fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA porady

Wady wzroku – podstawowe informacje

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Całe dnie w pracy spędzamy przed komputerem, częściej używamy telefonów komórkowych i oglądamy telewizję, nie dbając o to, by nasze oczy miały komfort widzenia. Powodem powstawania wad refrakcji mogą być także uwarunkowania genetyczne.

Najczęstsze problemy z oczami

Wady wzroku dość skutecznie utrudniają codzienne życie, a niejednokrotnie przyczyniają się do problemów na tle zawodowym. Warto dbać o swoje oczy od najmłodszych lat i reagować od razu, gdy pojawiają się przesłanki ku zaistnieniu potrzeby noszenia okularów. W wielu przypadkach to właśnie wczesne rozpoznanie problemu jest sposobem na zatrzymanie postępu wady wzroku. Do tych najczęściej występujących należy dalekowzroczność, którą spotykamy w dużej mierze u dzieci. Ta dolegliwość zazwyczaj z wiekiem słabnie, jednak z pewnością dobrze jest zwracać uwagę na to, czy u dziecka nie występują objawy związane z nadwzrocznością w postaci między innymi nieostrego widzenia różnych przedmiotów, które są w niedużej odległości. Analogiczną wadą wzroku jest krótkowzroczność, która powoduje konieczność przybliżenia obrazu, by móc wyraźnie go zobaczyć. O ile w przypadku poprzedniego schorzenia najlepsze są zazwyczaj okulary korekcyjne, tzw. plusy, o tyle w kolejnym – minusy. Równie popularną dolegliwością jest astygmatyzm, czyli nierówne załamywanie się światła wpadającego do oka. Objawy, poza gorszym widzeniem, to ból oczu i głowy, a leczenie jest ściśle uzależnione od regularności, z jaką schorzenie występuje. Niemniej jednak, tych kilka wad wzroku należy do najczęściej spotykanych, jednak istnieją jeszcze informacje poboczne, o których również warto wiedzieć. Przeczytamy o nich między innymi na stronie https://www.wokularach.pl/jakie-sa-wady-wzroku-4-najczestsze-problemy-z-oczami.

Skąd wiedzieć, jakie okulary kupić?

Często zastanawiamy się, jakie okulary powinniśmy nosić, szukając informacji na własną rękę. Najprościej jest udać się do specjalisty, który pomoże w diagnozie wady wzroku i dopasowaniu odpowiednich okularów, jednak warto dla samej wiedzy mieć świadomość, które soczewki są stosowane w różnych schorzeniach. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, minusy dotyczą osób borykających się z krótkowzrocznością, natomiast plusy – z dalekowzrocznością. Istnieje też sytuacja, w której oczy mają nierówną wadę wzroku i tym samym wymagają zupełnie różnych soczewek. To również się zdarza, jednak w takiej sytuacji lekarz zazwyczaj zachęca do skorzystania z okularów progresywnych lub dwuogniskowych. Co więcej, dużo zależy od tego, czy Twoje soczewki mają przeznaczenie do czytania, czy do noszenia przez cały czas. U większości osób na pewnym etapie życia, często już po przekroczeniu 40 lat, pojawia się tzw. starczowzroczność. Prezbiopia jest następstwem przychodzącego z wiekiem spadku zdolności oka do akomodacji. Może ona dotknąć krótko- i dalekowidzów, jak też osoby dotychczas normowzroczne. Objawia się zaś niewyraźnym widzeniem z bliska, np. podczas czytania. Okulary korygujące jednocześnie do dali i do bliży wyposażane są w szkła progresywne.

Aby nieco bliżej poznać tematykę szkieł stosowanych w okularach oraz odnaleźć odpowiedzi na pytania, które najbardziej nas nurtują, warto odwiedzić stronę  https://www.wokularach.pl/okulary-minusy-czy-plusy-skad-wiedziec-co-kupic oraz następnie specjalistę, który dobierze odpowiednie szkła do naszej wady.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz