fbpx
Wiadomości

Tych 5 tropikalnych roślin może „mieć właściwości przeciwnowotworowe”! – mówią naukowcy

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy zidentyfikowali kilka roślin tropikalnych o właściwościach przeciwnowotworowych.

Naukowcy z Wydziału Farmacji National University of Singapore spędzili 3 lata na badaniu właściwości farmakologicznych lokalnych roślin.

Odkryli, że trzy gatunki były szczególnie skuteczne w hamowaniu wzrostu kilku nowotworów. Opublikowali swoje odkrycia w Journal of Ethnopharmacology.

Pomimo powszechnego stosowania nowoczesnej medycyny w Singapurze, istnieje tradycja stosowania lokalnych roślin do leczenia różnych chorób, w tym raka.

Rak jest obecnie główną przyczyną śmierci w Singapurze, gdzie 1 na 4–5 osób zapada na tę chorobę w pewnym momencie swojego życia. To przerażająca ilość!

Raport z Singapuru ds. Promocji zdrowia z 2017 r. stwierdził, że liczba osób, które otrzymają diagnozę raka, będzie nadal rosła, ale liczba osób, które przeżyją, również wzrośnie wraz z poprawą technologii medycznej i opieki onkologicznej.

Kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Singapur i Malezja, przechodzą szybką urbanizację, która zmienia ich krajobraz i kulturę. Ponieważ brakuje dowodów naukowych na temat właściwości leczniczych lokalnych roślin, zespół NUS Pharmacy uznał za pilną potrzebę  udokumentowania wszelkich korzyści zdrowotnych, jakie te rośliny mogą zapewnić nim ta wiedza zostanie bezpowrotnie utracona w wyniku zniszczenia środowiska naturalnego przez przemysł.

Dowody na korzyści przeciwnowotworowe w 5 roślinach

Zespół skupił się na siedmiu roślinach, które ludzie używali jako tradycyjne leki na raka w medycynie tradycyjnej:

• Bandicoot Berry (Leea indica)

Jest postrzegany jako pospolite runo w wtórnych i zaburzonych zimozielonych lasach w Indomalaya, Indochinach, Australii i na wyspach Pacyfiku oraz w całych Indiach Ghatów Zachodnich.

• Sabah Snake Grass (Clinacanthus nutans)

Roślina ta jest używana w tradycyjnych lekach ziołowych w Malezji, Indonezji, Tajlandii i Chinach. Stosowano go w Indonezji w leczeniu czerwonki i cukrzycy.

• Fool’s Curry Leaf (Clausena lansium)

Roślinę uprawia się z owoców, które wyglądają jak winogrona. Drzewo jest popularne w Chinach, Wietnamie, na Filipinach, w Malezji i Indonezji. Rzadziej uprawia się go w Indiach, Sri Lance i Queensland; sporadycznie jest uprawiana nawet na Florydzie i na Hawajach.• Seven Star Needle (Pereskia bleo)

Znajduje zastosowanie w gojeniu ran, leczeniu hemoroidów. W medycynie naturalnej stosuje się ją również na nadciśnienie, zatrucia i wzdęcia.

Black Face General (Strobilanthes crispus)

Liście są tradycyjnie stosowane w leczeniu raka i cukrzycy, zwykle przyjmowane jako herbata lub napar z liści.

South African Leaf (Vernonia amygdalina)

Tongwe używają zimnych mikstur z tej rośliny w leczeniu malarii, pasożytów jelitowych, biegunki i rozstroju żołądka. Dla wielu afrykańskich grup etnicznych mikstura tej rośliny jest również zalecanym lekiem na gorączkę malaryczną, schistosomatozę, czerwonkę amebową i kilka innych pasożytów jelitowych i bólów żołądka.

Simpleleaf Chastetree (Vitex trifolia)

Liście są wykorzystywane do leczenia dolegliwości kobiecych na Wyspach Cooka oraz do łagodzenia gorączki na Samoa. Dodatkowo na Samoa, suszone liście są spalane w celu powstrzymania komarów.

 

W badaniu zespół przygotował ekstrakty ze „świeżych” „zdrowych” i „dojrzałych” liści tych roślin i zbadał ich wpływ na komórki nowotworów piersi, jajników, macicy, szyjki macicy, wątroby okrężnicy, a także białaczki.

Bandicoot Berry, South African Leaf i Simpleleaf Chastetree, według naukowców, miały działanie przeciwnowotworowe we wszystkich siedmiu rodzajach raka. Fool’s Curry Leaf and Black Face General również miały właściwości ochronne przed niektórymi komórkami nowotworowymi.

Co ciekawe, zespół odkrył, że Sabah Snake Grass nie była skuteczna w zapobieganiu rozwojowi komórek nowotworowych, pomimo tego, że wiele osób chorych na raka w regionie jej występowania ją stosuje.

Autorzy postawili hipotezę, że ludzie zwykle używają Sabah Snake Grass jako formy tradycyjnej medycyny, ponieważ oferuje ona pewne korzyści ludziom z rakiem, lecz inne niż zabijanie komórek rakowych – np. łagodzenie objawów.Implikacje dla nowych terapii przeciwnowotworowych

„Rośliny lecznicze są stosowane do leczenia różnych dolegliwości od czasów starożytnych”, mówi autor naczelnego badania dr Koh Hwee Ling, „ale ich właściwości przeciwnowotworowe nie zostały dobrze zbadane. Nasze odkrycia dostarczają nowych dowodów naukowych na efektywne stosowanie tradycyjnych ziół do leczenia raka i torują drogę do rozwoju nowych środków terapeutycznych”.

Koh i współpracownicy dodają, że potrzebne są dalsze badania, aby zidentyfikować aktywne związki, które zapewniają działanie przeciwnowotworowe związane z tymi roślinami. Przestrzegają również przed próbami samoleczenia za pomocą tych roślin bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Niedawno Medical News Today przyjrzało się innym badaniom oceniającym właściwości przeciwnowotworowe roślin. Jednym z nich było 15-letnie badanie małej rośliny kwitnącej zwanej barwinkiem Madagaskaru. Naukowcy są świadomi od ponad 60 lat, że roślina ta ma korzystne właściwości dla osób chorych na raka, ale do niedawna nie byli w stanie w pełni zrozumieć i dokładnie opisać jej mechanizmu działania.

Autorzy wszystkich tych badań zgodnie twierdzą, że utrzymanie globalnej różnorodności biologicznej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia odkrycia i rozwoju przełomowych terapii teraz iw przyszłości.

Jeśli szukasz wsparcia żywieniowego w profilaktyce onkologicznej lub już w chorobie nowotworowej polecamy książkę “Nie daj się rakowi. Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”! Książka posiada poparcie wielu uznanych fundacji i instytucji onkologicznych, np. Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacji Rak’n’Roll, Alivia, Wygraj Zdrowie, a także uznanego portalu poświęconego tematyce onkologicznej www.zwrotnikraka.pl.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz