fbpx
zdrowe relacje

Uzależnienie od telefonu- czy jest się czym martwić?
Żyjemy w czasach, gdzie bez telefonu nie da się żyć i normalnie funkcjonować. 24h/dobę jesteśmy podłączeni do sieci i przez większość swojego czasu jesteśmy pod stałym dostępem do telefonu. Czy w związku z tym istnieje jakieś zagrożenie?

Najbardziej narażone są dzieci, które potrafią oglądać bajki przez długie godziny oraz grać w różnego rodzaju gry. Jeśli jesteś rodzicem, zwróć uwagę na to, ile czasu Twoje dziecko spędza przed telefonem lub tabletem. Oczywiście nie chodzi o to, aby ograniczać ten czas do zera, jednak jedna lub dwie bajki w zupełności wystarczą.

A co w przypadku osób dorosłych ?

Zastanów się ile czasu dziennie poświęcasz na przeglądanie mediów społecznościowych, oglądaniu filmików lub korzystaniu z urządzenia w innych przypadkach niż praca lub rozmowa przez telefon.
Jak  rozwiązać problem?

  • W niektórych urządzeniach jest funkcja czasowego blokowania wszystkich aplikacji po określonej godzinie. Oczywiście mamy do nich dostęp w razie nagłej sytuacji, po wpisaniu kodu dostępu. Jest to dobre rozwiązanie dla nocnych marków, którzy do późnych godzin siedzą wpatrzeni w telefon.
  • Jeśli tylko nie czekasz na pilny telefon to wycisz dźwięki na noc, lub przycisz telefon.
  • Pamiętaj również, aby wyłączyć powiadomienia z aplikacji, żeby Cię nie rozpraszały.
  • Włącz tryb ciepłego światła na swoim telefonie. Przy ciepłych kolorach, oczy się tak nie męczą i łatwiej jest zasnąć.
  • Nigdy nie czytaj książek przez telefon. Wybierz wersję papierową lub ebooka.
  • Po przebudzeniu nie korzystaj z telefonu. Sprawdź godzinę i zajmij się porannymi czynnościami. Telefon zostaw do momentu rozpoczęcia pracy lub otrzymania ważnych powiadomień.

Pamiętaj, że dobry sen to podstawa każdego zdrowia. Jeżeli się nie wysypiasz, osłabiasz swój organizm, a tym samym odporność. Jesteś bardziej podatny na choroby i przeziębienia.

Telefon to w dzisiejszych czasach atrybut każdego z nas. Jednak warto pamiętać aby używać go z głową a nie poświęcać temu całego życia.

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz