fbpx
dolegliwości porady zdrowe ciało

Jak w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi?

Wysokie ciśnienie krwi może okazać się niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nadciśnienie zwiększa ryzyko chorób serca i udaru. Nie ulega wątpliwości, iż problemy z ciśnieniem powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Istnieją jednak naturalne sposoby, które mogą wspomóc konwencjonalne leczenie nadciśnienia.1. Spacer i regularne ćwiczenia

Aktywność fizyczna to jedna z najlepszych metody  na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić serce i sprawniej pompować krew, co obniża ciśnienie w tętnicach. 150 minut umiarkowanych ćwiczeń, takich jak spacer, lub 75 minut energicznych ćwiczeń, takich jak bieganie, tygodniowo, może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić zdrowie serca.2. Zmniejszenie spożycia sodu

Spożycie soli jest wysokie na całym świecie. W dużej mierze wynika to z zawartości sodu w przetworzonej żywności. Z tego powodu wiele działań na rzecz zdrowia publicznego ma na celu obniżenie poziomu soli w przemyśle spożywczym. Powszechnie uważa się, iż sód stanowi przyczynę nadciśnienia. Spróbuj ograniczyć jego spożycie, aby poczuć się lepiej

3. Ograniczenie spożycia alkoholu

Picie alkoholu może podnosić ciśnienie krwi. Według badań, alkohol jest powiązany z 16% przypadków wysokiego ciśnienia krwi na całym świecie.

Chociaż niektóre badania sugerują, że niewielki lub umiarkowane ilości alkoholu mogą chronić serce, korzyści te niwelują wszelkie negatywne skutki spożywania alkoholu.4. Spożywanie pokarmów bogatych w potas

Potas jest ważnym minerałem. Pomaga organizmowi pozbyć się sodu i zmniejsza ciśnienie w naczyniach krwionośnych.

Aby uzyskać lepszą równowagę potasu i sodu w diecie, skup się na ograniczeniu przetworzonej żywności i zwiększeniu spożycia zdrowych, pełnowartościowych produktów.

Spośród pokarmów bogatych w potas wymienić można:

  • warzywa, zwłaszcza warzywa liściaste, pomidory, ziemniaki i słodkie ziemniaki,
  • owoce, w tym melony, banany, awokado, pomarańcze i morele,
  • nabiał, taki jak mleko i jogurt,
  • tuńczyka i łososia,
  • orzechy i nasiona,
  • fasolki.5. Ograniczenie kofeinę

Jeśli kiedykolwiek wypiłeś filiżankę kawy przed wykonaniem pomiaru ciśnienia, wiesz, że kofeina powoduje natychmiastowy skok ciśnienia. Jednak nie ma wielu dowodów na to, że regularne picie kofeiny może spowodować trwałe nadciśnienie.

W rzeczywistości osoby pijące kawę i herbatę z kofeiną mają zwykle mniejsze ryzyko chorób serca, w tym nadciśnienia, niż osoby, które ich nie piją. Kofeina może mieć silniejszy wpływ na osoby, które nie spożywają jej regularnie lub jej nadużywają. Czy zatem picie kawy jest zdrowe? Wszystko zależy od twojego organizmu i nawyków zdrowotnych. Jednak pamiętaj, iż w nadmiarze niemal każdy produkt może szkodzić.

6. Jedzenie gorzkiej czekolady i picie kakao

Gorzka czekolada w ograniczonej ilości, może przyczynić się do poprawy zdrowia twojego serca. Dzieje się tak, kakao jest bogate w flawonoidy, które są związkami roślinnymi, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Aby uzyskać najsilniejsze efekty, użyj niezalkalizowanego proszku kakaowego, który jest szczególnie bogaty w flawonoidy i nie zawiera dodatku cukrów.7. Spożywanie pokarmów bogatych w wapń

Osoby z niskim spożyciem wapnia często mają wysokie ciśnienie krwi. Chociaż badania nie wykazany jednoznacznie, że suplementy wapnia obniżają ciśnienie krwi, można przypuszczać, że diety bogate w wapń są powiązane ze zdrowym poziomem ciśnienia.

W przypadku większości osób dorosłych zalecenie dotyczące wapnia wynosi 1000 miligramów (mg) dziennie. Dla kobiet powyżej 50 roku życia i mężczyzn powyżej 70 lat jest to 1200 mg dziennie.

Oprócz produktów mlecznych wapń można uzyskać z kapusty i innych warzyw liściastych, fasoli, sardynek i tofu.

8. Spożywanie pokarmów bogatych w magnez

Magnez jest ważnym minerałem, który pomaga rozluźnić naczynia krwionośne. Przyjmowanie zbyt małej ilości magnezu może wiązać się z wysokim ciśnieniem krwi. Dlatego też dieta bogata w magnez jest zalecana osobo cierpiącym na nadciśnienie.

Możesz włączyć magnez do swojej diety, spożywając warzywa, produkty mleczne, rośliny strączkowe, kurczaka, mięso i produkty pełnoziarniste. 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz