fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Choroba Parkinsona: mity i fakty

Chorobę Parkinsona można definiować jako neurodegeneracyjne zaburzenie ruchu. Kwiecień jest miesiącem świadomości tej choroby. Z tej okazji postanowiliśmy się przyjrzeć naszym przekonaniom dotyczącym choroby Parkinsona i zweryfikować je. Co wiemy o tym schorzeniu? Co jest prawdą, a co mitem?

1. Choroba Parkinsona dotyczy tylko ruchu

Prawdą jest, że środowisko medyczne uważa chorobę Parkinsona za zaburzenie ruchowe. Jednak osoby z tą chorobą często doświadczają również objawów pozamotorycznych, które mogą rozpocząć się przed objawami motorycznymi.

Objawy niemotoryczne mogą obejmować upośledzenie funkcji poznawczych lub demencję, depresję i lęk, zaburzenia snu, ból, apatię, zaburzenia seksualne i nietrzymanie jelit.

2. Leczenie daje krótkotrwałe efekty

Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, leki mogą pomóc ludziom radzić sobie z tą chorobą. Jeden z najbardziej efektywnym lekiem jest lewodopa, którą organizm przekształca w dopaminę, gdy dostanie się do mózgu.

Od dawna istnieje mit, że lewodopa może łagodzić objawy tylko przez około 5 lat, zanim przestanie działać. W rzeczywistości Lewodopa może być skuteczna przez dziesięciolecia. Jednak z biegiem czasu jego skuteczność może się zmniejszyć.



3. Leki nasilają objawy

Innym błędnym przekonaniem na temat lewodopy jest to, że może ona nasilać objawy choroby Parkinsona. To nie jest prawda.

Należy zauważyć, że lewodopa może powodować inne objawy motoryczne, takie jak dyskineza, która odnosi się do mimowolnych, gwałtownych ruchów. Jednak początek dyskinezy jest związany z postępem choroby podstawowej, a nie z tym, jak długo dana osoba przyjmowała lewodopę.

Dlatego lekarze nie zalecają już odkładania lewodopy na późniejszy etap choroby.

4. Drżenie oznacza chorobę Parkinsona

Drżenie jest najbardziej znanym objawem choroby Parkinsona. Jednak może również wystąpić jako część innych stanów, w tym parkinsonizmu wywołanego lekami, parkinsonizmu naczyniowego, drżenia dystonicznego lub samoistnego, choroby psychogennej i dystonii reagującej na dopę.



5. Drżenie zawsze towarzyszy chorobie Parkinsona

Drżenie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów choroby Parkinsona. Jednak u niektórych osób przed pojawieniem się drżenia pojawiają się objawy niemotoryczne. Około 20% chorych w ogóle nie doświadcza drżenia.

Również niektóre osoby doświadczyć drżenia w dowolnym momencie postępu choroby.

6. Objawy choroby mogą się nagle nasilić

W niektórych stanach, takich jak stwardnienie rozsiane, ludzie mogą doświadczać zaostrzeń lub nawrotów objawów. Jednak choroba Parkinsona zwykle nie działa w ten sposób.

Ogólnie objawy postępują bardzo powoli, chociaż mogą zmieniać się w ciągu dnia. Jeśli czyjeś objawy nagle się nasilą, prawdopodobnie jest to spowodowane innymi czynnikami.

Najczęstszą przyczyną nasilenia objawów jest infekcja. Do innych czynników należą: niepokój, błędy lekarskie, złe przestrzeganie leków, skutki uboczne leków i pogorszenie stanu zdrowia po operacji.



7. Choroba Parkinsona jest śmiertelna

To jest błędne przekonanie. Choroba Parkinsona nie jest śmiertelna w taki sam sposób, jak zawał serca. Osoby z chorobą Parkinsona mogą żyć długo i sensownie.

W porównaniu z osobami, które nie mają choroby Parkinsona, osoby z tą chorobą prawdopodobnie będą miały krótszą oczekiwaną długość życia. Ta redukcja jest bardziej znacząca dla osób, u których choroba rozwija się w młodszym wieku, ale mniej wyraźna u osób, u których nie rozwija się demencja.

Chociaż choroba Parkinsona nie jest śmiertelna, zwiększa ryzyko upadków. Poważne upadki mogą być śmiertelne lub wymagać operacji, co zwiększa ryzyko powikłań lub infekcji.

Innym istotnym ryzykiem jest zapalenie płuc. Ponieważ osoby z chorobą Parkinsona mogą mieć trudności z połykaniem, mogą wdychać cząsteczki jedzenia do płuc. Osoby z chorobą Parkinsona mają również słabszy odruch kaszlowy, więc pokarm może pozostać w płucach, gdzie może wywołać infekcję.

Niemożność odkaszlnięcia zakażonego materiału oznacza, że ​​infekcje te mogą być śmiertelne. Większość pacjentów umiera więc nie umiera z powodu samej choroby Parkinsona. Przyczyną śmierci okazują się jej skutki.



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz