fbpx
dolegliwości Wiadomości

Czy lęk zaostrza stan zapalny?

Każdy z nas czasem odczuwa lęk. Jest to niejako naturalny stan, który stanowi reakcję organizmu na określone sytuację. Niekiedy jednak lęk okazuje się zbyt intensywny i występuje za często. W takich przypadkach mówimy o zaburzeniach lękowych. osoby na nie cierpiące potrzebują pomocy specjalisty.

Odczuwanie lęku, choć w wielu sytuacjach jest naturalne, może nieść ze sobą zagrożenie dla zdrowia. Istnieją przesłania świadczące o tym, że lęk może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego.



Stan zapalny – co to jest?

Stan zapalny jest naturalną i korzystną reakcją na szkodliwe bodźce, takie jak czynniki drażniące lub patogeny. Zapalenie jest reakcją ochronną, która pomaga organizmowi pozbyć się szkodliwych bodźców i chronić organizm. Jeśli jednak stan zapalny nie ustąpi, może uszkodzić komórki i tkanki.

Stan zapalny występuje również w mózgu. Często ma on działanie ochronne, jednak istnieje hipoteza, iż może przyczyniać się też do zaburzeń psychicznych.



Lęk a stan zapalny

Obecnie mamy wiele dowodów potwierdzających związek pomiędzy stanem zapalnym a depresją. Znaczenie mniej danych posiadamy w kwestii korelacji stanu zapalnego i lęku. Naukowcy wciąż gromadzą dowody.

Zaburzenia lękowe charakteryzują się cierpieniem psychicznym. Jednak mogą być się również wiązać ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej, miażdżycy i zaburzeń metabolicznych.

Stany te obejmują ogólnoustrojowe zapalenie o niskim stopniu nasilenia, a depresja często idzie w parze z lękiem. Z tego względu niektórzy naukowcy pytają, czy w związku z tym zapalenie może odgrywać rolę w zaburzeniach lękowych.



Dowody na związek

W ostatnich latach dowody na powiązania między lękiem a stanem zapalnym stały się silniejsze. W jednym badaniu naukowcy ocenili szereg markerów zapalenia i krzepnięcia, w tym CRP, IL-6 i TNF-alfa u 853 uczestników.

Badacze poprosili również uczestników o wypełnienie 40-punktowego kwestionariusza, aby ocenić, jak bardzo byli zaniepokojeni w tym momencie i, szerzej, jak niespokojni są w życiu ogólnym.

Między innymi wykazali, że wyższe wskaźniki lęku były związane ze zwiększonym poziomem CRP, IL-6 i TNF-alfa u mężczyzn oraz wyższym poziomem CRP i IL-6 u kobiet.

Badanie, które ukazało się w Journal of Psychiatric Research, dotyczyło powiązań między zapaleniem a PTSD. Badacze porównali markery prozapalne u 14 osób z PTSD z markerami u 14 osób bez schorzenia.

Chociaż badanie było przeprowadzane na niewielkiej grupie badawczej, autorzy doszli do wniosku, że „u pacjentów z zespołem stresu pourazowego (PTSD) występował ogólnoustrojowy stan prozapalny niskiego stopnia, który ponadto był powiązany z poziomem objawów PTSD ”.

Patrząc na zespół stresu pourazowego i zapalenia PTSD stwierdzono, że wiąże się ze zwiększonym IL-6, TNF-a i innych markerów stanu zapalnego.

Warto dodać , iż naukowcy nie są pewnie co do tego, czy lęk stanowi przyczynę czy skutek nasilenia stanu zapalnego. Widoczna jest korelacja pomiędzy stanem zapalnym a lekiem, jednak nie do końca wiadomo czy to lęk nasila stan zapalny, czy może odwrotnie – zapalenie wiążę się z silniejszym poczuciem niepokoju. Trwają badania w tym zakresie.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz