fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA kosmetyki pielęgnacja

Sucha skóra u diabetyków – jak o nią zadbać?

Cukrzyca to choroba, która wpływa na cały organizm. Nadmiar cukru we krwi może doprowadzić do niewydolności nerek, utraty wzroku, chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar, czy zawał serca. Mając to na uwadze, problemy skórne często schodzą na dalszy plan. Zaniedbania w tej kwestii mogą jednak doprowadzić do groźnych powikłań – niezbędna jest systematyczna pielęgnacja dostosowana do potrzeb skóry diabetyków. Sprawdź na co zwrócić uwagę, aby ograniczyć negatywny wpływ hiperglikemii na skórę.

Niekorzystny wpływ nadmiaru cukru we krwi na skórę może się objawiać na wiele sposobów – nadmierne przesuszenie i świąd, skłonność do urazów, przy zmniejszonej zdolności do regeneracji i gojenia się ran, często przyspieszone starzenie się skóry, a także skłonność do zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i drożdżakowych. Z powodu zmian zwyrodnieniowych w naczyniach krwionośnych i gorszego ukrwienia może dojść także do tzw. rumieńca cukrzycowego – skóra na policzkach, czole, czasami również na podudziach jest mocno zaczerwieniona. W wyniku gorszego ukrwienia i niedożywienia dochodzi do przesuszenia, a w przypadku stóp – nadmiernego rogowacenia, a nawet pękanie skóry. Jak z tym walczyć? Nawet najlepiej dobrane kosmetyki nie zastąpią diety i leczenia, które ma na celu unormowanie poziomu cukru we krwi, ale właściwie dobrana pielęgnacja zniweluje problemy skórne.

Podstawą pielęgnacji skóry zdrowego człowieka jest nawilżanie. W przypadku diabetyka hiperglikemia i zaburzenia pracy gruczołów potowych, niekorzystnie wpływają na kondycję skóry – w efekcie, poza nawilżeniem, bardzo istotne jest także natłuszczenie skóry.

Jak pielęgnować skórę diabetyka?

  • Unikaj kosmetyków, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. Dotyczy to zwłaszcza oczyszczania skóry – zrezygnuj ze produktów zawierających mydło, w zamian stosuj delikatne środki myjące (bez SLS czy SLES). Wybieraj te przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej – bez drażniących substancji zapachowych.
  • Nawilżaj i natłuszczaj! Wybieraj kremy, balsamy, mleczka lub masła, w których obok składników wiążących wodę w naskórku są także substancje wzmacniające płaszcz lipidowy naskórka. Do tych pierwszych, tzn. substancji hydrofilowych należą: kolagen, kwas hialuronowy, który podobnie jak mocznik, aminokwasy, czy kwas mlekowy występuje w skórze m.in. jako element składowy naturalnego czynnika nawilżającego (kosmetyki z zawartością kwasu mlekowego dodatkowo sprzyjają utrzymaniu właściwego pH skóry). Do tych drugich – bogate w lipidy i ich pochodne oleje roślinne, np. masło z nasion kakaowca, masło ze słodkich migdałów, masło shea, olej macadamia czy olej z awokado.
Krem nawilżająco-regenerujący Amaderm, cena: ok. 15,00 zł/50ml, www.amaderm.pl

Zawarty w nim mocznik w stężeniu 15% zwiększa zawartość wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu skóra staje się nawilżona i bardziej elastyczna, a jednocześnie ma działanie keratoplastyczne. Krem wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka, łagodzi podrażnienia, świąd i pieczenie, zmiękcza i delikatnie złuszcza zrogowaciały naskórek.

 

  • Wspomagaj proces regeneracji. Hiperglikemia zaburza naturalny proces regeneracji skóry. Sprawę komplikuje fakt, że skóra diabetyka jest bardziej skłonna do urazów: uszkodzeń ciągłości naskórka, otarć, pęknięć. Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji zwracaj uwagę na składniki przyspieszające proces regeneracji, takie jak: alantoina, pantenol, czy witamina E.

 

Doskonale nawilża odwodnioną i suchą skórę, również ze skłonnościami do rogowacenia się. W jego składzie znajdziemy m.in.: mocznik (w stężeniu 1,5%), pantenol i witaminę E. Lekka formuła szybko się wchłania, przywracając fizjologiczny płaszcz hydrolipidowy naskórka, a jednocześnie nie zostawia tłustego filmu na skórze. Balsam zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia – skóra staje się jędrna, bardziej elastyczna i wygładzona.

  • Profilaktycznie stosuj środki antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Cukier zawarty w pocie diabetyków to doskonała pożywka dla rozwoju drobnoustrojów – bakterii, grzybów, drożdży. Stąd szczególna podatność osób chorych na cukrzycę na zakażenia grzybicze, bakteryjne czy drożdżakowych. Warto tutaj pamiętać o właściwościach antyseptycznych mocznika – zapobiegających rozwojowi bakterii i stanów zapalnych.

W walce z problemami skóry najważniejsze jest leczenie choroby podstawowej, czyli cukrzycy. Jednak systematyczna, dopasowana do potrzeb pielęgnacja skóry to niezbędny element profilaktyki – chroniący przed groźnymi powikłaniami.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

1 komentarz

Zostaw komentarz

  • Bardzo skuteczne w pielęgnacji suchej skóry są kremy dexeryl. Moja mama ich używa. Zarówno kremu do mycia jak i kremu do smarowania. Jest bardzo zadowolona z efektów działania. Stosuje systematycznie i skóra jest lepiej nawilżona i ukojona