fbpx
diety terapie zaburzenia

Dieta i depresja – jak jedzenie wpływa na zdrowie psychiczne cz. I

Kobieta zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com

Dieta może stanowić formę wsparcia leczenia, także w przypadku zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Trzeba pamiętać, iż nie zastąpi ona konwencjonalnego leczenia, a wszelkie zmiany chorobowe muszą być konsultowane z lekarzem. Niemniej, w połączeniu z terapią i pod nadzorem lekarza odpowiednie leczenie może przyczynić się do poprawy zdrowia. Dowiedz się więcej na temat odżywiania w depresji z fragmentu książki Anny Piekarczyk Dieta wspomagająca leczenie depresji, zaburzeń lękowych oraz skutków przewlekłego stresu. Książkę w formie ebooka można zakupić na stronie Studio Życia.

Zmodyfikowana dieta śródziemnomorska (ModiMedDiet) dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Sugeruje się, że współczesna dieta, bardzo deficytowa w składniki odżywcze – głównie witaminy i sole mineralne – a obfitująca w cukier, nasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy tłuszczowe typu trans i omega-6, może mieć wpływ na wzrost zachorowania na depresję. Reakcja stresowa generuje zwiększone wymagania fizjologiczne dla organizmu, dlatego tak bardzo ważna będzie żywność o dużej gęstości odżywczej, aby dostarczyć organizmowi prekursorów do syntezy neurohormonów.

Dieta śródziemnomorska wiąże się ze zmniejszeniem procesów zapalnych, natomiast dieta, w której dominują tzw. zachodnie wzorce żywieniowe, jest uznawana za prozapalną, związaną ze wzrostem stężenia markerów stanu zapalnego, takich jak interleukina-6 i białko C-reaktywne. U osób odżywiających się według diety zachodniej stwierdzono mniejszą objętość lewego hipokampu w porównaniu z osobami, które odżywiały się właściwie.

Badania dotyczące korzystnego wpływu na zdrowie człowieka odnosi się do zmodyfikowanej diety śródziemnomorskiej (ModiMedDiet), która jest tak naprawdę dietą przeciwzapalną, skutecznie zmniejszającą ryzyko zaburzeń psychicznych i wspomagającą leczenie skutków długotrwałego stresu.

Badanie ‘SMILES’

Badanie ‘SMILES’ przeprowadzone w Australii (2017) było randomizowanym 12-tygodniowym badaniem oceniającym wpływ interwencji dietetycznej u chorych z umiarkowaną lub ciężką depresją. W grupie, w której zastosowano interwencję dietetyczną polegającą na wprowadzeniu zmodyfikowanej diety śródziemnomorskiej „ModiMedDiet” w porównaniu z grupą kontrolną po 12 tygodniach stwierdzono istotną statystycznie lepszą poprawę w zakresie objawów depresyjnych. Remisję depresji stwierdzono wśród 32,3% z grupy badanej i 8% z grupy kontrolnej, co daje bardzo dobry wynik.

Dieta zapewnia ok. 40% energii z tłuszczów (powyżej 50% z jednonienasyconych tłuszczów), ok. 40% energii z węglowodanów, ok. 18% energii z białka.

Badania te wskazują, że zdrowa dieta nie tylko wpływa na nasze drowie psychiczne, ale również zmniejsza ryzyko chorób serca i nowotworów.

Dlaczego tak ważne jest ustabilizowanie glikemii?

Wahania glukozy we krwi mogą nasilać reakcje stresowe i negatywnie wpływać na samopoczucie psychiczne. Przy zbyt wysokim lub zbyt niskim stężeniu cukru we krwi może pojawiać się uczucie lęku (nawet lęku panicznego) i niepokoju. Często obserwowana jest fobia społeczna. Przewlekła hiperglikemia może niekorzystnie wpływać na działanie kluczowych neurotransmiterów: noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Ponadto, może dochodzić do uszkodzenia tkanki naczyniowej, uszkodzenia DNA i mitochondriów w mózgu, jak również wzrostu stężenia wolnych rodników oraz mediatorów zapalnych.

Epizody hipoglikemii (niedocukrzenie) także wpływają negatywnie na procesy metaboliczne i naczyniowe, które mogą oddziaływać na funkcje poznawcze. W badaniach zaobserwowano, że w hipoglikemii dochodzi do uszkodzenia warstw kory mózgu, hipokampa i jądra ogoniastego.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dieta oparta na znacznym ograniczeniu cukrów prostych (przede wszystkim słodyczy), spożywaniu węglowodanów złożonych i produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz zwiększenie wysiłku fizycznego.

Omega-3 w leczeniu depresji

Odpowiednia podaż kwasów omega-3 może wpłynąć korzystnie na leczenie zaburzeń nastroju.
Wzbogacenie diety kwasami omega-3 powoduje zwiększenie elastyczności osłonek neuronów, co polepsza przewodzenie impulsów między komórkami, uczestniczą one także w budowie dopaminy i serotoniny.

Kwas ALA, będący prekursorem kwasów EPA i DHA, jest składnikiem niektórych zielonych warzyw, jak również oleju lnianego, rzepakowego, orzechów, nasion. Proces wykorzystywania kwasu alfa-linolenowego z diety jest jednak mało efektywny ponieważ synteza EPA ze spożytego ALA zachodzi w niewielkim stopniu. Proces
ten jest bardzo podatny na egzo- i endogenne zakłócenia (np. przewlekły stres, infekcje, dieta o zwiększonej zawartości kwasów omega-6). I tutaj mamy problem, który możemy rozwiązać chociażby częściej spożywając ryby (ewentualnie tran). Na uwagę zasługują zwłaszcza ryby morskie między innymi makrela, łosoś, śledź i
sardela, zawierające najwięcej tych lipidów. Tłuste ryby morskie i owoce morza oraz dobrej jakości suplementy na ich bazie dostarczają kwasy omega-3 EPA i DHA bezpośrednio do organizmu omijając już wspomniany blok enzymatyczny.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz