fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Przepuklina sportowa – przyczyny objawy i leczenieSport bywa szkodliwy dla zdrowia. Oprócz korzyści zdrowotnych, niesie on także ze sobą ryzyko kontuzji. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy intensywna aktywność przeciąża mięśnie i stawy. Do urazów, jakich można nabawić się podczas uprawiania sportu, należy przepuklina sportowa. Jak można się jej nabawić? W jaki sposób leczy się ten uraz? Poznaj przyczyny, objawy i możliwości leczenia przepukliny sportowej. 

Czym jest przepuklina sportowa?

Przepuklina sport jest uraz tkanek miękkich w dolnej części brzucha, miednicy lub pachwiny. Wiele osób może odnosić się do niego za pomocą różnych innych terminów, w tym pubalgii sportowej, pachwiny sportowca, przepukliny sportowca, pachwiny Gilmore’a i przepukliny początkowej.

Przepuklina sportowa ma podobne objawy i występuje w tym samym obszarze co przepuklina pachwinowa, jednak różni się od niej. Ta druga występuje, gdy tkanka, taka jak jelita, wystaje przez słabe miejsce w kanale pachwinowym. Przepuklina sportowa z kolei stanowi uraz tkanek miękkich w okolicy brzucha i pachwiny.

Dodatkowo przepuklina pachwinowa objawia się wybrzuszeniem w pachwinie, podczas gdy w przypadku przepuklin sportowych nie ma wyraźnego wybrzuszenia (prawdziwej przepukliny), co może utrudnić diagnozę.

Jednak chociaż przepuklina sportowa nie jest całkowitą przepukliną, może prowadzić do tradycyjnej przepukliny.

Przyczyny

Zazwyczaj przepuklina sportowa jest wynikiem aktywności fizycznej polegającej na nagłych skrętach i skrętach, które mogą spowodować rozdarcie tkanki miękkiej podbrzusza lub pachwiny. Na przykład są bardziej powszechne w sportach energicznych, takich jak hokej na lodzie, piłka nożna czy zapasy.

Przepukliny sportowe zwykle dotykają młodszych mężczyzn, którzy aktywnie uczestniczą w sporcie, co zdaniem ekspertów wynika z węższej miednicy niż u kobiet. Przepukliny sportowe występują również u kobiet, ale rzadziej i stosunkowo rzadko u dzieci i osób starszych. Chociaż urazy te są bardziej powszechne wśród osób aktywnie uprawiających sport, osoby, które tego nie uprawiają, mogą nadal doznać przepukliny sportowej.Objawy

Przepuklina sportowa zwykle powoduje ból podczas ćwiczeń, który ustępuje po odpoczynku. Jeśli wynika to z ostrego urazu, niektóre osoby mogą odczuwać nagły, silny ból podczas początkowego rozdarcia. Obszar może być wtedy delikatny w dotyku. Bez leczenia uraz może spowodować ból, który może uniemożliwić ludziom wznowienie aktywności sportowej.

Przepuklina sportowa nie powoduje widocznego wybrzuszenia w okolicy pachwiny. Możliwe jest jednak, że przepuklina sportowa przekształci się w przepuklinę pachwinową.

Diagnoza

Lekarz zazwyczaj rozpoczyna diagnozę, pytając osobę o objawy i sposób, w jaki doszło do podejrzenia urazu. Wykonają również fizyczny test, podczas której mogą dotykać okolicy pachwiny, aby sprawdzić, czy nie ma tkliwości, i poprosić osobę o wykonanie określonych ruchów, aby sprawdzić, czy nie powodują bólu.

Lekarz prawdopodobnie zleci badania obrazowe (prześwietlenie, tomograf), aby potwierdzić diagnozę przepukliny sportowej i odróżnić ją od innych możliwych schorzeń.

Leczenie

Bolesna przepuklina sportowa może ograniczyć zdolność osoby do funkcjonowania i kontynuowania aktywności sportowej. Szybkie leczenie zapewnia powrót do normalnego trybu życia i zmniejsza ryzyko nawrotów przepukliny lub dalszych powikłań, takich jak rozwój przepukliny pachwinowej.

Opcje leczenia mogą obejmować:

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i ból związany z przepukliną sportową.

Odpoczynek: Odpoczynek od regularnej aktywności fizycznej może pomóc w procesie gojenia. Ten okres odpoczynku powinien trwać co najmniej tydzień . Nakładanie lodu może pomóc w bólu i obrzęku.

Zastrzyk kortyzonu: Jeśli ból utrzymuje się i nie ustępuje po odpoczynku, lekarz może zasugerować tę opcję leczenia.

Fizjoterapia: Trening siłowy i ćwiczenia elastyczności wzmacniają osłabione mięśnie i mogą pomóc w zapobieganiu kolejnej przepukliny sportowej.

Lekarze zazwyczaj zalecają kombinację tych terapii. Większość ludzi może spodziewać się powrotu do normalnego poziomu aktywności fizycznej w ciągu 4–6 tygodni . Jednak niektóre osoby, które nie widzą poprawy dzięki tym zabiegom, mogą odnieść korzyści z operacji w celu naprawy rozdartych tkanek. Może to potrwać do3 miesiące wyzdrowieć po operacji przepukliny sportowej.

 

Sport mimo swoich licznych zalet może prowadzić do urazów i kontuzji. Przepuklina jest jednym z nich. Innym z kolei może być łokieć tenisisty. Dowiedz się więcej na temat tego urazu!Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz