fbpx
zdrowy dom

Jak stworzyć zdrowy dom – rośliny cz. 2



Epipremnum złociste

Zaletą epipremium jest to, że może rosnąć w domu nawet kilkanaście lat, jeśli dobrze się nim zaopiekujemy. Powietrze w domu oczyści z takich związków, jak benzen, toluen i tlenek węgla, jak również formaldehyd, ale w mniejszym stopniu. Bardzo łatwa roślina w uprawie. Wystarczy jej nie przelewać, ale jej pnącza będą ozdobą domu na długie lata – mogą zwisać, leżeć na półce, oplatać.

Rapis wyniosły

Ta roślina interesuje nas przede wszystkim z uwagi na swoją zdolność oczyszczania powietrza z amoniaku. Radzi sobie również z formaldehydem i ksylenem. Rapis polecany jest do małych mieszkań. Ta niewielka palma biczowa potrzebuje dużej donicy, nie znosi przelania, lubi zraszanie i stanowisko, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione.



Dracena obrzeżona, dracena wonna, dracena dermeńska

Silny oczyszczacz – radzi sobie z ksylenem, formaldehydem, toluenem, trójchloroetylenen i benzenem. Często spotykana w domach, bo jest łatwa w uprawie. Może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów. Nie lubi nadmiernego podlewania zimną wodą i spokojnie może stać w półcieniu, lubi wilgotne powietrze, zniesie przesuszenie, ale za niską temperaturę już nie. Lubi przepuszczalne podłoże.

Sansewieria

Wężownica, czyli sansewieria gwinejska, zwana też językiem teściowej, to roślina, która dostarczy nam bardzo dużo tlenu. Specjalizuje się w pochłanianiu dwutlenku węgla. Dzięki niej przez całą dobę mamy zapewnioną wymianę. Jest łatwa w uprawie. Na jej długie liście w kształcie jęzorów nie powinna wpływać wilgotność powietrza. Nie lubi chłodu.



Bluszcz

Mówi się o bluszczu pospolitym, że to idealna roślina do walki ze smogiem. Pochłonie przede wszystkim formaldehyd, a także benzen, ksylen, tlenki węgla, toluen i trójchloroetylen. Bluszcz umieszcza się tam, gdzie chcemy pozbyć się dymu papierosowego. Łatwo dostosowuje się do warunków, jakie panują w domu. Będzie rósł tam, gdzie jasno i tam, gdzie dostęp do światła będzie minimalny. Dobrze znosi niższe temperatury. Lubi zraszanie i regularne podlewanie, ale nie znosi przelania. Niestety, bluszcz jest trujący.

Aloes

O cudownych właściwościach aloesu przeczytasz w tekście Co Ci rośnie w domu na parapecie – cz. 2, ale warto wiedzieć, że jest to roślina, której nie tylko miąższ ma cudowne właściwości. Jego ostre liście usuną nam z powietrza formaldehyd i benzen. Aloes lubi ciepło, światło, dużo miejsca i nie za dużo wody. Jest dosyć łatwy w uprawie dla zapominalskich – nie będzie sprawiał problemów, jeśli przez jakiś czas zapomnimy go podlać.

Fikus benjamina

Silne trująca, łatwa w uprawie choć marudna i trochę wymagająca, ale przepiękna roślina ceniona za swoje ozdobne liście sprawi, że powietrze w naszym domu będzie uboższe w takie toksyny, jak: ksyleny, formaldehyd, benzen, amoniak, a nawet oktan. Fikus benjamina nie znosi przestawiania, potrzebuje miejsca, które nie będzie ani za bardzo słoneczne, ani zbyt ciemne, ani nie będzie narażone na różnice temperatur. Lubi nawadnianie, zwłaszcza zimą.

 

Victoria Kozaczkiewicz

Jestem krytykiem i dziennikarzem z wykształcenia, z zawodu redaktorem, copywriterem z zamiłowania do słów. Wolne chwile spędzam w kuchni, social mediach i... w terenie. Jeśli nie siedzę przy komputerze, a w domu nie unosi się zapach świeżej zupy i pieczonego kurczaka, z pewnością można znaleźć mnie w lesie przykrytą warstwą liści, bo pasjonuje mnie birdwatching i fotografia przyrodnicza.

Skomentuj

Zostaw komentarz