fbpx
porady zdrowe ciało

Magnez i choroby serca – jaki jest związek?

Medyczny zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com

Co Ci lezy na sercu_okładkaFragment książki Co Ci leży na sercu. Dieta w chorobach układu krążenia

Gdy myślisz o chorobach układu krążenia, to z ich prewencją może ci się kojarzyć sód, ewentualnie potas, ale co tu robi magnez? Okazuje się, że mamy coraz więcej dowodów z badań epidemiologicznych i metaanaliz wykazujących, że duże spożycie magnezu zmniejsza ryzyko wystąpienia głównych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego (głównie zespołu metabolicznego, cukrzycy i nadciśnienia) i zasadniczo ogranicza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych58. Badania na temat wpływu magnezu na lipidogram są sprzeczne i prawdopodobnie poprawa parametrów lipidowych przy większym spożyciu magnezu wiąże się po prostu ze zdrowszą dietą (produkty pełnoziarniste, strączki, orzechy). Magnez bierze udział w regulacji ciśnienia krwi (w rozszerzaniu naczyń krwionośnych) oraz w metabolizmie insuliny i glukozy59. Przewlekły niedobór tego pierwiastka może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, insulinooporności czy cukrzycy typu 260. Przeprowadzono już sporo metaanaliz na ten temat (przypominam, że metaanaliza to szersze badania obejmujące przegląd i ocenę dostępnych badań epidemiologicznych). Jedna z nich, z 2016 roku, obejmowała prawie 640 tys. osób (z 25 badań). Wykazano wówczas, że ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u osób z odpowiednim spożyciem magnezu zmniejsza się o 17% w porównaniu z uczestnikami z najniższym spożyciem magnezu.

Po uwzględnieniu wieku i BMI okazało się, że ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 zmniejsza się średnio o 8–13% na każde 100 mg magnezu dostarczonego wraz z pożywieniem!

Inne badanie z udziałem ponad 200 tys. uczestników, które trwało ponad 28 lat, wykazało, że w przypadku osób z największym spożyciem magnezu (350–500 mg/dzień) ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 było o 15% mniejsze w porównaniu z osobami o najniższym spożyciu tego pierwiastka.

Magnez bierze udział w przewodnictwie wewnątrzsercowym, skurczu mięśnia sercowego i modulowaniu napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Badania pokazują, że jego niedobór może zwiększać ryzyko nadciśnienia. Dla przykładu: szerokie obserwacje (trwające 4–15 lat) ponad 180 tys. uczestników wykazały, że zwiększenie spożycia magnezu o 100 mg/dzień wiązało się z redukcją ryzyka nadciśnienia tętniczego o 5%. Inne badanie potwierdziło, że doustna suplementacja magnezu obniża ciśnienie tętnicze skurczowe średnio o 4,18 mmHg, a rozkurczowe o 2,27 mmHg63. (…)

Niedobór magnezu, to ryzyko:
– zwiększonej miażdżycy tętnic;
– choroby wieńcowej;
– zaburzeń rytmu serca;
– niewydolność serca.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz