóry, drętwienie lub swędzenie.

Inne objawy mają związek z nerwami czaszkowymi. Należą do nich:

  • Dzwonienie w uszach (szum w uszach). Szum w uszach może być uciążliwy, szczególnie przed snem, kiedy wydaje się, że staje się głośniejszy, gdy próbujesz zasnąć. Około 10 procent osób chorych na boreliozę tego doświadcza.
  • Utrata słuchu. Jedno z badań wykazało, że 15 procent pacjentów z boreliozą doświadczyło utraty słuchu.
  • Ból szczęki lub bóle zębów niezwiązane z próchnicą lub infekcją.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz