fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Neuropatia cukrzycowa – co warto o niej wiedzieć?

Świat zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.comNeuropatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy, które powoduje uszkodzenie układu nerwowego. Jest to choroba postępująca, a objawy nasilają się z czasem. Występuje ona, gdy wysoki poziom tłuszczów lub cukru we krwi uszkadza nerwy w ciele. Może wpływać na praktycznie każdy nerw w ciele, z szeroką gamą objawów. Istnieje kilka rodzajów neuropatii cukrzycowej. Niektóre obejmują nerwy obwodowe, podczas gdy inne uszkadzają nerwy zaopatrujące narządy wewnętrzne, takie jak serce, pęcherz i jelita. W ten sposób może wpływać na wiele funkcji organizmu.

Neuropatia cukrzycowa – rodzaje

Możemy wyróżnić cztery główne rodzaje neuropatii. Są to:

  • Obwodowa neuropatia symetryczna: dotyczy stóp i dłoni. Jest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej.
  • Neuropatia autonomiczna: występuje w nerwach, które kontrolują mimowolne funkcje organizmu, takie jak trawienie, oddawanie moczu lub częstość akcji serca.
  • Neuropatia korzenia piersiowego i lędźwiowego lub proksymalna : uszkadza nerwy wzdłuż określonego rozmieszczenia w ciele, na przykład ściany klatki piersiowej lub nóg.
  • Mononeuropatie : mogą dotyczyć każdego pojedynczego nerwu.

Objawy neuropatii zależą od rodzaju i zaangażowanych nerwów.Objawy neuropatii cukrzycowej

Objawy neuropatii cukrzycowej pojawiają się zwykle po kilku latach. Oznaki i objawy będą zależeć od rodzaju neuropatii i nerwów, na które wpływa.

Neuropatia obwodowa

Objawy neuropatii obwodowej obejmują:

  • drętwienie, ból, mrowienie i pieczenie zaczynające się w palcach rąk i nóg, a następnie w nogach lub ramionach
  • utrata napięcia mięśniowego dłoni i stóp
  • niemożność odczuwania ciepła, zimna lub obrażeń fizycznych
  • utrata równowagi
  • Staw Charcota, w którym staw ulega uszkodzeniu z powodu problemów z nerwami, często w stopach

Neuropatia obwodowa, która wpływa na stopy, może utrudniać stanie i chodzenie. Może zwiększyć ryzyko upadku.

Kiedy dana osoba nie czuje ciepła, zimna lub urazu, może to prowadzić do nowych problemów.

Na przykład pęcherz na stopie może ulec owrzodzeniu, ponieważ osoba nie odczuwała bólu we wczesnych stadiach. W miarę postępu infekcji może rozwinąć się gangrena.

Neuropatia autonomiczna

Objawy neuropatii autonomicznej to:

  • zgaga i wzdęcia
  • nudności, zaparcia lub biegunka
  • nieświadomość hipoglikemii, w której osoba nie odczuwa skutków niskiego poziomu cukru
  • trudności w mówieniu lub połykaniu
  • uczucie sytości po zjedzeniu niewielkich ilości jedzenia
  • wymioty kilka godzin po jedzeniu
  • szybsze tętno niż normalnie
  • nadmierne pocenie się , nawet w niskich temperaturach lub podczas odpoczynku
  • problemy z pęcherzem, na przykład trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza podczas oddawania moczu, prowadzące do nietrzymania moczu
  • zaburzenia seksualne u mężczyzn i kobiet
  • dysestezja, czyli zniekształcony zmysł dotyku
  • znaczne opadanie twarzy i powiek
  • skurcze i osłabienie mięśni.

Inne rodzaje

Istnieje wiele rodzajów neuropatii.

Neuropatia proksymalna może prowadzić do bólu w dolnej części ciała, często po jednej stronie, oraz osłabienia nóg.

Objawy neuropatii ogniskowej mogą się znacznie różnić w zależności od dotkniętego nerwu. Zarówno neuropatia ogniskowa, jak i neuropatia czaszkowa mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, takich jak podwójne widzenie.

Osoby z neuropatią cukrzycową często nie zdają sobie sprawy, że ją mają, dopóki objawy nie są bardziej zaawansowane.Leczenie

Większość rodzajów neuropatii cukrzycowej pogarsza się z czasem.

Pierwszym krokiem dla osób z dowolnym typem jest doprowadzenie poziomu cukru we krwi do docelowego zakresu uzgodnionego z lekarzem i kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

Zarządzanie poziomem glukozy zminimalizuje ryzyko neuropatii cukrzycowej. Kluczowa część leczenia skupia się na zmniejszeniu bólu i radzeniu sobie z niektórymi objawami.

Niektóre leki i rodzaje fizjoterapii mogą pomóc w kontrolowaniu bólu neuropatii cukrzycowej, wraz z innymi metodami leczenia. Nie mogą jednak naprawić nerwów.

Powinno się również rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu do maksymalnie jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch dla mężczyzn.Powikłania

Neuropatia cukrzycowa może przyczynić się do wielu powikłań wysokiego ryzyka, od zmian częstości akcji serca po zaburzenia widzenia.

Możliwe powikłania obejmują utratę czucia w stopach. Może to prowadzić do niemożności odczuwania skaleczeń lub owrzodzeń, co może prowadzić do infekcji. Nieleczona infekcja kończyny może spowodować konieczność amputacji.

Mogą również wystąpić poważne infekcje pęcherza moczowego i nerek, powodujące problemy zdrowotne. Aby zapobiec powikłaniom obwodowej neuropatii cukrzycowej, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja stóp. Osoby z tym schorzeniem powinny codziennie sprawdzać swoje stopy pod kątem urazów lub ran.

Palenie zwiększa również ryzyko problemów ze stopami u osób z niektórymi rodzajami neuropatii cukrzycowej. Podiatra może pomóc w pielęgnacji stóp, a pracownik służby zdrowia może udzielić porady, jak rzucić palnie.

Obawiasz się, że możesz zachorować na cukrzycę? Dowiedz się, jakie są czynniki ryzyka tej choroby! 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz