fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Zimne palce: słabe krążenie czy objaw Raynauda?Zdarza ci się, że twoje palce robią się zimne i blade? Możesz założyć, że masz po prostu słabe krążenie. Być może właśnie tak jest, jednak w niektórych przypadkach może okazać się, iż wspomniane dolegliwości stanowią objaw Raynauda? Czym jest ta dolegliwość? Jak ją rozpoznać?

Objaw Raynauda – czym jest?

Kiedy jesteś narażony na zimne środowisko, twoje ciało reaguje, próbując utrzymać temperaturę ciała. Naczynia krwionośne w pobliżu powierzchni skóry zwężają się, przekierowując przepływ krwi w głąb ciała. Jeśli masz objaw Raynauda, ​​ten proces jest bardziej ekstremalny, a nawet niewielkie zmiany temperatury powietrza mogą wywołać epizod.

Zimna pogoda jest klasycznym wyzwalaczem objaw Raynauda. Ale może wystąpić o każdej porze roku. Objawić się może na przykład, gdy wychodzisz z podgrzewanego basenu, wchodzisz do klimatyzowanego budynku lub sięgasz do zamrażarki w supermarkecie. Oprócz dłoni, Raynaud może również wpływać na stopy, a rzadziej nos, usta i uszy. Podczas epizodu małe tętnice zaopatrujące palce u rąk i nóg kurczą się spazmatycznie, utrudniając dopływ krwi bogatej w tlen do skóry. Niektóre z tych naczyń nawet chwilowo zapadają się, a skóra staje się blada i chłodna, czasami blednąc do jasnobiałego koloru.

Technicznie rzecz biorąc, objawRaynauda jest problemem z krążeniem, ale znacząco różni, co lekarze rozumieją przez słabe krążenie.  słabe krążenie zwykle dotyka osoby starsze, u których tętnice są zwężone blaszką tłuszczową (znaną jako miażdżyca), co często jest spowodowane wysokim poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem krwi i paleniem. W przeciwieństwie do tego, Raynaud zwykle dotyka młodszych ludzi (głównie kobiety) bez tych problemów – a usterka krążenia jest na ogół tymczasowa i całkowicie odwracalna.Leczenie i zapobieganie

Najlepszym sposobem leczenia tego schorzenia jest przede wszystkim zapobieganie epizodom, głównie poprzez unikanie nagłej lub niezabezpieczonej ekspozycji na niskie temperatury. Zawsze noś ze sobą parę rękawiczek na wypadek spadku temperatury. Inne wskazówki obejmują podgrzewanie samochodu zimą przed wejściem do środka i noszenie rękawiczek w chłodnych przejściach w sklepie spożywczym.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej unikać zachowań i leków powodujących zwężenie naczyń krwionośnych. Obejmuje to niepalenie i nieprzyjmowanie niektórych leków, takich jak preparaty na przeziębienie i alergie zawierające fenylefrynę lub pseudoefedrynę i leki na migrenę zawierające ergotaminę. Stres emocjonalny może również wywołać epizod Raynauda, ​​więc rozważ narzędzia i techniki, które mogą pomóc złagodzić stres.

W razie potrzeby lekarz może przepisać lek rozluźniający naczynia krwionośne, zwykle bloker kanału wapniowego, taki jak nifedypina. Jeśli to nie jest skuteczne, leki na zaburzenia erekcji, takie jak sildenafil, mogą nieco pomóc. Być może nie będziesz musiał brać tych leków przez cały czas, ale tylko w zimnych porach roku, kiedy Raynaud ma tendencję do pogarszania się.

A może miewasz problemy z drętwieniem palców? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny. 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz