fbpx
trening zdrowe ciało

Najgorsze ćwiczenia na kręgosłup. Na to musisz uważać!

najgorsze ćwiczenia na kręgosłupWszyscy wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, takich jak chociażby cukrzyca. Ale przystępując do danego ćwiczenia, trzeba mieć świadomość, czy czasem zbytnio ono nie obciąża danej partii ciała, w szczególności, jeśli zmagamy się z jakimiś schorzeniami. Poznajcie najgorsze ćwiczenia na kręgosłup. Jeżeli odczuwacie ból pleców lub inne dolegliwości związane z kręgosłupem, lepiej unikajcie tych ćwiczeń.

Ćwiczenia z ciężarkami

W aktywności fizycznej z użyciem ciężarków nie ma nic złego, ale tylko jeśli masz względnie zdrowy kręgosłup i wykonujesz dane ćwiczenie prawidłowo. Co to znaczy “prawidłowo”? Nie podnoś danego ciężaru na prostych nogach. Nie schylaj się po niego, ale przykucnij i podnieś dany przedmiot stopniowo wyprostowując nogi. Ta zasada dotyczy zresztą nie tylko ćwiczeń, ale też codziennego funkcjonowania. jeśli natomiast masz problemy z kręgosłupem, najlepiej całkowicie zrezygnuj z tego rodzaju aktywności fizycznej.

Skręty tułowia

Skręty tułowia mogą być świetnym ćwiczeniem na rozruszanie i ćwiczenie mięśni skośnych brzucha. Ale nie w przypadku osób, które zmagają się z problemem z kręgosłupem. Gwałtowne ruchy nie służą bowiem naszemu kręgosłupowi w momencie, gdy cierpimy na dolegliwości z nim związane.

Skakanie

Podskakiwanie lub ćwiczenia na skakance nie są najlepszą opcją dla osób zmagających się z problemami z kręgosłupem. Taka forma aktywności jest bowiem zbyt obciążająca i uniemożliwia zachowanie neutralnej pozycji ciała.Jazda na rowerze

To jest temat kontrowersyjny, bowiem jazdę na rowerze często zaleca się dla osób zmagających się z bólami placów. Wolno zatem czy nie bardzo? Można, ale tylko jeśli jeździ się po gładkiej powierzchni i raczej w wolnym tempie. Jazda po nierównościach i zbyt szybkie tempo wymusza na naszym ciele “szarpane” ruchy, co nie sprzyja nam, jeśli odczuwamy bóle kręgosłupa.

“Tradycyjne” brzuszki

Jeśli podczas brzuszków podnosisz się do siadu, a przy tym wykonujesz gwałtowne ruchy, stopniowo niszczysz swój kręgosłup. Możesz jednak wykonywać to ćwiczeni zupełnie bezpiecznie, jeśli dolna część pleców pozostanie na podłożu. Górną część pleców podnoś natomiast powolnymi, płynnymi ruchami. Wykonywane w ten sposób ćwiczenie może wzmocnić kręgosłup i mięśnie pleców.

Wiesz już, jakie są najgorsze ćwiczenia na kręgosłup. Kliknij, aby poznać te najlepsze.

Pamiętaj! Jeśli masz problemy z kręgosłupem, najlepiej skonsultuj swój trening z fizjoterapeutą. Każdy organizm jest inny i może w inny sposób zareagować na konkretne ćwiczenie. Specjalista pomoże ci dobrać aktywność, która nie tylko będzie dla ciebie bezpieczna, ale również pomoże ci zniwelować dolegliwości.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz