fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Nosisz aparat na zębach? Oto 9 produktów, które możesz jeść bez obaw!

Kiedy po raz pierwszy założysz aparat, prawdopodobnie będziesz odczuwał dyskomfort i ból. Dostosowanie się do nowego urządzenia w ustach może zająć trochę czasu, ale nawet wtedy możesz nie być gotowy na powrót do normalnej rutyny żywieniowej. Wszystko, co jest zbyt twarde lub zbyt chrupiące, może być trudne do przyjęcia przez kilka pierwszych dni lub tygodni. Oto dziesięć najlepszych potraw na ten czas.

1. Jogurt

Szukasz czegoś na śniadanie, ale nie jesteś gotowy na płatki śniadaniowe lub jajka na boczku? Jogurt to świetna alternatywa. Nie wymaga żucia, co oznacza, że ​​jeśli twoja szczęka i zęby są obolałe, nie będziesz nawet musiał ich używać do jedzenia tego pokarmu. A ponieważ są dosłownie setki różnych rodzajów jogurtów, z pewnością znajdziesz taki, który Ci zasmakuje. Pamiętaj, aby po zjedzeniu jogurtu myć zęby, ponieważ zwykle ma wysoką zawartość cukru, a przecież chcesz chronić zdrowie swoich zębów.

2. Zapiekanka makaronowa

Zwłaszcza jeśli przygotowujesz ją samodzielnie – daj makaronowi i warzywom dodatkową minutę lub dwie – będzie Ci łatwiej je pogryźć. Oczywiście danie to wymaga trochę żucia, ale makaron będzie na tyle miękki, że tak naprawdę nie będziesz musiał wbijać w niego zębów, aby go przeżuwać na tyle, by połknąć.

3. Zupa z makaronem i kurczakiem

Chociaż może to być zarezerwowane tylko na chłodne zimowe dni lub kiedy jesteś chory, taka zupa jest idealnym pożywieniem dla nowych w departamencie aparatów. Białko, witaminy i minerały w zupie z makaronem z kurczaka pomogą zachować zdrowie i zwiększą tempo gojenia się ust po założeniu aparatów ortodontycznych – i nie musisz się martwić o żucie!

4. Lody

Zimno lodów sprawia, że ​​jest to idealny wybór dla nowych pacjentów aparatów ortodontycznych, ponieważ pomoże zmniejszyć ból i złagodzić niektóre stany zapalne towarzyszące noszeniu aparatów ortodontycznych. Jedzenie lodów po założeniu aparatu jest jak nagroda. Zrobiłeś coś, co może być trochę trudne i trochę przerażające, ale masz też lody! Podobnie jak w przypadku jogurtu, ważne jest, aby pamiętać o myciu zębów po jedzeniu lodów, aby zapobiec uszkodzeniu zębów przez cukier w lodach.

5. Puree ziemniaczane

Jeśli szukasz czegoś bardziej solidnego i wypełniającego, ale wciąż na tyle miękkiego, by jeść, gdy twoje zęby i szczęka są obolałe, puree ziemniaczane jest idealnym pożywieniem. Nie tylko są bardzo proste w wykonaniu, ale mogą być wykonane na kilka różnych sposobów, więc prędkosię nie znudzisz. Dodaj trochę sera lub trochę śmietany, aby uzyskać dodatkowy smak! Wkrój szczypiorek lub koperek lub dodaj inny ulubiony miękki składnik.

6. Naleśniki

Naleśniki spełniają oba kryteria pokarmu dla noszących aparat: są pyszne i łatwe do jedzenia. Są na tyle miękkie, że można je łatwo zjeść, nie martwiąc się nawet o ból zębów. Na śniadanie lub kolację naleśniki są więc doskonałym posiłkiem.

7. Banany

Banany to kolejna ulubiona żywność dla ludzi z nowym aparatem. Są miękkie i łatwe do zjedzenia, możesz zapakować je na lunch, zjeść na śniadanie lub przekąskę. Jeśli jesteś szczególnie obolały, możesz poczekać, aż będą w pełni dojrzałe i bardzo miękkie.

8. Ryba

Jeśli potrzebujesz trochę mięsa w swojej diecie, ale nie jesteś gotowy na wołowinę, wieprzowinę lub kurczaka, które mogą być trudne do żucia. Jeśli wywieranie nacisku na zęby powoduje ból, ryby są świetną alternatywą. Czy to pieczone, gotowane, czy smażone, istnieje wiele różnych sposobów przygotowywania ryb, a ponieważ jest naturalnie miękka, nie będziesz mieć problemu z jedzeniem, nawet jeśli twoja szczęka jest nadal obolała.

9. Jajecznica

Jajecznica jest bardziej treściwa niż śniadanie jogurtowe, ale wciąż wystarczająco miękka, aby była wygodna w jedzeniu. Istnieje również wiele możliwości dodatków do jajecznicy. Możesz dodać ser, uduszoną cebulkę i paprykę, pomidory i masz ciepłe śniadanie!

O leczeniu ortodontycznym dowiesz się więcej klikając tutaj.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz