fbpx
porady zdrowa kuchnia

Jakie właściwości ma zielona herbata?

zielona herbata właściwości
Zielony zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.comZielona herbata jest reklamowana jako jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Dlaczego? Jakie korzyści zdrowotne można odnieść pijąc ten napój? Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne ma zielona herbata i dlaczego warto ją pić!

Zawiera związki bioaktywne

Zielona herbata to coś więcej niż tylko napój gaszący pragnienie. Roślina zielonej herbaty zawiera szereg zdrowych związków. Herbata jest bogata w polifenole , które są naturalnymi związkami, które mają właściwości zdrowotne, takie jak zmniejszenie stanu zapalnego i pomoc w walce z rakiem.

Zielona herbata zawiera katechinę o nazwie 3-galusan epigallokatechiny (EGCG). Katechiny to naturalne przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek i zapewniają inne korzyści. Substancje te mogą ograniczać powstawanie wolnych rodników w organizmie, chroniąc komórki i cząsteczki przed uszkodzeniem. Te wolne rodniki odgrywają rolę w starzeniu się i wielu rodzajach chorób.

Poprawia funkcjonowanie mózgu

Zielona herbata nie tylko zapewnia czujność, ale może również pomóc w poprawie funkcji mózgu. Kluczowym składnikiem aktywnym jest kofeina, która jest znanym środkiem pobudzającym. Zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż kawa, ale wystarczająco dużo, aby wywołać efekt. Zawiera również aminokwas L-teaninę, który może działać synergistycznie z kofeiną w celu poprawy funkcji mózgu.

Sprawdź, jakie jeszcze pokarmy poprawiają pracę mózgu!

Zmniejsza ryzyko nowotworów

Zielona herbata zawiera silne przeciwutleniacze, które mogą chronić przed rakiem. Wiele badań pokazuje, że osoby pijące zieloną herbatę mają mniejsze ryzyko zachorowania na różne rodzaje raka.Pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi

Niektóre kontrolowane badania pokazują, że zielona herbata może powodować łagodne obniżenie poziomu cukru we krwi. Może również obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2.

Pomaga w zapobieganiu chorobom układu krążenia

Zielona herbata ma również właściwości wspierające układ krwionośny. Napój ten może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i LDL (złego), a także chronić cząsteczki LDL przed utlenianiem. Badania pokazują, że osoby pijące zieloną herbatę mają mniejsze ryzyko chorób układu krążenia.

Wspomaga odchudzanie

Picie zielonej herbaty przyspiesza tempo przemiany materii, a zatem może przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Może być szczególnie skuteczny w redukcji niebezpiecznej tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Pamiętaj jednak, że samo picie zielonej herbaty nie sprawi, że schudniesz. Może ona jedynie wspomóc proces odchudzania.

Zielona herbata i jej właściwości – sposób na długowieczność?

Biorąc pod uwagę, że niektóre związki zawarte w zielonej herbacie mogą pomóc chronić przed rakiem i chorobami serca, może okazać się, iż stanowi ona sposób na długie życie. Nowotwory i choroby serca stanowią bowiem jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Pamiętaj jednak, że na dobrą kondycję i ogólnie stan zdrowia wpływ ma wiele czynników. Picie zielonej herbaty z pewnością korzystnie wpływa na zdrowie, ale bez odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej nie uchroni cię przed chorobami cywilizacyjnymi.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz