fbpx
zdrowe relacje związki

Kiedy milczenie staje się nadużyciem?



Wiele mówi się obecnie o problemach z komunikacją międzyludzką. Nie potrafimy ze sobą rozmawiać, często zamiast na drugą osobę patrzymy na telefon. Zamiast słuchać, czekamy na naszą kolej mówienia… Ale może być o wiele gorzej. W skrajnych przypadkach to cisza zastępuję dialog, a czasem nawet kłótnie w związkach. Czym jest milczenie? Czy może być formą przemocy emocjonalnej?

Dlaczego milczymy?

Jest wiele powodów milczenia jako odpowiedzi na pytanie partnera. Jedną z nich jest próba uniknięcia konfliktu. W sytuacji, gdy wiemy, że nasz partner ma inne zdanie na dany temat niż my wolimy nie udzielać odpowiedzi na jego pytanie lub nie komentować tego, co do nas mówi. Obawiamy się jego reakcji lub nie chcemy wchodzić w słowną przepychankę.

Milczenie może też okazać się swego rodzaju formą komunikacji. W niektórych sytuacjach nie wiemy jak wyrazić nasze uczucia, ale chcemy dać partnerowi do zrozumienia, że jesteśmy zdenerwowani lub odczuwamy dyskomfort. Milczenie stanowi wyraz naszych odczuć, których nie umiemy nazwać.

W najgorszym razie milczenie stanowi formę kary dla partnera. Brak reakcji ma wprawić go w dyskomfort. Co więcej, milczenie w tym przypadku stanowi pewnego rodzaju narzędzie kontroli. W takiej sytuacji cisza stanowi formę przemocy emocjonalnej.

Jak milczenie wpływa na relacje?

W większości przypadków milczenie nie jest produktywnym sposobem radzenia sobie z nieporozumieniem. Mimo to, zarówno kobietom, jak i mężczyzną zdarza się ograniczać do zera komunikację werbalną. Jednak jasna i bezpośrednia komunikacja jest kluczowy dla zdrowych relacji. Stosowanie cichego leczenia uniemożliwia ludziom rozwiązywanie konfliktów w pomocny sposób.

Sytuacja kiedy jeden partner chce porozmawiać o problemie, a drugi się wycofuje, może wywołać negatywne emocje, takie jak gniew i niepokój. Osoby, które regularnie czują się ignorowane, mają również niższy poziom poczucia własnej wartości, przynależności i sensu swojego życia. Z tego powodu milczenie może mieć wpływ na zdrowie związku, nawet jeśli osoba milcząca stara się uniknąć konfliktu.

Unikanie konfliktu z kolei nie sprawi, że problem w związku zostanie rozwiązany. Wręcz przeciwnie – niewypowiedziane żale negatywnie wpływają na psychikę i relacje międzyludzkie.



Kiedy milczenie jest nadużywane?

Niekiedy milczenie staje się forma przemocy emocjonalnej i jest krzywdzące dla partnera. Taka sytuacja ma miejsce gdy:

  • osoba milcząca chce zranić partnera;
  • cisza trwa przez dłuższy czas;
  • cisza kończy się tylko wtedy, gdy zadecyduje o tym ten, kto unika rozmowy;
  • dana osoba rozmawia z innymi ludźmi, ale nie ze swoim partnerem;
  • ktoś używa milczenia, aby obwiniać partnera i wywoływać poczucie winy;
  • ktoś używają milczenia, aby manipulować lub „ulepszać” swojego partnera lub wywierać na niego presję, aby zmienił swoje zachowanie.

Jak odpowiedzieć na milczenie?

To, jak dana osoba zareaguje na milczenie, zależy od tego, czy jej partner jest agresywny.

Jeśli milczenie nie wydaje się być częścią większego schematu nadużyć, dana osoba może spróbować następujących podejść:

Nazwij sytuację

Potwierdź, że ktoś korzysta z cichego leczenia. Na przykład osoba może powiedzieć: „Zauważyłem, że mi nie odpowiadasz”. Daje to podstawę do bardziej efektywnego współdziałania dwóch osób.

Mów o sobie i swoich odczuciach

Osoba może przekazać drugiej osobie, jak się czuje, używając stwierdzeń „ja”. Na przykład osoba odbierająca może powiedzieć: „Czuję się zraniona i sfrustrowana, że ​​do mnie nie mówisz. Chciałbym znaleźć sposób, aby to rozwiązać”.

Ten rodzaj wypowiedzi skupia się na uczuciach i przekonaniach mówiącego, a nie na jakichkolwiek cechach, które przypisują drugiej osobie.



Uznaj uczucia drugiej osoby

Poproś drugą osobę, aby podzieliła się swoimi uczuciami. Dzięki temu wiedzą, że ich uczucia są ważne i ważne, i toruje drogę do otwartej rozmowy. Unikaj przyjmowania postaw defensywnych lub wchodzenia w tryb rozwiązywania problemów. Staraj się być obecny i słuchać empatycznie.

Jeśli osoba reaguje w sposób groźny lub obraźliwy, ważne jest, aby wycofać się z sytuacji, dopóki się nie uspokoi. Porozmawiaj z lekarzem, terapeutą lub zaufanym przyjacielem, aby uzyskać pomoc.

Przeproś za słowa lub czyny

Jeśli powiedziałeś lub zrobiłeś coś co zraniło twojego partnera – przeproś.  Nie obwiniaj się o milczenie drugiej osoby – to jej wybór komunikacji. Jednak jeśli spowodowało je twoje zachowanie lub słowa – weź za to odpowiedzialność i przeproś.

Ochłoń i umów się na rozwiązanie problemu

Czasami ktoś może milczeć, ponieważ jest zbyt rozgniewany, zraniony lub przytłoczony, by mówić. Mogą obawiać się powiedzenia czegoś, co pogorszy sytuację.

W takich przypadkach pomocne może być, aby każda osoba poświęciła trochę czasu na ochłodzenie się przed zebraniem się i spokojnym omówieniem problemu. Doradcy nazywają to „przerwaniem się”.

Unikaj nieprzydatnych odpowiedzi

Staraj się unikać eskalacji sytuacji lub prowokowania do mówienia osoby milczącej. Może to wywołać więcej konfliktów.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz