fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Mity na temat chorób serca

Dolegliwości związane z układem krążenia należą już do chorób cywilizacyjnych. Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia. na naszą niekorzyść działa także powszechnie dostępne śmieciowe jedzenie. Z tego względu coraz więcej osób zapada na choroby serca. Mimo powszechności tego rodzaju schorzeń, wciąż istnieje wiele błędnych przekonań na ich temat. Przyjrzeliśmy się kilku najbardziej powszechnym mitom dotyczącym chorób serca.

1. Młodzi ludzie nie muszą przejmować się chorobami serca

Prawdą jest, że choroby serca częściej dotykają osoby powyżej 65 roku życia, ale 4–10% zawałów serca występuje u osób poniżej 45 roku życia, głównie u mężczyzn. Ponadto sposób, w jaki żyjemy jako dzieci, nastolatki i dorośli, stanowi podstawę zdrowia serca w starszym wieku. Na przykład spożywanie diety bogatej w tłuszcze trans i nasycone lub palenie tytoniu zwiększa ryzyko chorób serca z wiekiem. Dzisiejsze zmiany stylu życia stanowią podstawę zdrowszego serca w późniejszym życiu.2. Osoby z chorobami serca powinny unikać aktywności fizycznej

To jest mit. Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięsień sercowy i poprawić przepływ krwi w organizmie.

W sierpniu 2020 roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało wytyczne dotyczące ćwiczeń fizycznych u pacjentów z chorobami układu krążenia. Prof. Sanjay Sharma, który był zaangażowany w tworzenie wytycznych, wyjaśnia :

„Szansa, że ​​wysiłek fizyczny wywoła zatrzymanie krążenia lub zawał serca jest bardzo niski”. Dodaje jednak również ostrzeżenie: „Osoby całkowicie nieaktywne i osoby z zaawansowanymi chorobami serca powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem uprawiania sportu”.

3. Jeśli ktoś w rodzinie choruje na serce, ty również będziesz chory

Jeśli bliscy członkowie rodziny doświadczyli choroby serca, może to oznaczać zwiększone ryzyko. Jednak nie jest to utrwalone i istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka, nawet w przypadku osób z podatnością genetyczną. Obejmują one zdrową dietę, rzucenie palenia , kontrolowanie ciśnienia krwi i regularne ćwiczenia.

Warto również zauważyć, że jeśli w rodzinie występuje choroba serca, może to nie być oznaką podatności genetycznej. Rodziny mają tendencję do wspólnych czynników związanych ze stylem życia, takich jak dieta i nawyki związane z ćwiczeniami, które mogą wpływać na ryzyko chorób serca.4. Witaminy mogą zapobiec chorobom serca

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby większość witamin przyjmowanych w zalecanych dawkach była szkodliwa dla zdrowia serca, nie ma dowodów na to, że przyjmowanie jakichkolwiek suplementów witaminowych może zmniejszyć ryzyko chorób serca. I z pewnością nie zastąpią zdrowej diety i regularnych ćwiczeń.

5. Palę od lat, więc nie ma sensu rzucać

To jest mit. Palenie tytoniu jest główną przyczyną chorób serca. Stan twojego zdrowia ulegnie poprawie po rzuceniu palenia. Nie ma znaczenia, ile masz lat ani jak długo palisz, rzucenie palenia w dowolnym momencie poprawia twoje zdrowie. Rzucając palenie, prawdopodobnie przedłużysz swoje życie, będziesz oddychać swobodniej i mieć więcej energii oraz zaoszczędzisz pieniądze.6. Choroby serca dotykają tylko mężczyzn

Powszechnym błędem jest przekonanie, że tylko mężczyźni cierpią na choroby serca. Prawdą jest, że mężczyźni mają skłonność do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w młodszym wieku niż kobiety i są bardziej narażeni na chorobę wieńcową. Jednak kobiety są bardziej narażone na udar, który ma podobne czynniki ryzyka. Śmiertelność z powodu chorób serca jest zbliżona dla obydwu płci.

7. Zatrzymanie akcji serca i zawał serca to to samo

Ataki serca i zatrzymania akcji serca to nie to samo. Zawał serca to problem z krążeniem. Występuje, gdy tętnica wieńcowa, która doprowadza natlenioną krew do mięśni serca, zostaje zablokowana.

Zatrzymanie krążenia to „problem elektryczny”, w którym serce przestaje skutecznie pompować krew w organizmie. Zatrzymanie akcji serca jest często spowodowane zawałem serca.

Podczas ataku serca chory prawdopodobnie będzie przytomny. Podczas zatrzymania krążenia prawie zawsze jest nieprzytomny. Obie stanowią nagły wypadek medyczny.8. Kaszel podczas zawału może uratować życie

Według niektórych źródeł energiczny kaszel podczas ataku serca może uratować życie. Przekonanie to wynika z przekształcenia treści artykułu opublikowanego ponad 40 lat temu, w którym wykazano, że pacjenci, u których doszło do zatrzymania krążenia podczas arteriografii w szpitalu i którzy kaszleli co 1–3 sekundy, pozostawali przytomni przez dodatkowe 39 sekund. Nie ma dowodów na to, że ta technika działa w przypadku ataków serca, które nie są wywołane procedurami medycznymi. Pamiętaj, że absolutnym priorytet w przypadku zawału serca jest wezwanie służb medycznych. W takich sytuacjach nie ma miejsca na eksperymenty i sprawdzanie internetowych teorii.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz