fbpx
dolegliwości

Dlaczego mam objawy ze strony tarczycy, jeśli moje wyniki TSH są w normie?
Niektóre osoby leczone z powodu niedoczynności tarczycy mogą nadal odczuwać objawy, nawet jeśli badania krwi wykazują, że poziom hormonu stymulującego tarczycę (TSH) mieści się w prawidłowym zakresie. Przyczyny tego są złożone, ale ich sedno jest takie, że posiadanie normalnej wartości TSH niekoniecznie oznacza, że wszystkie objawy ustąpią od razu.

Badania krwi TSH mogą wykazać kliniczną eutyreozę, ale nadal może występować wiele takich samych problemów, jakie występowały przed leczeniem, w tym:

  • Przewlekłe zmęczenie
  • Przyrost masy ciała pomimo braku zmiany diety
  • Uczucie zimna
  • Bóle mięśni i stawów
  • Swędząca i sucha skóra
  • Wypadanie włosów
  • Depresja
  • Trudności z koncentracją
  • Przewlekłe zaparcia
  • Ciężkie lub nieregularne miesiączkiPrzyczyny

Dowody wskazują, że takie sytuacje nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Nawet po zastosowaniu lewotyroksyny – leku uważanego za złoty standard leczenia niedoczynności tarczycy – wiele osób nie czerpie korzyści fizycznych z terapii.

Badanie z 2016 r. z Uniwersytetu Rush wykazało, że osoby przyjmujące samą lewotyroksynę były średnio o 5 kg cięższe niż osoby bez choroby tarczycy, pomimo zmniejszonej ilości przyjmowanych pokarmów i częściej przyjmowały leki przeciwdepresyjne, beta-adrenolityki i statyny.

To mówi nam, że „dobre” wyniki krwi niekoniecznie oznaczają, że poczujesz się zdrowo. Jest tak, ponieważ normalizacja poziomów TSH maluje tylko część obrazu tego, na czym polega „normalne” funkcjonowanie tarczycy.

Mechanizmy czynności tarczycy

Wiele osób uważa, że ​​TSH jest hormonem tarczycy, ale tak naprawdę nie jest. Jest to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, narząd, który wykrywa, czy poziom hormonów tarczycy we krwi jest wysoki, czy niski. Jeśli to drugie, przysadka wydziela TSH, aby pobudzić tarczycę do działania

Tarczyca produkuje kilka różnych hormonów. Rolą tych hormonów jest regulacja metabolizmu organizmu (przekształcanie tlenu i kalorii w energię). Głównym hormonem jest tyroksyna (T4), która ma jedynie umiarkowany wpływ na metabolizm.

Jednakże, gdy tyroksyna traci cząsteczkę jodu w procesie zwanym monodejodowaniem, przekształca się ona w trijodotyroninę (T3), „aktywny” hormon tarczycy zdolny do wywierania czterokrotnej siły hormonalnej T4.


Możliwe wyjaśnienia

Chociaż mechanizmy czynności tarczycy mogą wydawać się jasne i proste, mogą różnie zachodzić u poszczególnych osób. I często testy używane do monitorowania funkcji tarczycy dają jedynie wgląd w prawdziwy obraz kliniczny danej osoby.

Leczenie lewotyroksyną zazwyczaj monitoruje się za pomocą badań krwi TSH i T4. Zakłada się, że jeśli poziomy T4 zostaną przywrócone do normalnego zakresu, T4 w naturalny sposób przekształci się w T3 i dostarczy więcej aktywnego hormonu, którego potrzebuje organizm. Eksperci zauważają, że nie zawsze tak jest.

Badanie Rush University wykazało, że osoby stosujące samą lewotyroksynę miały zwykle niższy stosunek hormonów T3 do T4 w porównaniu z populacją ogólną, co oznacza, że ​​T3 może być w niedoborze pomimo osiągnięcia celów diagnostycznych niedoczynności tarczycy.

Chociaż może to mieć wiele przyczyn, w tym genetyczna oporność na lewotyroksynę lub defekty chromosomalne, takie jak polimorfizm dejodynazy (który utrudnia konwersję T3), sedno sprawy jest takie, że „sukces” lewotyroksyny często można zmierzyć w laboratoriach, ale nie można go poczuć w prawdziwym życiu .

Co zrobić, jeśli objawy się utrzymują?

W przeszłości ludzie, którzy nie czuli się dobrze pomimo normalnego poziomu TSH i T4, spotykali się z pewnym sceptycyzmem ze strony lekarzy i innych osób. W niektórych przypadkach byliby kierowani na poradę psychologiczną, zaś w przypadku przyrostu masy zakładano, że podjadają i łamią założenia zaleconej diety.

Podczas gdy dziś lekarze coraz lepiej rozumieją zmienność hormonalnej terapii zastępczej tarczycy, możliwe jest, że nadal będziesz musiał się bronić, jeśli pojawią się jakieś sugestie, że objawy są „w twojej głowie”.

Zapytaj swojego lekarza, czy nowy wskaźnik TSH jest odpowiedni

Oceniając odpowiedź na leczenie, wielu lekarzy będzie dążyło do doprowadzenia poziomu TSH do około 1 do 2 mU / L – dolnej granicy normalnego zakresu.

Chociaż możesz zostać poinformowany, że poziomy TSH od 1 do 2 mU / L są „w porządku”, jeśli masz łagodną niedoczynność tarczycy, nadal możesz mieć objawy, szczególnie jeśli twój poziom hormonów ma tendencję do wahań.

W tym celu niektórzy endokrynolodzy obniżyli próg TSH ze standardowego normalnego zakresu od 0,5 do 5 mU / L do skorygowanego normalnego zakresu od 0,3 do 3,0 mU / L.

Rozważ inne marki lewotyroksyny

Lewotyroksyna to ogólna nazwa leku sprzedawanego pod wieloma różnymi markami.

Podczas gdy Główny inspektorat Farmaceutyczny ściśle reguluje rodzaj, czystość i ilość kluczowych aktywnych i nieaktywnych składników leku, różni producenci (szczególnie producenci leków generycznych) mogą stosować różne wypełniacze i składniki wiążące, z których niektóre mogą wpływać na wchłanianie leku lub wyzwalać objawy niepożądane Zmiana marki może potencjalnie złagodzić odczuwalne skutki uboczne. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy może to być odpowiednie działanie w Twoim przypadku.Zapytaj o lek na T3

Jest wielu lekarzy, którzy uważają, że dodanie hormonu T3 w postaci Cytomelu (liotyroniny) jest całkowicie niepotrzebne i problematyczne. Wskażą na fakt, że jest podatny na szybkie pobieranie w jelitach i może szybko przekształcić problem niedoczynności tarczycy w problem nadczynności tarczycy. Hormony T3 mogą również zakłócać wyniki badań krwi T4 i utrudniać monitorowanie choroby. Wszystkie te rzeczy są prawdziwe, ale do pewnego stopnia.

Jeśli jesteś w stanie utrzymać kontrolę nad TSH i T4, ale źle się czujesz, dodanie Cytomelu może złagodzić objawy, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Hiszpanii w National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases.

Te same badania sugerują, że połączenie Cytomelu i lewotyroksyny może złagodzić objawy bez żadnych dodatkowych skutków ubocznych w porównaniu z samą lewotyroksyną.

Zapytaj swojego lekarza o naturalną wysuszoną tarczycę (NDT)

W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta ze stuletniego suplementu zwanego naturalną wysuszoną tarczycą (NDT), który jest wytwarzany z wysuszonej tarczycy świń lub krów. NDT dostarcza T4, T3 i inne hormony tarczycy w postaci tabletek.

Chociaż NDT nie jest oficjalnie zatwierdzona do leczenia niedoczynności tarczycy, jest regulowany przez FDA i może być sprzedawany na receptę.

NDT jest sprzedawany pod wieloma różnymi markami, w tym Armor Thyroid, Nature-Throid, WP Thyroid i inne.

Podsumowanie

Wytyczne leczenia  stanowią dla lekarzy cenną mapę w leczeniu niedoczynności tarczycy. Mimo to klinicyści nadal wiodą spory na temat aspektów wytycznych, w tym na temat leczenia subklinicznej (nieobjawowej) niedoczynności tarczycy i właściwego stosowania Cytomelu.

Dlatego warto podjąć kroki, aby znaleźć doświadczonego endokrynologa, który będzie w stanie współpracować z Tobą jako partner. Powinieneś być w stanie swobodnie omawiać komplementarne i alternatywne opcje bez ograniczeń i współpracować w celu rozważenia zalet i wad leczenia, abyś mógł dokonać w pełni świadomego wyboru.

Jeśli nie masz pewności co do opieki, którą otrzymujesz, nie wahaj się zasięgnąć drugiej opinii lub poprosić o przekazanie dokumentacji medycznej innemu lekarzowi.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz