fbpx
Wiadomości

Cukrzyca ma aż 5 typów! To przełom w leczeniu tej choroby

Cukrzyca do tej pory była dzielona na dwa typy. Jednak najnowsze badania naukowców ze Szweckiego Uniwersytetu Lund wykazały, że cukrzyca ma aż 5 różnych typów.

To odkrycie wpłynie na pewno na precyzyjność doboru odpowiednich terapii dla pacjentów. Naukowcy są zgodni, że będzie to przełom w leczeniu tej choroby.

Cukrzyca dotyka 1 na 11 dorosłych. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ prowadzi do ataków serca, udarów, ślepoty, niewydolności nerek, a nawet amputacji kończyn.

Typ 1 to choroba układu immunologicznego, która dotyka około 10% chorych. To nieprawidłowa aktywność układu immunologicznego organizmu (czyli odpornościowego), który własne prawidłowe komórki beta trzustki wydzielające insulinę uznaje za obce. Organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom produkującym insulinę. Ośrodki produkcji insuliny ulegają uszkodzeniu, przez co jest jej niewystarczająco, by kontrolować poziom cukru we krwi.

O typie 2 mówi się, że jest efektem otyłości i niezdrowego stylu życia, które wpływają na wytwarzanie insuliny. Dotyka około 90% przypadków. Początek jest łagodny a objawy mniej nasilone, ponieważ choroba rozwija się długo. Dotyka najczęściej osoby starsze. Jednak w dzisiejszych czasach obserwuje się również alarmujący wzrost jej zachorowań u znacznie młodszych osób.

Naukowcy z Uniwersytetu Luda i Fińskiego Instytutu Medycyny Molekularnej dokładnie przebadali 14 775 pacjentów włącznie ze szczegółową analizą krwi. W efekcie tych działań wysunięto istotne wnioski, pozwalające podzielić chorych na 5 grup:

Grupa 1

Jest właściwie podobna do znanego nam typu 1. Atakuje ludzi w młodym wieku, pozornie zdrowych, których choroba układu immunologicznego pozostawiła bez zdolności do produkcji insuliny.

Grupa 2

To również osoby, które mimo młodego wieku i właściwej masy ciała mają trudności z wytworzeniem insuliny. Ale w tym przypadku wina nie leży w układzie immunologicznym.

Grupa 3

To pacjenci insulinooporni. W większości należą do nich osoby otyłe zdolne do produkcji insuliny, jedna ich ciała na nią nie reagują.

Grupa 4

Łagodny, powiązany z nadwagą rodzaj cukrzycy, najczęściej diagnozowany u osób bardzo otyłych, ale pod względem metabolicznym zdecydowanie bliższych normie niż Grupa 3.

Grupa 5

Łagodny, powiązany z wiekiem rodzaj cukrzycy. Objawy u tych pacjentów pojawiły się, gdy byli starsi od przedstawicieli pozostałych grup, ale pozostały one również łagodniejsze.

 

Prof. Leif Groop stwierdził, że jest to ogromny krok w stronę precyzyjnej medycyny. W idealnym scenariuszu będziemy mogli wykorzystać te odkrycia już przy diagnozie, co pozwoli dobrać celniejsze metody leczenia. Naukowcy są zgodni – badania trwają, ale dają ogromne nadzieje dla diabetyków.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

1 komentarz

Zostaw komentarz