fbpx
Wiadomości

Nowa metoda badania zaburzeń jelitowych

Naukowcy z RMIT University w Melbourne zakończyli pierwszą fazę badania nad kapsułkami, które mogłyby zrewolucjonizować zapobieganie i diagnozowanie zaburzeń i chorób jelit.

Co najmniej jedna na pięć osób cierpi na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a 30% pacjentów pozostaje niezdiagnozowanych. Obecnie jedyną metodą diagnozowania  zaburzeń jelit, takich jak niewłaściwe wchłanianie węglowodanów, zespół jelita drażliwego i zapalenie jelit, jest mierzenie stężenia wodoru w wydechu. Nie są one do końca wiarygodne, bo nie uwzględniają wszystkich czynników, które mogą wpłynąć na poziom tego stężenia.

Zespół badawczy, poprowadzony przez  prof. Kourosh Kalantar-Zadeh testował działanie tzw. inteligentnych kapsułek, które po połknięciu, przesuwają się wzdłuż przewodu pokarmowego  i mierzą tam poziom gazów. Zawarte w nich “czujniki pozwalają zmierzyć wszystkie płyny i gazy w jelicie, dając nam wielowymiarowy obraz ludzkiego ciała” – powiedział dr Kalantar-Zadeh. 

Jeśli metoda przejdzie pozytywnie kolejne testy, będzie można zastąpić nią inne dotychczasowe badania diagnostyczne, jak np. kolonoskopię.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz