fbpx
dolegliwości porady

O czym świadczą bruzdy na paznokciach?

bruzdy na paznokciachWygląd naszej skóry, włosów czy paznokci wbrew pozorom nie jest tylko kwestią estetyczną. Gdy w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego, często możemy zaobserwować zmiany w naszym wyglądzie. Nie inaczej jest w przypadku paznokci. Niektórzy z nas mogą zaobserwować na ich płytce drobne zmiany. Spośród nich warto zwrócić uwagę na m.in. na bruzdy. O czym świadczą bruzdy na paznokciach? Dowiedzcie się!

Bruzdy na paznokciach – skąd się biorą?

Bruzdy na paznokciach wyglądają jak pionowe lub poziome linie. Ich przyczyny najczęściej upatruje się w niedoborach pokarmowych. Nie jest to błędne założenie, jednak istnieje więcej powodów występowania bruzd. Trzeba przy tym podkreślić, że inne czynniki będą wpływać na poziome bruzdy, a inne na pionowe.

Pionowe bruzdy na paznokciach

Pionowe (lub inaczej podłużne) bruzdy występują często u osób starszych (ale nie tylko). Wynika to z faktu, iż  z wiekiem następują zaburzenia w procesie rogowacenia naskórka.

Inną, częsta przyczyną zmian na płytce paznokcia są niedobory pokarmowe. Pionowe bruzdy najczęściej powstają z powodu niedoboru magnezu, cynku lub wapnia. Jeśli zatem zaobserwujesz u sobie tego rodzaju zmiany, warto wykonać badania kontrolne. tego rodzaju niedobory, choć wydają się niegroźne, na dłuższą metę mogą nieść ze sobą poważne skutki dla zdrowia.

Pionowe bruzdy na paznokciach mogą również, niestety, być zwiastunem poważnych chorób układu pokarmowego i układu krążenia. Mogą również stanowić objaw niedoczynności tarczycy (kliknij, aby poznać inne objawy) lub łuszczycy. Jeśli zatem równolegle ze zmianami na płytce paznokcia odczujesz inne dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Omawiane tu zmiany na paznokciach mogą także stanowić efekt odwodnienia organizmu. Przy tej okazji warto zastanowić się, czy wypijamy wystarczającą ilość wody dziennie.Poprzeczne bruzdy na paznokciach

Tego rodzaju bruzdy powstają najczęściej w wyniku uszkodzeń mechanicznych płytki paznokcia lub działań czynników środowiskowych (np. zbyt długa ekspozycja na wodę). Mogą również wystąpić z powodu kontaktu z detergentami, a także zmywaczem do paznokci.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą także powstawać w wyniku długotrwałego stresu. Nie od dziś wiadomo, że stres wpływa na nasze zdrowie. Jego efekty pozostają widoczne także w naszym wyglądzie.

Takie zmiany na paznokciach mogą świadczyć także o nieprawidłowej budowie paznokcia oraz o schorzeniach związanych ze skórą, takich jak łuszczyca czy łysienie plackowate.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz