fbpx
diety porady

Weganizm – jak przejść na dietę roślinną?

weganizm



Weganizm nie jest niczym nowym, ale jeszcze 10 lat weganinowi trudno było dobrać urozmaicone posiłki. Teraz sytuacja się zmieniła: sklepy spożywcze mają półki z mrożonymi wegańskimi burgerami, a restauracje oznaczają produkty bezmięsne. Stasowanie diety wegańskie stało się wręcz modne. Chcesz spróbować? Dowiedz się jak przejść na dietę roślinną.

Dlaczego chcesz zacząć?

W przypadku jakiejkolwiek zmiany, im silniejszy i bardziej osobisty masz powód, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz się go trzymać. 

Decyzja o przejściu na weganizm może wynikać z aspektów etycznych, a nawet emocjonalnych, związanych z troską o dobro zwierząt i środowisko. Jest to dla ciebie ważne i nie zamierzasz jeść mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, nosić ani używać żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ uważasz to za nieludzkie. Prawdopodobnie sprawi, że od samego początku pójdziesz na całość, a twoja głęboko zakorzeniona wiara i oddanie większej sprawie nie sprawią, że rezygnacja z niektórych pokarmów będzie odczuwana jako strata.

Ale co, jeśli Twoim głównym powodem przejścia na weganizm jest lepsze zdrowie? Eliminacja produktów pochodzenia zwierzęcego i nabiału oznacza redukcję tłuszczów nasyconych i sodu, co może pomóc w utracie wagi i/lub zapobieganiu przybieraniu na wadze, a także może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia , cholesterolu we krwi i cukrzycy. W tym przypadku jednak może ci być nieco trudniej. Wszyscy wiemy, że zdrowie jest najważniejsze, ale równocześnie często sami je niszczymy.



Przygotuj się na przeszkody

Przygotowanie jest kluczowe, gdy próbujesz nowego sposobu jedzenia. Znajdź atrakcyjne wegańskie przepisy w książkach kucharskich lub na stronach internetowych albo załóż subskrypcję jedzenia i na początek zaplanuj posiłki na dwa tygodnie, aby to, co będziesz jadł, nie było ciągłym zamieszaniem i codziennym stresem.

A następnie zadaj kilka pytań dotyczących swojego życia:

  • Jak często jesz poza domem?
  • Czy lubisz gotować?
  • Czy lubisz towarzysko?
  • Czy znasz kogoś innego, kto jest weganinem, kto może udzielić ci wskazówek, przepisów, restauracji przyjaznych weganom?

Żadna z odpowiedzi nie jest dyskwalifikująca, ale możesz zidentyfikować potencjalne pułapki i zrozumieć, w jaki sposób podchodzisz do jedzenia. Ostatnie pytanie jest kluczowe, ponieważ wsparcie przy wprowadzaniu zmian może pomóc w płynnym przejściu i sprawić, że poczujesz się mniej samotny w tej próbie wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego z diety.



Metoda małych kroków

Jeśli produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią główny składnik twojej diety, możesz mieć problem z przejściem na weganizm. nie musisz jednak podejmować drastycznych zmian w swojej diecie. Możesz zacząć od wyeliminowania pojedynczych produktów lub np. ustalenia jednego “wegańskiego” dnia w tygodniu. Dobrym pomysłem może okazać się przejście kolejno na fleksitarianizm, następnie wegetarianizm, a finalnie na weganizm.

Przejście na weganizm – zagrożenia

Jednym z problemów związanych z jedzeniem wegańskim jest spożywanie wystarczającej ilości witaminy B12. Witamina ta pochodzi głównie ze źródeł zwierzęcych i jest niezbędna do tworzenia czerwonych krwinek i DNA oraz do rozwoju i funkcji komórek mózgowych i nerwowych. Pamiętaj więc, aby przy wyborze żywności zwracać uwagę na skład produktów i stosować zamienniki, które dostarczą Ci niezbędnych witamin i minerałów.

Innym zagrożeniem związanymi z przejściem na weganizm wydaje się podaż białka. ten składnik można jednak łatwo uzupełnić włączając do diety tofu i rośliny strączkowe.

Koniecznie zwracaj uwagę na skład zakupionych produktów. To, że coś jest wegańskie nie oznacza z definicji, że jest zdrowe. Wiele wegańskich odpowiedników produktów pochodzenia mięsnego jest wysokoprzetworzona. Nie stanowią one zatem dobrej podstawy diety.

Dowiedz się więcej na temat wad i zalet weganizmu.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz