fbpx
Wiadomości

Nowa procedura medyczna może opóźnić menopauzę aż o 20 lat!Operacja może przynieść korzyści tysiącom kobiet, które doświadczają poważnych problemów zdrowotnych.

Specjaliści IVF w Wielkiej Brytanii rozpoczęli procedurę medyczną, której celem jest umożliwienie kobietom opóźnienie menopauzy nawet o 20 lat.

Lekarze twierdzą, że operacja może przynieść korzyści tysiącom kobiet, które doświadczają poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i osteoporoza osłabiająca kości, które są spowodowane menopauzą.

Ale specjaliści uważają, że ta sama procedura może również poprawić życie milionów kobiet, opóźniając wystąpienie częstszych objawów menopauzy: od złego nastroju, lęku i trudności ze snem, po uderzenia gorąca, nocne poty po ograniczenie popędu płciowego .

Procedura, która kosztuje od 7000 do 11 000 funtów, jest oferowana kobietom w wieku do 40 lat za pośrednictwem ProFam, firmy z siedzibą w Birmingham, założonej przez Simona Fishela, lekarza IVF i prezesa brytyjskiej grupy opieki nad płodnością, we współpracy z innymi specjalistami.

„Może to potencjalnie przynieść znaczące korzyści każdej kobiecie, która z jakiegokolwiek powodu może chcieć opóźnić menopauzę, lub kobietom, które przyjmowałyby HTZ, i jest z tego wiele korzyści”, powiedział prof. Fishel dla Guardian.

Do tej pory dziewięć kobiet miało procedurę usuwania i zamrażania tkanki jajnika w celu opóźnienia menopauzy. Lekarze używają nacięcia wielkości dziurki od klucza, aby usunąć mały kawałek tkanki jajnika, który jest następnie krojony i zamrażany w celu zachowania.Kiedy kobiety wkraczają w menopauzę, zamrożoną tkankę można rozmrozić i przeszczepić z powrotem do ciała. Aby przywrócić spadające poziomy hormonów, lekarze zazwyczaj wybierają miejsce z dobrym dopływem krwi, takie jak pachy. Pod warunkiem, że tkanka jajnika przetrwa ten proces, powinna ona przywrócić spadek hormonów płciowych kobiety i powstrzymać menopauzę.

„To pierwszy projekt na świecie, który ma zapewnić kriokonserwację tkanek jajników zdrowych kobiet wyłącznie po to, aby opóźnić menopauzę” – powiedział Sunday Times dyrektor medyczny firmy, Yousri Afifi.

Lekarze stosują już podobną procedurę w celu ochrony płodności dziewcząt i kobiet, które mają być poddane leczeniu przeciwnowotworowemu. Przed rozpoczęciem terapii przeciwnowotworowej lekarze usuwają tkankę jajnika i zamrażają ją. Jeśli kobieta chce mieć dzieci w przyszłości, tkanka jest rozmrażana i ponownie implantowana obok jajowodów, które zbierają dojrzałe jaja uwalniane przez tkankę.

To, jak długo nowa procedura opóźni menopauzę, zależy od wieku, w którym tkanka jest pobierana i odkładana. Tkanka pobrana od 25-latka może opóźnić menopauzę o 20 lat, podczas gdy tkanka pobrana od 40-latka może opóźnić jej wystąpienie tylko o pięć lat.

Fishel podkreśla, że ​​młode kobiety mogą dziś oczekiwać 30–40 lat na etapie menopauzy i chociaż wiele z nich skorzysta z hormonalnej terapii zastępczej, nie wszystkim to odpowiada.

Richard Anderson, zastępca dyrektora Centre for Reproductive Health na Edinburgh University, od 25 lat zamraża tkanki jajników u młodych dziewcząt i kobiet. Powiedział, że to „stara wiadomość”, że przeszczepy mogą przywrócić poziom hormonów, ale dodał, że: „Mniej jasne jest to, czy jest to bezpieczny i skuteczny sposób”.

Oprócz odroczenia menopauzy lekarze uważają, że procedura ta może zaoszczędzić znaczne kwoty pieniędzy w NHS poprzez zmniejszenie kosztów leczenia menopauzy i poważniejszych związanych z tym problemów, takich jak choroby serca i osteoporoza.

Ale może to także zmienić sposób leczenia niepłodności. W przeciwieństwie do IVF, zachowanie tkanki jajnika nie wymaga leków stymulujących jajniki, i prawdopodobnie wytworzy znacznie więcej jajeczek. Fishel powiedział, że jeśli kobiety w wieku 20 lat rutynowo usuwają i przechowują tkankę jajnika, mogłyby potencjalnie mieć dostęp do tysięcy jajeczek, gdyby później zdecydowały się na dzieci.

Powiedział, że kobiety mogą nawet wszczepić część swoich tkanek, aby przywrócić płodność przed założeniem rodziny, a resztę zachować na później, aby powstrzymać menopauzę.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz