fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA dolegliwości zdrowy umysł

Jak jedzenie wpływa na nastrój?

Ludzki mikrobiom, czyli środowisko jelitowe, to zbiór różnych bakterii, które ewoluowały razem z ludźmi i przynoszą nam korzyści zdrowotne. Naukowcy zgadzają się, że unikalny mikrobiom człowieka powstaje w ciągu pierwszych 1000 dni życia. Możesz jednak zmienić swoje środowisko jelitowe, tak, aby odnieść jak najwięcej korzyści zdrowotnych.

Żywność przetworzona a zdrowie jelit

To, co jemy (zwłaszcza żywność przetworzona), wpływa na środowisko jelit i zwiększa ryzyko chorób. Żywność przetworzona zawiera substancje ekstrahowane z żywności (takie jak cukier i skrobia), dodawane ze składników żywności (tłuszcze utwardzone) lub wytwarzane w laboratorium (wzmacniacze smaku, barwniki spożywcze). Ważne jest, aby wiedzieć, że przetworzona żywność, taka jak fast foody, jest produkowana tak, aby była wyjątkowo smaczna i opłacalna dla konsumenta. Te produkty są bardzo powszechne w typowej diecie zachodniej. Przykładami przetworzonej żywności są konserwy, suszone owoce w cukrze, napoje gazowane, słodycze lub pikantne pakowane przekąski, pakowane pieczywo, bułki i ciastka.

Badacze sugerują rezygnacje z przetworzonej żywności. Jest ona niekorzystna dla jelit i może stać się jedną z przyczyn stanów zapalnych.



Jelita i nastrój – jest jakiś związek?

Kiedy rozważamy połączenie między mózgiem a jelitami, ważne jest, aby wiedzieć, że 90% receptorów serotoniny znajduje się w jelitach. W stosunkowo nowej dziedzinie psychiatrii żywieniowej specjaliści pomagają pacjentom zrozumieć, w jaki sposób zdrowie jelit i dieta mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na ich nastrój. Kiedy komuś przepisuje się lek przeciwdepresyjny, taki jak selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), najczęstsze skutki uboczne są związane z jelitami, a wiele osób chwilowo doświadcza nudności, biegunki lub problemów żołądkowo-jelitowych. Istnieje anatomiczna i fizjologiczna dwukierunkowa komunikacja między jelitami a mózgiem poprzez nerw błędny. Oś jelito-mózg pozwala lepiej zrozumieć związek między dietą a chorobami, w tym depresją i lękiem.

Kiedy równowaga między dobrymi i złymi bakteriami zostaje zachwiana, mogą wystąpić choroby. Przykłady takich chorób obejmują: nieswoiste zapalenie jelit (IBD), astmę, otyłość, zespół metaboliczny, cukrzycę oraz problemy poznawcze i nastroju. Na przykład IBD jest spowodowane dysfunkcją interakcji między drobnoustrojami (bakteriami), wyściółką jelit i układem odpornościowym.



Dieta i depresja

Badania sugerują, że zdrowej, zbilansowanej diety, takie jak diety śródziemnomorskiej oraz unikanie pokarmów zapalenie produkcyjnych może mieć działanie ochronne przeciwko depresji. Inne badanie przedstawia Antydepresyjną Skalę Żywności, która wymienia 12 przeciwdepresyjnych składników odżywczych związanych z zapobieganiem i leczeniem depresji. Niektóre produkty zawierające te składniki odżywcze to ostrygi, małże, łosoś, rukiew wodna, szpinak, sałata rzymska, kalafior i truskawki.

Lepsza dieta może pomóc, ale to tylko jeden z elementów leczenia.  Powinniśmy uważać na używanie jedzenia jako jedynego leczenia nastroju. Kiedy mówimy o problemach z nastrojem, mamy na myśli łagodne i umiarkowane formy depresji i lęku. Innymi słowy, jedzenie nie wpłynie na poważne formy depresji i myśli samobójcze, dlatego ważne jest, aby szukać pomocy u specjalisty.



Sugestie dotyczące zdrowszego jelita i poprawy nastroju

  • Unikaj przetworzonej żywności.
  • Spożywaj świeże warzywa i owoce.
  • Jedz wystarczającą ilość błonnika i włącz do swojej diety produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
  • Uwzględnij pokarmy bogate w probiotyki, takie jak jogurt naturalny bez dodatku cukrów.
  • Dodanie sfermentowanej żywności, takiej jak kefir (niesłodzony), kiszona kapusta lub ogórki, może być pomocne w utrzymaniu zdrowych jelit.
  • Zjedz co tydzień owoce morza i chudy drób oraz mniej czerwonego mięsa.
  • Pomyśl o zakupie żywności ekologicznej.

Jak widać stan naszych jelit wpływa na różne aspekty naszego zdrowia. Masz problem z jelitami? A może interesujesz się problematyką zdrowego odżywiania i chcesz poszerzyć swoje kompetencje? Sprawdź profesjonalne kursy, które zarówno wyposażą Cię w teoretyczną wiedzę, jak i dadzą mnóstwo praktycznych wskazówek.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz