fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA porady

Zdrowe zęby, lepsze życie

Od dziecka mówi nam się, że powinniśmy dbać o zęby. Rodzice pilnują, aby ich pociechy codziennie myły zęby i regularnie zapisują je na wizyty u dentysty. Nie ma w tym nic dziwnego – zdrowy uśmiech może stanowić ozdobę twarzy, zaniedbane uzębienie zaś nigdy nie prezentuje się dobrze. Ale dbanie o zdrowie zębów nie jest tylko kwestią estetyki. Dlaczego warto starać się, aby nasze uzębienie pozostało w dobrej kondycji? Jak dbać o zęby?

 

Zęby a cały organizm

Choroby zębów wiążą się z uciążliwym bólem i poczuciem dyskomfortu. Jednakże zdrowie naszej jamy ustnej wpływa także na cały nasz organizm.

Bakterie, które znajdują się w jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu. Najczęściej atakują wówczas organy, które z różnych przyczyn są osłabione. Pacjenci cierpiący na choroby jamy ustnej są na przykład dużo bardziej narażeni na sepsę. Jeśli organizm jest osłabiony, będzie on podatny na działania bakterii.

Spośród komplikacji, które powodują bakterie znajdujące się w jamie ustnej wymienić można:

  • choroby układu krążenia,
  • stany zapalne stawów,
  • choroby układu oddechowego,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • choroby układu pokarmowego.

Jak widać, zdrowie zębów nie ogranicza się do schorzeń ściśle związanych z jamą ustną. Brak odpowiedniej higieny i profilaktyki może prowadzić do poważnych schorzeń, z którymi pacjent będzie zmagał się przez długi czas, a niekiedy przez całe życie.

 

Zęby a codzienne funkcjonowanie

Zepsute zęby powodują również dyskomfort w życiu codziennym. Po pierwsze, ukrywanie ubytków w uzębieniu bywa uciążliwe i przeszkadza w swobodnej rozmowie. Nikomu z nas nie sprawią przyjemności spotkania, podczas których musimy się pilnować, aby pokazywać naszych zębów. Po drugie, braki w uzębieniu zmieniają też wymowę. Niewyraźne mówienie wprawia nas w zakłopotanie i utrudnia komunikację. W takiej sytuacji codzienne interakcje stają się wyzwaniem, a spotkania towarzyskie tracą swój urok.

 

Jak temu zapobiec?

Wszystkim wymienionym tu problemom można zapobiec dzięki odpowiedniej profilaktyce. Podstawą w tym przypadku jest odpowiednie szczotkowanie zębów przy uwzględnieniu linii dziąseł. Szacuje się, iż mycie zębów nie powinno zajmować mniej niż dwie minuty. Nieodłącznym elementem w łazience powinna być także nić dentystyczna. Często zapominamy o nitkowaniu zębów, tymczasem jest to ważna część dbania o higienę jamy ustnej. Nierzadko przydatna okazuje się także płukanka, która dodatkowo pomaga usunąć bakterie.

Niemniej ważne są wizyty u stomatologa. Powinniśmy odwiedzać go, gdy tylko zaczniemy odczuwać dolegliwości związane z zębami. Pamiętajmy, aby interweniować szybko, zamiast czekać aż ból nie pozwoli nam normalnie funkcjonować.

Rzecz jasna, wizyty u dentysty nie powinny być podyktowane wyłącznie odczuwalnymi dolegliwościami. Każdy z nas przynajmniej raz na pół roku powinien odbyć wizytę kontrolną. Dzięki temu możemy uniknąć wielu problemów związanych z chorobami jamy ustnej.

 

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Wizyty u stomatologa mogą jednak okazać się problematyczne, gdyż wielu z nas dentysta wciąż napawa lękiem. Jak zatem wybrać odpowiedniego specjalistę, który nie będzie budził w nas strachu? Zwróć uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, wygląd gabinetu. Takie miejsce powinno być sterylnie czyste i wyposażone w profesjonalny, nowoczesny sprzęt. Po drugie, podejście dentysty do pacjenta. Dobry stomatolog powinien być cierpliwy i mieć na uwadze komfort pacjenta. Jeśli specjalista napawa Cię lękiem lub stresujesz się podczas wizyty, zastanów się nad zmianą gabinetu. Po trzecie rekomendacje. Sprawdź opinie innych na temat danego lekarza lub kliniki, w której się leczysz. Niektóre, cieszące się dobrymi opiniami instytucje, udostępniają opinie pacjentów na swojej stronie internetowej. Są one prezentowane np. na Soldent.pl.

Pamiętaj, aby nie traktować wizyty u dentysty jako zła koniecznego. Obecnie specjaliści dysponują środkami, dzięki którym leczenie bardzo często okazuje się bezbolesne. Regularne wizyty i odpowiednia higiena jamy ustnej w wielu przypadkach może też zapobiec wszelkim dolegliwościom.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz