fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA porady

Jak dbać o okulary? Miniporadnik nie tylko dla okularników

Jeśli na co dzień korzystasz z okularów, na pewno wiesz, jak ważna jest odpowiednia troska o ten element swojej garderoby. Jako że okulary nie tylko poprawiają wzrok, ale też umożliwiają wyrażenie własnego stylu, warto sprawić, by zawsze prezentowały się schludnie i gustownie.




Mnogość materiałów używanych do produkcji oprawek w połączeniu z różnorodnymi funkcjami soczewek sprawiają, że współczesne okulary mogą być nad wyraz delikatne i wymagać niekiedy naprawdę specjalistycznego traktowania. Na aspekt okularowej higieny powinni więc zwrócić uwagę zarówno właściciele modeli korekcyjnych, jak też użytkownicy okularów przeciwsłonecznych.

Dlaczego trzeba dbać o swoje okulary?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Okulary, o które należycie dbamy, po prostu posłużą nam dłużej. Pod tym względem należy jednak zatroszczyć się o obydwie “części składowe” okularów: zarówno soczewki, jak też oprawki. Wielu właścicieli okularów najczęściej dba tylko o to, co znajduje się bezpośrednio przed ich oczami, pomijając przy tym kwestię oprawek. Tymczasem pielęgnacja powinna obejmować obydwa te elementy.

 

Okulary bowiem najczęściej mamy na nosie przez cały dzień. To wystarczający czas, by mogły zebrać się na nich nie tylko pyły, ale też m.in. starty naskórek, który stanowi świetną pożywkę dla bakterii. Zaniedbane okulary mogą więc nie tylko irytować nas poprzez widoczne na nich zabrudzenia, ale też na przykład powodować kłopoty z cerą: najpowszechniejsze z nich to problemy dermatologiczne widoczne na skórze tam, gdzie ma ona kontakt z oprawkami. Oprócz tego obecny na soczewkach kurz może przyczyniać się do powstawania mikrouszkodzeń na ich powierzchni, co skutkuje szybszym zużyciem szkieł.

 

Jak czyścić okulary?

Jak zatem czyścić swoje okulary? Przede wszystkim używać odpowiednich preparatów. Najprostszym z nich jest po prostu ciepła – ale nie gorąca! – woda. Na drugim biegunie pod względem zaawansowania leży zaś czyszczenie okularów ultradźwiękami, ale do tego będziemy potrzebować specjalnego urządzenia.




Przy tym bardzo ważne jest, by pozbyć się powszechnego nawyku, jakim jest czyszczenie okularów na sucho. Zbierający w ten sposób kurz, który zalega na wierzchniej warstwie soczewek, może z czasem doprowadzić do powstania drobnych rysek, które rozpraszają docierające do oczu światło, tym samym znacznie obniżając codzienny komfort korzystania z okularów.

Czyszczenie soczewek

Na rynku produktów optycznych znajdziemy też bardziej specjalistyczne preparaty, spośród których warto zwrócić uwagę na niedrogie jednorazowe nasączane ściereczki. Pomocne będą też płyny do pielęgnacji okularów, odpowiednie także w przypadku szkieł wyposażonych w specjalne powłoki. Każdy z tych preparatów działa na tyle łagodnie, że nie powinien trwale uszkodzić naszych soczewek. W ostateczności można też użyć odrobiny płynu do naczyń, który działa delikatniej, niż np. środki do mycia szyb. Do czyszczenia używać zaś będziemy miękkiej ściereczki. Lepiej niż tradycyjna bawełna sprawdzi się w tym przypadku włókno syntetyczne (np. mikrofibra).

Czyszczenie oprawek

Jak już wiemy, codzienna troska o nasze okulary będzie obejmować także czyszczenie oprawek. Tutaj metody nie będą się znacząco różnić od tego, o czym mówiliśmy wcześniej.  Sprawdzone sposoby obejmują używanie ciepłej wody z niewielką domieszką odpowiedniego środka czyszczącego, którym przetrzemy zarówno zewnętrzne partie oprawek, jak też partie stykające się ze skórą. Ważne jest jednak, by nie używać detergentów zawierających w składzie agresywne składniki (alkohol, amoniak): mogą one bowiem spowodować uszkodzenie powierzchni oprawek, co poskutkuje nieestetycznymi przetarciami, przebarwieniami lub odpryskami.

 

Przechowywanie naszych okularów

Każdy właściciel okularów powinien też wiedzieć, w jaki sposób przechowywać okulary – tak, by mogły posłużyć jak najdłużej. Najodpowiedniejszym miejscem do tego jest klasyczne etui: uchroni ono soczewki przed zarysowaniami, a oprawki przed odkształceniami, które może powodować np. przedłużona ekspozycja na słońce lub pozostawienie okularów w nagrzanym miejscu.

 

Etui jest szczególnie polecane dla osób, których okulary posiadają soczewki wykonane ze szkła mineralnego: w takim przypadku ryzyko stłuczenia szkieł jest wysokie i wiąże się praktycznie z koniecznością zakupu nowej pary. Posiadacze okularów powinni też zwracać uwagę na to, by po zdjęciu kłaść je tak, by soczewki skierowane były ku górze: zapewnia to dodatkową ochronę przed uszkodzeniami.

 

Autorką artykułu jest Marta Łaczkowska, na co dzień współtworząca bloga wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać modne okulary i zadbać o zdrowy wzrok.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz