fbpx
porady

Herbaty odchudzające: 6 naturalnych naparów, które pomogą Ci zredukować wagę!

herbaty odchudzające

Herbata jest bardzo popularnym napojem na całym świecie. Nawet dziecko wie, że można ją przygotować wlewając gorącą wodę na liście herbaty i pozwalając im parzyć się przez kilka minut, aby ich smak przeniknął do wody. Ten aromatyczny napój jest najczęściej wytwarzany z liści Camellia sinensis, rodzaju zimozielonego krzewu pochodzącego z Azji. Picie herbaty wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym ochroną komórek przed uszkodzeniem i zmniejszeniem ryzyka chorób serca. Niektóre badania wykazały nawet, że herbata może przyspieszać utratę wagi i pomóc w walce z otyłością brzuszną. Poznaj najlepsze herbaty odchudzające i dowiedz się więcej na temat ich właściwości.

Herbaty odchudzające – 6 najlepszych rodzajów

1. Zielona herbata

Zielona herbata jest jednym z najbardziej znanych rodzajów herbaty i wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

To także jedna z najskuteczniejszych herbat do odchudzania. Istnieją istotne dowody łączące zieloną herbatę ze spadkiem masy ciała i tkanki tłuszczowej.

Inne badanie wykazało, że osoby, które spożywały ekstrakt z zielonej herbaty przez 12 tygodni, doświadczyły znacznego spadku masy ciała, tkanki tłuszczowej i obwodu talii w porównaniu z grupą kontrolną. Może to być spowodowane tym, że ekstrakt z zielonej herbaty jest szczególnie bogaty w katechiny, naturalnie występujące przeciwutleniacze, które mogą przyspieszać metabolizm i zwiększyć spalanie tłuszczu.

Ten sam efekt odnosi się również do matcha, wysoce skoncentrowanego rodzaju zielonej herbaty w proszku, który zawiera te same korzystne składniki co zwykła zielona herbata, tylko jest intensywniejszy. Pisaliśmy o tym tutaj.

2. Herbata Puerh

Herbata puerh, znana również jako herbata pu’er lub pu-erh, jest rodzajem chińskiej czarnej herbaty, która została poddana fermentacji. Często spożywa się ją po posiłku. Ma ziemisty aromat, który narasta im dłużej jest przechowywana.

Niektóre badania na zwierzętach wykazały, że herbata puerh może obniżać poziom cukru we krwi i trójglicerydów we krwi. A badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że może być w stanie pomóc zwiększyć utratę wagi.

Inne badanie na szczurach miało podobne odkrycia, pokazując, że ekstrakt z herbaty puerh miał działanie przeciw otyłości i pomógł zahamować przyrost masy ciała.

Według najnowszych badań, herbata ta ma właściwości odchudzające, jednak trzeba pamiętać, że nie jest magicznym środkiem na utratę wagi.

3. Czarna herbata

Czarna herbata jest rodzajem herbaty, która przeszła więcej procesów utleniania niż inne rodzaje, takie jak zielone, białe lub oolong.

Utlenianie jest reakcją chemiczną, która zachodzi, gdy liście herbaty są wystawione na działanie powietrza, co powoduje brązowienie, które jest odpowiedzialne za charakterystyczny ciemny kolor czarnej herbaty. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów i mieszanek czarnej herbaty, w tym popularne są odmiany, takie jak Earl Grey i English Breakfast.

Niektórzy twierdzą, że potencjalna utrata wagi dzięki czarnej herbacie może być spowodowana wysoką zawartością flawonów, rodzajem pigmentu roślinnego o właściwościach antyoksydacyjnych. Wskazuje na to interesujące badanie, które objęło 4280 ludzi w wieku powyżej 14 lat. Okazało się, że osoby z wyższym spożyciem flawonów z żywności i napojów takich jak czarna herbata miały niższy wskaźnik masy ciała (BMI) niż te z niższym spożyciem flawonu. Jednak badanie to dotyczy jedynie związku między BMI a spożyciem flawonu. Konieczne są dalsze badania w celu uwzględnienia innych czynników, które mogą być zaangażowane w ten efekt.

4. Herbata Oolong

Herbata Oolong to tradycyjna chińska herbata częściowo utleniona, stanowiąca coś pomiędzy zieloną i czarną herbatą pod względem utleniania i koloru. Często określa się jej smaki jako owocowy, aromatyczny i niepowtarzalny, choć mogą się one znacznie różnić w zależności od stopnia utlenienia.

Kilka badań wykazało, że herbata oolong może pomóc zwiększyć utratę masy ciała poprzez poprawę spalania tłuszczu i przyspieszenie metabolizmu.

W jednym z badań 102 osób z nadwagą lub otyłych codziennie piło herbatę oolong przez sześć tygodni, co mogło przyczynić się do zmniejszenia zarówno masy ciała, jak i tkanki tłuszczowej. Naukowcy stwierdzili, że herbata ta poprawia metabolizm tłuszczu w organizmie.

Kolejne małe badanie obejmowało podawanie mężczyznom wody lub herbaty przez trzy dni, mierząc ich tempo przemiany materii. W porównaniu z wodą herbata oolong zwiększyła wydatek energetyczny o 2,9%, co odpowiada spaleniu dodatkowych 281 kalorii dziennie.

Podczas gdy potrzebne są dalsze badania nad wpływem herbaty oolong, wyniki te pokazują, że może mieć potencjalnie korzystny dla utraty wagi.

5. Biała herbata

Biała herbata wyróżnia się spośród innych rodzajów herbaty, ponieważ jest minimalnie przetwarzana i zbierana podczas gdy pędy rośliny są jeszcze młode.  Ma wyraźny smak bardzo różny od innych rodzajów herbaty. Smakuje subtelnie, delikatnie i lekko słodko.

Korzyści z białej herbaty są dobrze zbadane i bardzo szerokie: od poprawy zdrowia jamy ustnej po zabijanie komórek nowotworowych w niektórych badaniach w laboratoryjnych. Chociaż potrzebne są dalsze badania, biała herbata może również pomóc, jeśli chodzi o utratę wagi i tkanki tłuszczowej.

Biała i zielona herbata mają porównywalne ilości katechin, co może pomóc w utracie wagi.

Co więcej, jedno badanie w laboratorium wykazało, że ekstrakt z białej herbaty zwiększył rozpad komórek tłuszczowych, zapobiegając powstawaniu nowych. Należy jednak pamiętać, że było to badanie w warunkach laboratoryjnych, więc nie jest jasne, w jaki sposób wpływ białej herbaty może dotyczyć ludzi.

6. Herbata ziołowa

Herbaty odchudzające obejmują także mieszanki ziołowe. Herbaty ziołowe obejmują napary wykonane z mieszanek ziół, przypraw i owoców. Różnią się one od tradycyjnych herbat, ponieważ zazwyczaj nie zawierają kofeiny i nie są wytwarzane z liści Camellia sinensis. Popularne odmiany herbaty ziołowej to herbata rooibos, herbata imbirowa, herbata z dzikiej róży i herbata hibiskusowa.

Chociaż składniki i preparaty herbat ziołowych mogą się znacznie różnić, niektóre badania wykazały, że herbaty ziołowe mogą pomóc w zmniejszeniu masy ciała i spalaniu tłuszczu.

W jednym z badań na zwierzętach naukowcy podali otyłym szczurom herbatę ziołową i odkryli, że zmniejsza to masę ciała i pomaga normalizować poziom hormonów.

Herbata Rooibos jest rodzajem herbaty ziołowej, która może być szczególnie skuteczna, jeśli chodzi o spalanie tłuszczu. Jedno badanie wykazało, że herbata rooibos zwiększa metabolizm tłuszczów i pomaga blokować tworzenie komórek tłuszczowych.

Potrzebne są jednak dalsze badania na ludziach, aby zbadać wpływ herbat ziołowych, takich jak rooibos, na utratę wagi.

Herbaty odchudzające w istocie mogą pomóc w utracie zbędnych kilogramów, jednak trzeba pamiętać, że nie są one magicznym środkiem spalającym tłuszcz. Bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej raczej nie spełnią swojego zadania. Są one bowiem jedynie wsparciem w odchudzaniu.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz