fbpx
porady zdrowa kuchnia

Najlepsze zioła na bóle stawów – wypróbuj je!Zapalenie stawów to ogólny termin opisujący rodzinę schorzeń charakteryzujących się stanem zapalnym , bólem i sztywnością stawów. Zioła i inne naturalne środki mogą pomóc w złagodzeniu tych nieprzyjemnych dolegliwości. Leczenie, regularne ćwiczenia i właściwe odżywianie są kluczowe w przypadku tego schorzenia. Zioła na bóle stawów również stanowią dobry pomysł na wsparcie konwencjonalnego leczenia.

Zapalenie stawów dotyka około 200 tysięcy Polaków. Naturalne środki, takie jak zioła i sprawdzone suplementy, mogą być bezpiecznymi, skutecznymi opcjami leczenia, jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem i zapoznać się z ewentualnymi interakcjami z innymi lekami i skutkami ubocznymi.

Jednak badania w dziedzinie naturalnych środków zaradczych pozostają ograniczone. Często wykorzystują one modele zwierzęce lub linie komórkowe do testowania związków roślinnych. Istnieje bardzo niewiele badań klinicznych z zastosowaniem ludzkich modeli. Dotychczasowe wyniki jednak są na tyle obiecujące, że naukowcy nie porzucają tego zaganianie i wciąż nad nim pracują.

Zobacz, jakie są najlepsze zioła na bóle stawów.

1. Olej z ogórecznika

Nasiona rośliny Borago officinalis, czyli ogórecznika lekarskiego zawierają duże ilości kwasu tłuszczowego omega-6 zwanego kwasem gamma-linolenowym (GLA).

Kiedy organizm go metabolizuje, GLA przekształca się w prekursor prostaglandyny, eikozanoidu (lub cząsteczki sygnałowej), która pomaga regulować odpowiedzi immunologiczne w ciele.

W systematycznym przeglądzie z 2011 r. wykazano umiarkowane dowody sugerujące, że oleje zawierające GLA, takie jak olej z nasion czarnej porzeczki, olej z wiesiołka i olej z nasion ogórecznika, mogą łagodzić ból i poprawiać funkcje u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Z kolei wysokie stężenia GLA mogą mieć toksyczny wpływ na komórki. W badaniu z 2013 r. zbadano wpływ oleju z ogórecznika i GLA na kultury komórkowe. Zgodnie z ustaleniami autorzy zalecili stosowanie oleju z nasion ogórecznika zamiast GLA, ponieważ ten pierwszy chroni DNA przed stresem oksydacyjnym.


2. Kurkuma

Kurkuma to żółta przyprawa, ale również zioło lecznicze, które pochodzi z Indii. Pomarańczowa miazga wnętrza łodygi rośliny zawiera silnie działający związek zwany kurkuminą.

W jednym artykule z 2018 r. cytowano ustalenia z szeregu badań na zwierzętach sugerujących, że kurkumina może zmniejszać przewlekłe zapalenie w przebiegu RZS.

Jednak organizm nie może wchłonąć dużych ilości kurkuminy, co może ograniczyć jej zastosowanie terapeutyczne.

Z kolei, związek zwany piperyną – który jest obecny w czarnym pieprzu – może zmniejszyć stan zapalny i poprawić wchłanianie kurkuminy, zgodnie z jednym z badań z 2018 roku.

Dowiedz się więcej o właściwościach zdrowotnych kurkumy

3. Czepota puszysta

Uncaria tomentosa popularnie znana jako czepota puszysta lub koci pazur to gatunek pnącza należący do rodziny marzanowatych pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej.

Może ona poprawiać funkcję odpornościową i zmniejszyć stan zapalny. Jednak nie ma wystarczającej liczby badań klinicznych wysokiej jakości, aby potwierdzić te twierdzenia.

W jednym starszym badaniu klinicznym zbadano przeciwzapalne działanie rośliny u 40 osób z RZS. Autorzy zgłosili zmniejszenie bólu stawów o 53,2% wśród uczestników, którzy przyjmowali ekstrakt z kociego pazura przez 24 tygodnie.

Ponadto badanie z 2015 r. wykazało, że czepota puszysta wpływa na aktywność enzymów związanych z zapaleniem stawów. Nowsze badanie z 2019 r. doniosło, że chociaż pnącze jest prawdopodobnie bezpieczne, nie wykazywało działania przeciwzapalnego.

Czepota puszysta wydaje się bezpiecznym naturalnym preparatem, jeśli jest przyjmowana w małych ilościach. Jednak Narodowe Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego radzi z USA, aby kobiety w ciąży unikały jego przyjmowania.

4. Eukaliptus

Olej destylowany z liści eukaliptusa ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Flawonoidy i garbniki w liściach eukaliptusa mają właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból.

Badanie z 2016 r. z wykorzystaniem kultur komórkowych wykazało, że wyciągi z liści eukaliptusa znacznie zmniejszyły poziom dwóch enzymów zapalnych: interleukiny-6 i czynnika martwicy nowotworów alfa.

Można kupić ekstrakt z eukaliptusa jako olejek eteryczny w wielu sklepach lub w Internecie. Pamiętaj by zawsze sprawdzać źródło i producenta! Można go dodawać do kąpieli lub stosować do inhalacji.

Alergicy powinni zachować ostrożność podczas korzystania z tego zioła, ponieważ wiele osób jest na niego uczulonych.

5. Kadzidło

Boswellia serrata, czyli kadzidło, jest żywicą z kory drzewa Boswellia. Ta żywica ma silne właściwości aromatyczne, dzięki czemu jest popularnym składnikiem perfum, kadzideł i olejków eterycznych.

Kadzidło może również oferować korzyści osobom z przewlekłym stanem zapalnym. Według Arthritis Foundation, aktywne związki w kadzidle mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić objawy zapalenia stawów.

W artykule przeglądowym z 2016 r. dotyczącym kilku niewielkich badań klinicznych znaleziono dowody na poparcie stosowania kadzidełka i innych produktów z żywicy Boswellian w leczeniu objawów zapalenia stawów.

Autorzy twierdzą, że chociaż kadzidło nie jest lekarstwem na zapalenie stawów, 60–70% osób zauważyło znaczną poprawę objawów podczas jego używania.


6. Aloes

Wymieniając zioła na bóle stawów, nie sposób pominąć aloesu. Aloes jest sukulentem popularnym ze względu na swoje zalety zdrowotne. Wiele maści gojących rany i produktów do skóry zawiera aloes ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne.

Związki zawarte w aloesie pomagają usuwać z organizmu wolne rodniki, podobnie jak przeciwutleniacze. Te funkcje przeciwutleniające pomagają również zmniejszyć stan zapalny, zapobiegając wytwarzaniu enzymów zapalnych.

Według jednego z artykułów z 2018 r. związki zawarte w aloesie działają przeciwzapalnie, podobnie jak w przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Podsumowanie

AZS jest przewlekłym stanem zapalnym, który może powodować obrzęk, ból i sztywność stawów.

Chociaż chorzy mogą poradzić sobie z objawami za pomocą zabiegów medycznych, ćwiczeń i właściwego odżywiania, naturalnie występujące związki w niektórych ziołach mogą służyć jako uzupełniające opcje leczenia.

Obecne badania pokazują obiecujące wyniki, ale nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby wyciągnąć jakiekolwiek ostateczne wnioski na temat skuteczności naturalnych środków.

Pacjenci powinni zawsze porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem jakichkolwiek nowych suplementów lub naturalnych środków. Zioła na bóle stawów mogą być wsparciem konwencjonalnego leczenia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób reumatycznych i sposobów ich leczenia? Przeczytaj książkę S.O.S. dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych Anny Piekarczyk i Katarzyny Olejniczak.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz