fbpx
Wiadomości

Masz nieswoiste zapalenie jelit? Ta informacja Cię zainteresuje!

Jak pokazują badania dieta niskokaloryczna może pomóc złagodzić objawy choroby zapalnej jelit.

Stwierdzono to podczas eksperymentów z myszami z nieswoistym zapaleniem jelit, które otrzymywały niskokaloryczną dietę niskobiałkową. Spowodowała ona redukcję objawów oraz regenerację jelit u zwierząt.

U ludzi NZJ obejmuje chorobę Crohna i wrzodziejące zapalenie okrężnicy, które powodują zapalenie jelit. Zostały one powiązane z kombinacją czynników genetycznych i środowiskowych, w tym dietą bogatą w białko zwierzęce.

Valter Longo i jego współpracownicy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zastosowali u 18 myszy z objawami NZJ dietę o obniżonej kaloryczności, opartą na produktach roślinnych przez cztery dni. Dieta ta zwielokrotniła komórki macierzyste w jelitach. W wyniku tego organ zaczął wykazywać oznaki regeneracji. Przeciwdziałało to również kurczeniu się okrężnicy związanego z zapaleniem.Druga grupa 11 myszy, która została poddana ścisłemu postowi i otrzymywała tylko wodę, wykazała pewne polepszenia stanu jelit, ale nie doświadczyła żadnego odwrócenia objawów stanu zapalnego.

W obu grupach zespół odkrył wzrost bakterii jelitowej Lactobacillus, który przyczynił się do odwrócenia objawów nieswoistego zapalenia jelit. “Wiele badań wskazuje, że chroni on przed NZJ U myszy i ludzi” – mówi Longo.

Uważa, że ​​dieta niskokaloryczna pomogła wzbogacić florę bakteryjną jelit za pomocą Lactobacillus, który jest odpowiedzialny za redukcję objawów.

Dieta niskokaloryczna została wcześniej przetestowana u osób bez NZJ. “Wiemy, że działa dobrze, aby zmniejszyć stan zapalny i związany z tym wzrost liczby białych krwinek u ludzi” – mówi Longo, – dzięki czemu może być skuteczna w walce z chorobą Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego”

 

Źródło: www.newscientist.com	
	
				
				

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz