fbpx
trening zdrowe ciało

Jak rozpocząć aktywność fizyczną?

Jak rozpocząć przygodę z ćwiczeniami? Nie musisz od razu iść na siłownię i wyciskać ciężarów lub biegać po 10 kilometrów dziennie. Zacznij od spokojnych, ale regularnych ćwiczeń, które przygotują Twój organizm na większe wyzwaniaPrzyszła wiosna a razem z nią piękne słoneczne dni. To idealny moment, żeby spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Jest to również bardzo dobra okazja, by rozpocząć przygodę z ćwiczeniami.  Nie musisz od razu iść na siłownię i wyciskać ciężarów lub biegać po 10 kilometrów dziennie.  Zacznij od spokojnych, ale regularnych ćwiczeń, które przygotują Twój organizm na większe wyzwania.  Aktywność fizyczna nie jest tylko zarezerwowana dla młodych i zdrowych osób. Uznaje się,  że 30 min ćwiczeń dziennie ma rewelacyjny wpływ na nasz organizm.

Zacznijmy jednak od tego: jakie konsekwencje niosą za sobą regularne ćwiczenia?

wzmocnienie mięśni i stawów

– redukcja stresu, lepsze samopoczucie

– wzmocnienie kręgosłupa, poprawa postawy ciała

– zwiększona wydolność oddechowa

–  smuklejsza sylwetka

zmniejszenie narażenia na choroby układu naczyniowo- sercowego (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, niewydolność serca)

poprawa wydolności metabolicznej = zwiększony apetyt, szybsze trawienie

Oczywiście aktywność fizyczna będzie zależeć od Twojego wieku, wagi, stanu zdrowia, oraz czasu jakim dysponujesz.

Poniżej podam Ci  5 propozycji aktywności fizycznej, które na początek możesz wykonywać niezależnie od tych wszystkich czynników.

1) Spacer – spokojnym lub szybkim krokiem przemierzaj coraz więcej kilometrów. Poznawaj nowe miejsca, rób zdjęcia pięknym widokom. Jeżeli możesz jedź nad jezioro lub w góry. Nie musisz zdobywać szczytów! Wystarczy tylko chęć i dobre buty!2) Pływanie – ta forma ćwiczeń jest odpowiednia dla każdej, ale to każdej osoby. Nie musisz umieć pływać. Sam ruch w wodzie i wykonywanie w niej ćwiczeń jest bardzo korzystne dla organizmu. Z pomocą przychodzą zajęcia takie jak Aqua aerobic. Pływanie jest najczęściej zalecane dla osób, które mają problem z kręgosłupem lub stawami. Dzięki wyporności wody, jesteśmy sporo lżejsi i ćwiczenia przychodzą nam z łatwością.

3) Rozciąganie – wraz z wiekiem nasze mięśnie oraz stawy sztywnieją, przez co ogranicza się nasz zakres ruchów. Rozciąganie mięśni jest w stanie spowolnić ten bardzo zły dla nas proces i utrzymać naszą gibkość przez długi czas na odpowiednim poziomie.

4) Gimnastyka domowa – odkurzanie, zmywanie podłóg, plewienie ogródka…. Czy to nie jest forma ruchu? Oczywiście, że jest ! Jeżeli tylko nie przesiadujesz całego dnia na kanapie przed telewizorem godzinne sprzątanie lub plewienie ogródka możesz spokojnie zaliczyć jako formę ćwiczeń!

5) Taniec  – nieważne czy umiesz tańczyć czy nie! Włącz głośno muzykę i oddaj się emocjom! 30 minut wyginania swojego ciała nie tylko poprawi Twoją kondycję ale napełni Cię pozytywną energią na cały dzień!

 

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz