fbpx
Wiadomości zdrowe ciało

Cukrzyca: obalamy najpopularniejsze mity

Cukrzyca stała się choroba cywilizacyjną. W dużej mierze wynika to z trybu życia wielu osób. W nawale obowiązków jemy w pośpiechu, sięgamy po gotowe, często wysokoprztworzone jedzenie. Prowadzimy siedzący tryb życia – pracujemy za biurkiem, preferujemy rozrywki niewymagające aktywności fizycznej lub po prostu nie znajdujemy czasu na ćwiczenia. Te wszystkie czynniku sprzyjają rozwojowi cukrzycy. Nie są to rzecz jasna jedyne przyczyny tej choroby, jednak nie ulega wątpliwości, iż mają na nią wpływ. Cukrzyca staje się coraz powszechniejsza… podobnie jak mity na jej temat. Przyjrzeliśmy się niektórym powszechnym przekonaniom dotyczącym tej choroby.

1. Jedzenie cukru powoduje cukrzycę

Spożywanie cukru nie powoduje bezpośrednio cukrzycy. Jednak dieta bogata w cukier może prowadzić do nadwagi i otyłości, które są czynnikami ryzyka cukrzycy typu 2.

To powszechny mit, być może zrozumiały – poziom cukru we krwi odgrywa istotną rolę w cukrzycy. Sam cukier nie jest jednak czynnikiem sprawczym. Zagrożenie ma bardziej związek z innymi skutkami ubocznymi związanymi z nadmiernym spożyciem cukru, takimi jak wspomniana wcześniej otyłość.



2. Cukrzyca nie jest groźną chorobą

Być może dlatego, że cukrzyca jest tak powszechna, niektórzy uważają, że nie jest to poważna choroba. To jest niepoprawne. Nie ma lekarstwa na cukrzycę i istnieje wiele komplikacji, które mogą wystąpić, jeśli dana osoba nie radzi sobie dobrze z chorobą.

Do owych powikłań należą: choroby układu krążenia, uszkodzenia nerwów, uszkodzenia nerek, ślepota, choroby skóry i upośledzenie słuchu.

3. Cukrzyca dotyczy osób otyłych

Nadwaga i otyłość są czynnikami ryzyka cukrzycy typu 2 i cukrzycy ciążowej, ale stan ten może wystąpić u osób o dowolnej wadze. Z kolei występowanie cukrzycy typu 1 nie jest związane z masą ciała.

4. Otyłość zawsze prowadzi do cukrzycy

Ten mit jest w pewnym stopniu związany z poprzednim. Otyłość stanowi czynnik ryzyka, jednak nie zawsze prowadzi do zachorowania na cukrzycę.



5. Osoby chore na cukrzycę nie mogą spożywać cukru

Osoby chore na cukrzycę z pewnością muszą uważnie zarządzać swoją dietą: ważne jest monitorowanie spożycia węglowodanów. Jednak nadal mogą spożywać pokarmy zawierające cukier. Kluczem jest umiar i ścisła kontrola.

Osoby chore na cukrzycę muszą dokładnie zaplanować, co i kiedy będą jeść, aby zapewnić równowagę poziomu cukru we krwi.

Podobnym mitem jest to, że osoby chore na cukrzycę muszą spożywać specjalne potrawy „przyjazne dla cukrzyków”. Te produkty są często droższe, a niektóre mogą nadal podnosić poziom glukozy.

6. Cukrzyca prowadzi do ślepoty i amputacji kończyn

Na szczęście to mit. Chociaż prawdą jest, że cukrzyca może w niektórych przypadkach prowadzić do ślepoty i amputacji, nie jest to nieuniknione. Rzadko jednak zdarza się to w przypadku, które monitorują swój stan zdrowia i stosują się do zaleceń specjalistów.

Eksperci zidentyfikowali kilka czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą. Należą do nich otyłość i nadwaga, palenie, brak aktywności fizycznej, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.

7. Stan przedcukrzycowy = cukrzyca

Stan przedcukrzycowy nie zawsze prowadzi do cukrzycy. Jest to stan, w którym poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie jest wystarczająco wysoki, aby można go było zakwalifikować jako cukrzycę. Bez kontroli stan przedcukrzycowy może przekształcić się w cukrzycę typu 2, jednak odpowiednia profilaktyka może temu zapobiec.



8. Osoby chore na cukrzycę muszą unikać ćwiczeń

Po raz kolejny to nieprawda. W rzeczywistości ćwiczenia są ważnym elementem leczenia cukrzycy. Między innymi ćwiczenia pomagają napędzać utratę wagi i obniżają ciśnienie krwi, z których oba są czynnikami ryzyka powikłań. Może również pomóc organizmowi lepiej wykorzystywać insulinę.

Jednak ćwiczenia mogą wpływać na poziom cukru we krwi na różne sposoby, czasami zwiększając go, a innym razem zmniejszając. Dlatego warto zastosować poniższe wskazówki:

  • Sprawdzaj poziom cukru we krwi podczas ćwiczeń i zapisuj, jak się zachowuje, aby pokazać swojemu lekarzowi. Może to pomóc w kierowaniu wszelkimi niezbędnymi zmianami insuliny.
  • Osoby zagrożone hipoglikemią powinny mieć pod ręką szybko działające węglowodany.
  • Noś identyfikator cukrzycy, aby ludzie mogli w razie potrzeby pomóc.

9. Niektóre naturalne metody leczą cukrzycę

Obecnie nie ma lekarstwa na cukrzycę. Wszelkie twierdzenia, że ​​produkt może wyleczyć cukrzycę, są fałszywe. Wiele produktów ziołowych lub naturalnych daje niewiele lub nic, a w niektórych przypadkach mogą potencjalnie wyrządzić szkody. Cukrzyca to złożona, ale powszechna choroba. Wraz ze wzrostem jego rozpowszechnienia konieczne jest obalenie mitów w miarę ich odnajdywania.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

1 komentarz

Zostaw komentarz