fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA dolegliwości zdrowe ciało

Czy i kiedy wątroba potrzebuje regeneracji?

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Odpowiada nie tylko za funkcje metaboliczne, ale także wspiera układ immunologiczny. Bez niej organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Dlatego też warto wiedzieć, co może szkodzić wątrobie i w jaki sposób o nią zadbać.

Wątroba – co dla nas robi?

Wątroba jest największym organem wewnętrznym w naszym ciele. Klasyfikuje się ją jako gruczoł i ma ona zdolności regeneracyjne. Pełni ona wiele funkcji. Trudno jest określić ich dokładną liczbę, ale podaje się nawet 500 różnych ról.

Do podstawowych funkcji wątroby należy:

  •  Produkcja żółci. Żółć pomaga w jelicie cienkim rozkładać i wchłaniać tłuszcze, cholesterol i niektóre witaminy. Składa się z soli żółciowych, cholesterolu, bilirubiny, elektrolitów i wody.
  • Wchłanianie i metabolizowanie bilirubiny. Bilirubina powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny. Żelazo uwolnione z hemoglobiny jest magazynowane w wątrobie lub szpiku kostnym i wykorzystywane do tworzenia następnej generacji komórek krwi.
  • Wspomaganie krzepnięcia krwi. Witamina K jest niezbędna do tworzenia niektórych koagulantów, które pomagają w krzepnięciu krwi. Żółć z kolei jest niezbędna do wchłaniania witaminy K i powstaje w wątrobie. Jeśli wątroba nie wytwarza wystarczającej ilości żółci, czynniki krzepnięcia nie mogą być wytwarzane.
  • Metabolizacja tłuszczów. Żółć rozkłada tłuszcze i ułatwia ich trawienie.
  • Metabolizm węglowodanów. Węglowodany magazynowane są w wątrobie, gdzie zostają rozłożone na glukozę i wchłonięte do krwiobiegu w celu utrzymania prawidłowego poziomu glukozy. Przechowywane są jako glikogen i uwalniane, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii.
  • Magazynowanie witamin i minerałów. Wątroba przechowuje witaminy A, D, E, K i B12. W niektórych przypadkach zapas witamin jest magazynowany przez kilka lat. Wątroba przechowuje żelazo z hemoglobiny w postaci ferrytyny, gotowe do tworzenia nowych czerwonych krwinek. Wątroba również przechowuje i uwalnia miedź.
  • Wsparcie metabolizmu białek. Żółć pomaga rozkładać białka do trawienia.
  • Filtracja krwi. Wątroba filtruje i usuwa z organizmu związki, w tym hormony, takie jak estrogen i aldosteron oraz związki spoza organizmu, w tym alkohol i inne leki.
  • Produkcja albuminy. Albumina jest najczęściej występującym białkiem w surowicy krwi. Transportuje kwasy tłuszczowe i hormony steroidowe, pomagając utrzymać prawidłowe ciśnienie i zapobiegając wyciekom naczyń krwionośnych.

Co szkodzi wątrobie?

Mimo, że wątroba posiada zdolności regeneracyjne, istnieje cała gama czynników, mogących jej zaszkodzić. W niektórych przypadkach zmiany bywają nieodwracalne.

Czynniki ryzyka chorób wątroby związane są często z niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Niemal każdy z nas słyszał o schorzeniach wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu. Również tłuste i wysokoprzetworzone jedzenie nie sprzyja pracy naszej wątroby. Dodatkowo dieta oparta na tego rodzaju produktach prowadzi do otyłości, która również zwiększa ryzyko chorób wątroby.

Na kondycje wątroby wpływa także nadciśnienie i stany zapalne w organizmie. Niekorzystnie działają też na nią wirusy, powodując m.in. wirusowe zapalenie wątroby. Problematyczne okazują się także niektóre leki mogące prowadzić do uszkodzeń tego organu oraz różnego rodzaju chemikalia i toksyny.

Jak zadbać o wątrobę?

Jak widać, wątroba narażona jest na wiele szkodliwych czynników, zarówno zależnych od nas, jak i takich, na które nie mamy wpływu. Niestety, pierwsze symptomy choroby pojawiają się najczęściej w momencie, gdy schorzenia są już w zawansowanym stadium. Wątroba nie jest unerwiona, więc nie wysyła nam odpowiednio wcześnie sygnałów o tym, że w naszym organizmie może dziać się coś niedobrego.

Stan swojej wątroby powinny szczególnie kontrolować osoby, które zażywają regularnie leki, prowadzą intensywne treningi, nadużywają alkoholu, są narażone na czynniki chemiczne czy cierpią na otyłość. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek dotyczących dbania o zdrowie wątroby.

  • Zmień swoje nawyki żywieniowe. Unikaj tłustego jedzenia, wyklucz wysokoprzetworzoną żywność i alkohol. Stosuj dietę bogatą w kwasy Omega-3, witaminy A, C, E oraz kwas foliowy.
  • Pamiętaj o profilaktycznych badaniach. Badaj się regularnie, nie tylko w sytuacji gdy twoje złe samopoczucie przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu. Profilaktyka pomaga zapobiec wielu chorobom. Dzięki badaniom będziesz wiedzieć, że twoja wątroba potrzebuje regeneracji, nawet jeśli nie odczuwałeś żadnych dolegliwości.
  • Stosuj suplementację. W niektórych przypadkach codzienne zdrowe nawyki nie wystarczą. Przyjmowanie leków, długotrwały stres, terapia hormonalna to czynniki, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. W takim przypadku dobrze jest skorzystać ze sprawdzonych suplementów diety, do których należy np. Hepaset PRO. Suplementacja pomaga zregenerować wątrobę oraz wspiera metabolizm. Informację o tym gdzie kupić Hepaset PRO znajdziesz na stronie hepasetpro.pl. Pamiętaj jednak, aby przyjmowanie każdego suplementu lub leku skonsultować z lekarzem.
  • Pozostań aktywny fizycznie. Wyczerpujące treningi mogą stanowić obciążenie dla wątroby, jednak brak ruchu również jest szkodliwy. Pamiętaj, że aktywność fizyczna to nie tylko treningi na siłowni. To także spacer, wybieranie schodów zamiast windy, czy zabawa z domowym zwierzęciem.

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz