fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA porady

Stres oksydacyjny – czym jest i jak go uniknąć?

Jeśli żyjesz w ciągłym biegu, kiepsko się odżywiasz, nie wyobrażasz sobie dnia bez papierosa, dodatkowo mieszkasz w rejonie o dużym zanieczyszczeniu powietrza – narażasz się na stres oksydacyjny. Sprawdź czym on jest, jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć.

Stres oksydacyjny to stan zaburzonej równowagi w organizmie między wolnymi rodnikami, stanowiącymi uboczny produkt przemiany metabolicznej, a przeciwutleniaczami. Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu posiadające niesparowany elektron, który dąży do połączenia się z elektronem z innej komórki. Odbierając go innym komórkom uszkadza ją – uszkodzenia mogą dotyczyć wszystkich występujących w naszym organizmie cząsteczek, w tym DNA komórek, co może być początkiem choroby nowotworowej. Destruktywnemu działaniu wolnych rodników, czyli oksydantów, zapobiegają znajdujące się w organizmie antyoksydanty (przeciwutleniacze). Oddając wolnym rodnikom swój wolny elektron chronią komórki przed uszkodzeniem. Oczywiście zarówno antyoksydanty, jak i oksydanty są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Jeśli jednak wzrośnie poziom wolnych rodników, a mechanizmy obronne ulegną osłabieniu – dochodzi do stresu oksydacyjnego. Długotrwały brak równowagi pomiędzy oksydantami i antyoksydantami może doprowadzić nawet do zawałów serca lub udarów mózgu. Wolne rodniki uszkadzając struktury komórkowe w skórze prowadzą do utraty jędrności i przyspieszonego jej starzenia się. Spowolnieniu ulega także proces gojenia się ran, nasilają się objawy trądziku, wzrasta podatność na podrażnienia i wrażliwość na zewnętrzne czynniki środowiska.

Przyczyny stresu oksydacyjnego

Brak równowagi może wynikać z wielu przyczyn, jednak do najczęstszych z nich należą:

  • zła dieta i niedobory antyoksydantów, w szczególności braki witaminy C, A i E,
  • promieniowanie UV (nadmierne opalanie się)
  • zanieczyszczenie środowiska, w szczególności smog (wdychane przez nas ze smogiem pyły, a także związki chemiczne, poprzez reaktywne formy tlenu zwiększają stres oksydacyjny),
  • palenie papierosów i alkohol,
  • zażywanie niektórych leków, np. antydepresyjnych, sterydów 
  • długotrwały stres.

Stres oksydacyjny, a cera

Wolne rodniki uszkadzają białka, w tym włókna kolagenowe i elastynowe. Pod wpływem oksydantów degradacji ulegają również składniki cementu międzykomórkowego, czyli spoiwa łączącego komórki skóry. W efekcie skóra traci jędrność, staje się nadmiernie sucha, pojawiają się drobne zmarszczki, przebarwienia, a także niedoskonałości. Dodatkowo pod wpływem silnego stresu wydzielają się kortykosteroidy, w tym kortyzol. „Hormony stresu” z jednej strony pozytywnie stymulują organizm do działania w warunkach zagrożenia, z drugiej – w przypadku gdy czynniki stresogenne oddziałują na nas zbyt długo, powodują szereg negatywnych reakcji w całym organizmie. Nadmierne stężenie glikokortykosteroidów sprzyja alergiom, wpływa na zwiększoną produkcję sebum, zwiększa się również podatność na zakażenia. Z tego względu trądzik i stres często idą w parze.

Jak przeciwdziałać stresowi oksydacyjnemu?

Aby zmniejszać negatywne skutki oddziaływania wolnych rodników musisz dokonać kilku zmian w swoim stylu życia:

  • zmień dietę – uwzględnij odpowiednią ilość warzyw i owoców,
  • zrezygnuj z papierosów, ogranicz alkohol,
  • nie wystawiaj się na działanie czynników podnoszących poziom wolnych rodników, np. promieniowania UV,
  • zwiększ aktywność fizyczną.

W walce z efektami szkodliwej działalności wolnych rodników warto posiłkować się również odpowiednio dobranymi dermokosmetykami. Niezastąpione są kosmetyki bogate w witaminę E, C, A (retinol i jego pochodne) czy koenzym Q10. Dzięki nim możemy wesprzeć komórki w odbudowie uszkodzeń, przywracając cerze witalność.

Cena: 29 zł/5 ml, www.dermakrem.pl

Serum Synchrovit C, marki Synchroline zawiera 10% witaminę C w formie liposomowej, co zwiększa stabilność witaminy C na utlenianie oraz umożliwia przenikanie i uwalnianie składników aktywnych w głębszych partiach skóry. Działanie witaminy C zostało wzmocnione antyoksydantem enzymatycznym (SOD) oraz mleczanem cynku. Serum zapewnia silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe. 

Cena: 65 zł/15 ml, www.dermakrem.pl

Synchrovit Contour Eyes & Lips to krem do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry wokół ust i oczu o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Zawarty w nim retinol w stabilnej postaci reguluje procesy odnowy komórek naskórka oraz syntezy kolagenu, dzięki czemu krem działa przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. A dzięki zawartości kwasu hialuronowego utrzymuje optymalny poziom nawilżenia. Zaleta jest również lekka konsystencja kremu – zapewnia szybkie wchłanianie.

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz