fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Catering dietetyczny – co powinno znaleźć się w diecie sportowca?

Catering. Box diet. Takeaway food in a box.

Wysoki poziom aktywności fizycznej oraz amatorskie lub profesjonalne uprawianie sportu wymaga zbilansowanej diety. Spożywane posiłki nie powinny być dziełem przypadku i jedynie zaspokajać zapotrzebowanie kaloryczne. Dobre wyniki w sporcie oraz postępy w budowaniu formy w dużej mierze zależą od prawidłowej diety. Które produkty powinny zatem stać się obowiązkowym elementem menu sportowca?

Węglowodany głównym źródłem energii

Zgodnie z opiniami specjalistów, to właśnie węglowodany powinny zapewnić ok. 55-60% dziennego zapotrzebowania na energię. Nie oznacza to jednak, że można opychać się białym pieczywem, ciastkami, słodyczami czy też chipsami. Budowaniu formy sprzyjają jedynie tzw. dobre węglowodany, które dostarczą energii, następnie są spalane podczas treningu oraz pomagają w regeneracji mięśni.

Catering dietetyczny CooKING dla sportowców skupia się właśnie na zaopatrzeniu organizmu w zdrowe węglowodany złożone i proste. W menu firmy można codziennie znaleźć kasze, brązowy ryż, pieczywo razowe, płatki owsiane oraz rośliny strączkowe. Ze względu na cenne właściwości odżywcze od czasu do czasu można również sobie pozwolić na niewielkie ilości winogron o stosunkowo wysokim indeksie glikemicznym.

Bez białka nie ma formy

Aminokwasy budują białka, a te z kolei są najważniejszym elementem budulcowym organizmu każdego człowieka. Zwiększona aktywność fizyczna oznacza wyższe zapotrzebowanie na posiłki bogate w białko, które powinno być ważną częścią codziennego jadłospisu. Trudno marzyć o przyroście masy mięśniowej, jeśli w diecie będzie brakowało substancji budulcowych.

Do produktów bogatych w białko zalicza się mięso, a do diety najlepiej włączyć chudy drób, wołowinę oraz cielęcinę. Bardzo pomocnym pożywieniem, często niedocenianym przez sportowców, są ryby. Poza białkiem dostarczają do organizmu kwasy omega-3, biorące udział w budowie mięśni. W diecie powinny znaleźć się również produkty mleczne, które są także źródłem wapnia. Prawdziwym superproduktem są jajka, które dostarczają duże ilości łatwo przyswajalnego białka i pomagają w regeneracji mięśni.

Nie unikaj zdrowych tłuszczów

Wielu osobom tłuszcz kojarzy się jedynie z czymś niezdrowym i powodującym niepożądany przyrost masy. Tłuszcze są jednak bardzo ważne dla pokrycia zapotrzebowania na energię, której sportowcy wymagają naprawdę sporo. Ten składnik powinien stanowić ok. 25-30% codziennej dawki kalorii. Zaleca się jednak ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych, które są bogate w szkodliwy cholesterol obniżający wydolność fizyczną.

Sportowcy powinni sięgać natomiast po zdrowe tłuszcze roślinne oraz rybie. Oleje pochodzenia roślinnego najlepiej dodawać w surowej formie do różnego rodzaju sałatek, a na pieczywie może pojawić się odrobina masła czy też margaryny. W diecie powinny ponadto znaleźć się bogate w tłuszcze omega ryby. Należy unikać ciężkostrawnych, smażonych potraw i postawić na dania duszone czy też gotowane na parze.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz