fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Jak pozbyć się skurczu mięśni nóg?

Mięśnie nóg składają się z wiązek włókien, które naprzemiennie kurczą się i rozszerzają, aby wywołać ruch. Skurcz to nagłe, mimowolne napięcie jednego z tych mięśni, zwykle w łydce. Skurcze mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Mogą być łagodne lub wystarczająco intensywne, aby wybudzić cię z mocnego snu.

Czasami nie ma oczywistej przyczyny skurczu. Ćwiczenia są częstym wyzwalaczem, zwłaszcza po długim okresie treningu lub w upale. Zmęczone lub odwodnione mięśnie ulegają podrażnieniu i są bardziej podatne na skurcze. Niedobór elektrolitów, takich jak magnez lub potas w diecie, może prowadzić do częstszych skurczów, uniemożliwiając pełne rozluźnienie mięśni. Ryzyko skurczu wzrasta w czasie ciąży, prawdopodobnie z powodu zmian w układzie krążenia i zwiększonego obciążenia mięśni rosnącego brzucha. Wiek jest kolejnym czynnikiem, a skurcze stają się częstsze w wieku średnim i później. Starsze mięśnie łatwiej się męczą i stają się coraz bardziej wrażliwe na mniejsze objętości płynów w organizmie. Skurcze mogą być również efektem ubocznym leków, takich jak statyny, które są stosowane w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu.Objawy skurczów mięśni

Mogą to być:

  • Nagły ból i ucisk mięśni, zwykle w łydce,
  • Tymczasowy twardy guzek lub drganie pod skórą.

Diagnozowanie skurczów mięśni

Powinieneś być w stanie samodzielnie leczyć skurcze. Udaj się jednak do lekarza, jeśli skurcze są wyjątkowo bolesne, występują często lub gdy towarzyszą im inne objawy.(takie jak drętwienie lub osłabienie). Skurcze mogą  czasem (choć rzadko) sygnalizować też problem z kręgosłupem, naczyniami krwionośnymi lub wątrobą.Leczenie skurczów mięśni

Większość skurczów ustępuje samoistnie w ciągu kilku minut. Masaż lub delikatne rozciąganie mięśnia pomoże mu się zrelaksować. Ciepło działa kojąco na napięte mięśnie. Zastosuj podkładkę grzewczą lub ciepłą wilgotną myjkę, aby rozluźnić mięśnie.

Aby uniknąć skurczów nóg w przyszłości, pij dużo płynów przed i podczas ćwiczeń. Mięśnie potrzebują płynu do prawidłowego skurczu i rozluźnienia. Zapobiegaj uciskom, rozgrzewając mięśnie nóg, zanim zaczniesz ćwiczyć, chodząc w miejscu lub powolnym truchtem. Po każdym treningu rozciągnij mięśnie nóg przez kilka minut. Zrób kolejny zestaw ćwiczeń rozciągających przed snem, jeśli masz skurcze podczas snu.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz