fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Domowe sposoby na łuszczycę. Jak złagodzić jej objawy?

domowe sposoby na łuszczycęŁuszczyca jest trwającą całe życia chorobą autoimmunologiczna skóry. Powoduje czerwone, łuszczące się plamy na skórze, które zazwyczaj występują na łokciach, kolanach i skórze głowy, ale mogą też pojawiać się w dowolnym miejscu na ciele. W jej leczeniu niezbędna jest pomoc lekarza. istnieją jednak metody, które mogą wspomóc konwencjonalne leczenie (ale go nie zastąpią!). Sprawdź domowe sposoby na łuszczycę i spróbuj złagodzić jej objawy.

1. Wystawianie skóry na światło słoneczne

Ekspozycja na światło słoneczne może czasami poprawić wygląd skóry osoby chorej na łuszczycę. Chorzy powinni odsłaniać skórę stopniowo i przez krótki czas. Zaleca się wystawianie na światło słoneczne miejsc dotkniętych łuszczycą od 10 do 15 minut dziennie. Konieczne jest zasłonięcie zdrowej skóry odzieżą, aby na słońce wystawione były tylko dotknięte obszary. Przy dobrej tolerancji, można codziennie zwiększać ilość czasu na słońcu. Jeśli ulegniesz poparzeniu, zrezygnuj z tej metody. O swoich dolegliwościach poinformuj także lekarza, gdyż oparzenia mogą przyczynić się zaostrzenia objawów łuszczycy.

Należy pamiętać, że to promienie słoneczne UVB są korzystne w zwalczaniu objawów łuszczycy, a nie promienie UVA. Solaria najczęściej emitują promienie UVA, które mogą być szkodliwe dla skóry.2. Probiotyki

Probiotyki to pożyteczne bakterie obecne w jogurcie i sfermentowanej żywności. Są dostępne również w postaci suplementów diety.
Właściwa równowaga bakterii w organizmie może wspomóc układ odpornościowy. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, dlatego probiotyki okazują się pomocne w łagodzeniu objawów.

3. Olej rybny lub kwasy tłuszczowe Omega-3

Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3, które często zawierają suplementy z ryb i oleju rybnego, mogą zmniejszać stan zapalny i zwalczać objawy chorób autoimmunologicznych. Do takich schorzeń należy łuszczyca.
Trzeba pamiętać, że spożywanie oleju rybnego może nieść ze sobą określone skutki ubovzne. Należą do nich:

  • nudności,
  • niestrawność,
  • biegunka,
  • większe ryzyko krwawienia w przypadku osób przyjmujących leki rozrzedzające krew.

Jeśli chcesz przyjmować kwas Omega-3 w postaci suplementu, koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Pamiętaj, że to lekarz ustala dawkowanie każdego leku i że należy się trzymać jego ustaleń.4. Mokre opatrunki i ciepłe kąpiele

Kąpiele i prysznice mogą działać odprężająco, ale należy uważać, aby nie były zbyt długie i gorące. Może to doprowadzić do wysuszenia skóry, a co za tym idzie – nasilenia objawów łuszczycy. Niektórzy chorzy stosują ciepłą kąpiel zawierającą koloidalne płatki owsiane lub sole Epsom. Łagodzą one objawy i działają kojąco.
Kąpiel owsiana lub mokry opatrunek mogą zmniejszyć swędzenie, a ciepła kąpiel z odpowiednim olejkiem pomaga w nawilżeniu skóry. Po kąpieli nałóż na skórę odpowiedni krem nawilżający. W ten sposób skóra nie straci wilgoci.5. Kurkumina

Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy przyprawowej. Może zmniejszyć stan zapalny w organizmie, a także niweluje objawy łuszczycy. Wciąż trwają badania nad wpływem kurkuminy na łuszczycę. Dotychczasowe wyniki jawią się jako obiecujące.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat właściwości kurkumy i kurkuminy.

6. Ćwiczenia i dieta

W niektórych przypadkach łuszczyca wiąże się także z większym ryzykiem nadwagi, chorób serca i cukrzycy typu 2. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc nam ochronić się przed tymi schorzeniami. Kluczem do utrzymania zdrowej wagi i unikania chorób układu krążenia jest zdrowa dieta. Jak powinna wyglądać? Oto kilka wskazówek:

  • unikaj cukru,
  • pij dużą ilość wody,
  • wyeliminuj niezdrowe tłuszcze, które są obecne w fast foodach i innych wysokoprzetworzonych artykułach spożywczych,
  • spożywaj pokarmy o właściwościach przeciwzapalnych, w tym warzywa i owoce.

Dowiedz się więcej na temat diety dla chorych na łuszczycę.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz