fbpx
porady zdrowa kuchnia

Jakie ryby są najzdrowsze, a jakich lepiej unikać?

najzdrowsze rybyRyby są produktem, który dietetycy zlecają włączyć do diety. Według zaleceń powinniśmy zjadać mięso z ryb dwa razy w tygodniu. Ale czy wszystkie ryby są zdrowe? Wiele przecież mówi się o występujących w nich toksynach. Jakie ryby są zatem najzdrowsze, a jakich spożycie lepiej ograniczać?

Najzdrowsze ryby

Dietetycy zalecają spożywanie przede wszystkim tłustych ryb. Zawierają one kwasy omega-3, które niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, m.in korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia. Poniżej przedstawiono przykłady zdrowych ryb, które warto włączyć do diety.

Dziki łosoś

Łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb. Ma dużą zawartość kwasów omega-3, aminokwasów i łatwo przyswajalnego białka. Do tego stanowi cenne źródło witamin i minerałów. Zalety te dotyczą właściwie każdego rodzaju łososia, jednak sięgając po tę rybę, warto wybrać dzikiego łososia. Ta odmiana zawiera mniej tłuszczów nasyconych, a jest bogatsza w kwasy omega-3. Jest tez mniej narażaony na obecność toksyn niż łosoś hodowlany.

Sprawdź przepis na burgery z dzikiego łososia.Makrela

Makrela to tłusta ryba o intensywnym smaku. Należy do produktów o największej zawartości kwasów omega-3.  Jest również bogatym źródłem białka oraz witamin, w szczególności D i A oraz witamin z grupy B. Trzeba jednak pamiętać, że makrela może zawierać histaminę – związek chemiczny, który powstaje w wyniku kontaktu z zanieczyszczeniami. Z reguły w makreli nie znajdziemy wiele toksyn. Ryba spożywana z umiarem  nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, wręcz przeciwnie – włączenie jej do diety niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. O obecności histaminy musza jednak pamiętać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Śledź

Podobnie jak wyżej wymienione ryby, śledź stanowi źródło kwasów omega-3. Oprócz tego zawiera witaminę D3, A, E. Jest także bogaty w minerały: potas, żelazo, jod, cynk. Zawiera również pełnowartościowe białko. Śledź jest jedną z najpopularniejszych odmian ryb dostępnych w sklepach. trzeba jednak podkreślić, iż gotowe śledzie w zalewach, śmietanie czy sosach mają z reguły znacznie mniejszą wartość odżywczą niż surowa ryba, którą przyrządzimy według własnego pomysłu.Sprawdź przepis na tatar ze śledzia

Sardynki

Sardynki polecane są głównie ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 oraz omega-6. Oprócz tego są bogaty w wapń, witaminę D i B12.

Dorsz

Dorsz jest bogatym źródłem selenu – pierwiastka, który wpływa m.in. na prace układu krążenia oraz układu immunologicznego. 100 g dorsza zapewnia 50% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na selen. Ponadto dorsz jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz fosfor i potas. Zawiera również witaminy z grupy B.Jakich ryb unikać?

Niektórzy mają obawy przed spożywaniem ryb ze względu na niebezpieczeństwo występowania w nich toksyn, w szczególności rtęci. W istocie niektóre gatunki ryb są w szczególności narażone na toksyn. Dotyczy to w szczególności dużych ryb, w organizmie których rtęć może się dłużej odkładać. Wielkość ryby nie stanowi jednak niepodważalnego wyznacznika.

Do gatunków ryb, których spożywanie lepiej ograniczyć należą:

  • panga,
  • flądra,
  • rekin,
  • ryba maślana,
  • okoń nilowy,
  • tilapia. 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz