fbpx
praca

Wypalenie zawodowe – konieczność czy opcja?

Coraz trudniej jest Ci wstawać do pracy? Już w niedzielę widmo nadciągającego poniedziałku powoduje skurcz żołądka? Pracujesz na niezbędne minimum mechanicznie wykonując swoje obowiązki, straciłeś_aś zainteresowanie rozwojem zawodowym? Być może dotknęło Cię wypalenie zawodowe.

Dlaczego się wypalamy?

W literaturze naukowej przytaczanych jest wiele powodów wypalenia. Niektóre są związane z charakterem wykonywanej pracy: odpowiedzialność, duża ilość stresorów, kontakt z ludźmi; niektóre są związane z warunkami pracy: mobbing, zbyt mało/zbyt dużo obowiązków, złe relacje interpersonalne, inne z kolei dotkniętym/ą wypaleniem pracownikiem/pracowniczką: nadmierna ambicja i idealizm, brak równowagi praca-rodzina, nieumiejętność pracy zespołowej, nieumiejętność wypoczywania. O każdym z tych czynników można by napisać osobny artykuł  (o części można przeczytać w portalu Zdrowe Zdrowie: o relaksie, kulcie pracy).

Jak zapobiegać wypaleniu?

Na wiele z tych czynników mamy umiarkowany wpływ. Być może nasza praca w swój charakter ma wpisaną dużą odpowiedzialność,  lub też nie możemy liczyć na wsparcie zespołu bo np. pracujemy samodzielnie. Czy to jednak oznacza, że jesteśmy skazani na wypalenie? Na szczęście nie. O ile nie zawsze mamy wpływ na okoliczności, w których pracujemy, o tyle zawsze możemy spróbować zmieniać nasze do nich podejście – czyli sposób w jaki o nich myślimy.

Na co mam wpływ?

Warto zacząć od wypisania sobie rzeczy, na które w pracy mam i nie mam wpływu (przynajmniej w tym momencie) i przestać się angażować energię w to, co jest w tym momencie poza naszym zasięgiem. Kiedy prowadzę szkolenia o wypaleniu mam wrażenie, że gdyby pozwolić grupie narzekać na: szefa, pracę, rząd itd. mogłabym iść na spacer i 6h szkolenie „poprowadziłoby się samo” ;). Czy jednak o to chodzi? Oczywiście czasem warto upuścić pary, ale zamiast bezproduktywnego narzekania może lepiej poszukać konstruktywnych rozwiązań i zwiększyć nasze poczucie skuteczności i sprawczości? Na szczęście jest coś, a w zasadzie ktoś, na kogo zawsze mamy wpływ – my sami.

 Zmiana sposobu myślenia

Zmiana sposobu myślenia nie jest prosta. Zakłada dostrzeżenie i wzięcie na siebie odpowiedzialności + zaprzestanie rozpamiętywania i narzekania na rzeczy/osoby, na które nie mamy wpływu. Jak stopniowo zmieniać swoje nastawienie do pracy (zakładając, że jej samej nie możemy w tym momencie zmienić)?

– uświadom sobie jakie wartości sprawiają, że pracujesz i jakie masz z tego korzyści,

– codziennie pomyśl o jednej dobrze rzeczy, która przytrafiła ci się w miejscu pracy,

– bądź kreatywny/a – co możesz zrobić dla siebie w pracy, by poczuć się lepiej, czasem kwiatek w doniczce, zdjęcie psa, czy śmieszny długopis może nieco zmienić Twoją perspektywę,

– poszukaj tego, co w obowiązkach sprawia ci przyjemność,

– zmień priorytety – a może praca zajmuje za dużo przestrzeni Twojego życia? – a co ze znajomymi, hobby, rodziną? – perspektywa przyjemności po pracy może pomóc ci łatwiej  przeżyć związane z nią niedogodności.

Warto pamiętać, że praca – choć jest ważnym elementem naszego życia – nie musi być jego centrum, oraz że choć nie zawsze mamy wpływ na to, co nas spotyka możemy zyskać sprawczość w wyborze naszego stanowiska względem spotykających nas rzeczy.

Ewa Kruchowska

psycholożka dzieci i młodzieży, psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia w nurcie CBT, trenerka kompetencji miękkich w tym Kreatywności i Kreatywnego Rozwiązywania Problemów, certyfikowana trenerka WenDo - samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek, wykładowczyni. Właścicielka i psycholożka Gabinetu Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego „Do siebie” w Nowym Targu www.ewakruchowska.pl. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy. Pracuje w Punkcie Informacji i Wsparcia dla Osób Uwikłanych w Przemoc w Nowym Targu, w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz jako wykładowczyni w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej. Współautorka czterech monografii naukowych. Specjalistka Zdrowego Zdrowia

Skomentuj

Zostaw komentarz